ინფორმაცია მათთვის, ვისაც ბანკში სესხი აქვს
საქართველოს ეროვნული ბანკის მონეტარული პოლიტიკის კომიტეტმა, 2026 წლის 11 თებერვლის სხდომაზე, მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი (რეფინანსირების განაკვეთი) უცვლელად, 8%-ზე შეინარჩუნა.„საზოგადოება და ბანკებმა“ ცვლად საპროცენტო განაკვეთზე მიბმული სესხები მიმოიხილა. კერძოდ, 2026 წლის 1-ელი იანვრის მდგომარეობით ცვლად საპროცენტო განაკვეთზე მიბმული 238 380 სესხია გაცემული და მათი აბსოლუტური უმრავლესობა რეფინანსირების განაკვეთზეა მიბმული.შესაბამისად, როგორც „საზოგადოება და ბანკები“ წერს, 238 380 მსესხებელს სესხზე ყოველთვიური შენატანი არ შეეცვლება.ორგანიზაციის მონაცემებით, 238 380 ხელშეკრულებიდან, რაოდენობრივად უმეტესი ნაწილი იპოთეკური და სამომხმარებლო სესხებია - 190 420 (80%), 44 910 ხელშეკრულება (19%) მცირე და საშუალო ბიზნესზე გაცემული სესხებია და დიდ ბიზნესზე ჯამური ხელშეკრულებების 0.90 %-ია გაფორმებული.„ჯამურად, ცვლად საპროცენტო განაკვეთზე 19.201 მლრდ ლარის მოცულობის სესხებია გაცემული. იპოთეკური სესხების მოცულობა 5.828 მლრდ. ლარს შეადგენს და სამომხმარებლო სესხებზე 3.644 მლრდ. ლარი არის გაცემული. მცირე და საშუალო ბიზნესზე ყველაზე დიდი მოცულობის სესხია გაცემული (6.254 მლრდ ლარი), ხოლო დიდ ბიზნესზე 3.415 მლრდ. ლარი.ლარში გაცემული და ცვლად საპროცენტო განაკვეთზე მიბმული იპოთეკური სესხის საშუალო მოცულობა 66 980 ლარს, სამომხმარებლო სესხის 35 200 ლარს, მცირე და საშუალო ბიზნესზე 139 000-ს და დიდ ბიზნესზე გაცემული სესხის მოცულობა 1 707 500 ლარს შეადგენს“,- წერს „საზოგადოება და ბანკები“.ცნობისთვის, ინფლაციამ იანვარში 4.8% შეადგინა. როგორც ორგანიზაცია აღნიშნავს, ეს ძირითადად გამოწვეულია სურსათზე თითქმის 11%-იანი ფასების ზრდით. მათივე შეფასებით, ამ ფონზე, მოსალოდნელი იყო, რომ ეროვნული ბანკი მონეტარულ პოლიტიკას გაამკაცრებდა, თუმცა რეგულატორი ფიქრობს, რომ ფასების შემდგომი ზრდა ნაკლებად მოსალოდნელია.„შიდა და საგარეო რისკების გათვალისწინებით ამ ეტაპზე ვერც რეფინანსირების განაკვეთის შემცირება მოხერხდა. ეროვნული ბანკი ფრთხილ მონეტარულ პოლიტიკას აგრძელებს. ის არ ამკაცრებს პოლიტიკას, რადგან მიიჩნევს, რომ ინფლაციის ძირითადი ნაწილი მის კონტროლს მიღმაა (სურსათი) და ფუნდამენტური ინფლაცია (საბაზო) კონტროლს ექვემდებარება. თუმცა, თუ მაღალი საერთო ინფლაცია გახანგრძლივდა, ეს მიდგომა შეიძლება სარისკო აღმოჩნდეს და საბოლოოდ მაინც მოითხოვოს გამკაცრება, რისი მზაობაც რეგულატორმა დააფიქსირა“,- აღნიშნავენ „საზოგადოება და ბანკებში“.
დიდ დიღომში გაზსადენზე ავტომობილის დაჯახების შედეგად 4300 აბონენტს გაზმომარაგება ავარიულად შეუწყდა, - ამის შესახებ განცხადებას „თბილისი ენერჯი“ ავრცელებს. კომპანიის ცნობით, გაზმომარაგების აღდგენა დაიწყება ხვალ, 18 თებერვლის 11:00 საათიდან და დასრულდება 19:00 საათამდე.ქუჩების ჩამონათვალი, სადაც გაზის მიწოდება შეწყდა:დიდი დიღომი – ნიკო ბურის, ნინო აბაშიძე-ორბელიანის, ჰაინრიხ კლაპორტის, დანიბეგაშვილის, ბერტა ფონ ზუტნერის, ნესტან დარეჯანის, ნურადინ ფრიდონის, ლუარსაბ ანდრონიკაშვილის, შერმადინის, ხატაეთის, ბარონ დე ბაის, ჰუგო ჰუბერტის, კრისტიან სტივენსის ქუჩების კერძო სექტორის მოსახლეობის ნაწილს, ასევე სოფ. დიღომი, ნაკვ. 039/672-ში მდებარე შპს „ჯეოტერა 1-ის“, ნინო აბაშიძე-ორბელიანის ქ. 74, სოფ. დიღომი, ნაკვ. 038/340-ის მიმდებარედ მდებარე ამხანაგობა „ჩვენი სახლი”-ს, ნინო აბაშიძე-ორბელიანის ქ. 59-ში (იგივე უსენის ქ. 59) მდებარე საცხოვრებელი კორპუსების მოსახლეობას, ასევე გაზმომარაგება შეუწყდება შპს „გალტამს”, შპს „ლატეკს“ და სხვა. ნიკო ბურის, ნინო აბაშიძე-ორბელიანის, ჰაინრიხ კლაპორტის, ტიმოთე ბელოის, მარკო პოლოს, იან პრინევსკის, შერმადინის, დავარის, რამაზის, უსენის, დანიბეგაშვილის, სტრაბონის, იან ჰომერის იაკობ რაინეგსის, ბერტა ფონ ზუტნერის, ნესტან დარეჯანის, ნურადინ ფრიდონის, ლუარსაბ ანდრონიკაშვილის, შერმადინის, ხატაეთის, ბარონ დე ბაის, ჰუგო ჰუბერტის, კრისტიან სტივენსის ქუჩების კერძო სექტორის მოსახლეობის ნაწილს, ასევე სოფ. დიღომი, ნაკვ. 039/672-ში მდებარე შპს „ჯეოტერა 1-ის“, ნინო აბაშიძე-ორბელიანის ქ. 74, სოფ. დიღომი, ნაკვ. 038/340-ის მიმდებარედ მდებარე ამხანაგობა „ჩვენი სახლი”-ს, ნინო აბაშიძე-ორბელიანის ქ. 59-ში (იგივე უსენის ქ. 59).სოფ. დიღომი – ვეფხისტყაოსნის ქ. 88-ში - შპს ,,საქართველოს ბიზნეს ჯგუფის”, სოფ. დიღომი, ნაკვ. 465 – სტრაბონის ქ. 16, სოფ. დიღომი – ვეფხისტყაოსნის ქ. 90-ში – შპს ,,პრემიუმ ჰაუსის”, დიდი დიღომი – მირიან მეფის ქ. 84-ში მდებარე შპს „ბიჯი ჯგუფის“ საცხოვრებელი კორპუსების მოსახლეობას, ასევე გაზმომარაგება შეუწყდება ფ/პ მერაბ თავშავაძეს, შპს ,,გალტამს”, შპს „ლატეკს“, შპს AZ-GEORGIA-ს, შპს „შხეფს“ და სხვა.„ბოდიშს გიხდით შექმნილი დისკომფორტის გამო. გთხოვთ ყურადღებით იყოთ და არ დატოვოთ გაზის ონკანები ღია მდგომარეობაში. თუ იგრძენით გაზის სუნი დარეკეთ მითითებულ ნომრებზე: ცხელი ხაზი: +995 32 2404004, სწრაფი რეაგირების სამსახური 114“, - წერია ინფორმაციაში.