ბორჯომის მუნიციპალიტეტის გადაწყვეტილებით, მიმდინარე წლიდან ბაკალავრის საფეხურზე მყოფი ყველა წარმატებული სტუდენტი სემესტრულად ერთჯერადად 1000 ლარის ნაცვლად, 2000 ლარს მიიღებს.ფულადი ჯილდო გაიცემა სტუდენტზე, რომელიც აკმაყოფილებს შემდეგ კრიტერიუმებს:არის საქართველოს მოქალაქე;განცხადების შემოტანის მომენტისთვის მინიმუმ ბოლო ექვსი თვის განმავლობაში რეგისტრირებულია ბორჯომის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე;ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საჯარო სკოლაში გავლილი აქვს სწავლების არანაკლებ 9-წლიანი კურსი ;არის ბაკალავრის საგანმანათლებლო პროგრამის სტუდენტი;სემესტრის განმავლობაში გავლილ ყველა სალექციო კურსში აქვს არანაკლებ 91 –100 ქულა (A კატეგორია – ფრიადი);აქვს სტუდენტის აქტიური სტატუსი.ფულადი ჯილდოს მისაღებად, გთხოვთ, წარმოადგინოთ დოკუმენტაცია:პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი;ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საჯარო სკოლაში არანაკლებ 9 წელი სწავლების კურსის გავლის დამადასტურებელი დოკუმენტი;ამონაწერი ბორჯომის მუნიციპალიტეტში რეგისტრაციის შესახებ;უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ გაცემული აკადემიური მოსწრების მაჩვენებელი/ ამონაწერი სემესტრში გავლილი საგნებისა და შეფასებების შესახებ (ნიშნების ფურცელი);საბანკო რეკვიზიტები.ბორჯომის მუნიციპალიტეტის მიზანია, განათლების ხელშეწყობა და წარჩინებული ახალგაზრდების ფინანსური მხარდაჭერა.
ზოგჯერ ცხოვრება თითქოს დაღმასვლას განიცდის: თქვენი ჯანმრთელობა უარესდება, თქვენი ურთიერთობები არსაიდან კამათში იხლართება და ფული თითქოს ჰაერში ქრება. ჩვენ დაღლილობას, ამინდს და სტრესს ვაბრალებთ - მაგრამ თუ პრობლემები ერთმანეთის მიყოლებით მოდის, ეს შეიძლება უბრალოდ გარემოებები არ იყოს. ენერგეტიკული ბლოკი და ბოროტი თვალი რეალობაა, რომელსაც ბევრი ადამიანი აწყდება ამის გაცნობიერების გარეშე.ჯადოს 7 ფარული ნიშანი1. აუხსნელი ჯანმრთელობის პრობლემებითავს სუსტად გრძნობთ, გიჭირთ ძილი და თქვენი არტერიული წნევა მერყეობს, მაგრამ ექიმები უბრალოდ მხრებს იჩეჩავენ - თქვენი ანალიზის შედეგები იდეალურია. სიმპტომები ზოგჯერ ქრება, შემდეგ კი ყოველგვარი აშკარა მიზეზის გარეშე ბრუნდება. ზოგჯერ დაავადებები მოულოდნელად იჩენს თავს: გაციება, ანთება, ქრონიკული პრობლემების გამწვავება, რაც, როგორც ჩანს, ჯაჭვურ რეაქციას იწვევს.თუ სამედიცინო მკურნალობა არაეფექტურია, ღირს ამაზე ფიქრი: შესაძლოა, თქვენი სხეული დასუსტებულია არა მხოლოდ ფიზიკურად, არამედ ენერგეტიკულადაც. ჰექსები ხშირად „ესხმიან თავს“ სხეულს, არღვევენ ბიოველს და ასუსტებენ ბუნებრივ დაცვას.2. უიღბლობის სერია, რომელიც არასდროს მთავრდებაადრე ყველაფერი შეუფერხებლად მიდიოდა, მაგრამ ახლა თითქოს ვიღაცამ „ქაოსის“ ღილაკს დააჭირა. ფული თითებიდან გიქრებათ, აღჭურვილობა ფუჭდება, გეგმები ინგრევა და პატარა რაღაცებიც კი კატასტროფებად იქცევა. უსიამოვნებები ერთმანეთის მიყოლებით მოდის, ცხოვრების ყველა სფეროს მოიცავს.ასე მოქმედებს ენერგეტიკული დისბალანსი - როდესაც იღბალი ზურგს გაქცევს და ადამიანი, როგორც ჩანს, უიღბლობის მანკიერ წრეში იჭედება.3. პიროვნებისა და ქცევის უეცარი ცვლილებებითქვენ დაბალანსებული იყავით, მაგრამ მოულოდნელად გაღიზიანებული, ჩაკეტილი ან წუწუნა ხდებით აშკარა მიზეზის გარეშე. ან, პირიქით, ცხოვრებისადმი ინტერესი გაქრა და საყვარელ აქტივობებსაც კი აღარ მოაქვს სიხარული. ხშირად ჩნდება შფოთვის გრძნობა, კატასტროფის წინათგრძნობა და უსაფუძვლო შიში.მეგობრები და ახლობლები ხშირად აღნიშნავენ: „თითქოს სხვანაირი გახდი“. და ეს სიმართლეა - წყევლის გავლენით, ენერგია ამახინჯებს შინაგან მდგომარეობას და ადამიანი კარგავს კონტაქტს საკუთარ თავთან.4. გაუმართაობა სახლში: ტექნიკა ფუჭდება, მცენარეები ჭკნება, ცხოველები მოუსვენრები ხდებიან.როდესაც ადამიანის გარშემო სივრცე ნეგატივით არის დაბინძურებული, ის უმოქმედობით რეაგირებს. ნათურები მოულოდნელად იწვის, ტექნიკა ფუჭდება, უპრეტენზიო ყვავილებიც კი ჭკნება. შინაური ცხოველები კი მოუსვენრები ხდებიან - კატა კუთხეში იმალება, ძაღლი უმიზეზოდ წუწუნებს, უარს ამბობს ოთახში შესვლაზე.ეს ქცევა ერთ-ერთი ყველაზე საიმედო მაჩვენებელია: სახლში ენერგია ირღვევა და სასწრაფოდ საჭიროებს გაწმენდას.5. კონფლიქტები და სიცივე ურთიერთობებშიოჯახური ჰარმონია ირღვევა, საუბრები კამათში გადაიზრდება და ოდესღაც საყვარელი ჩვევები გამაღიზიანებელი ხდება. ისეთი შეგრძნებაა, თითქოს თქვენი საყვარელი ადამიანები ხვდებიან, რომ ერთი სახურავის ქვეშ უცხოები ხართ.წყევლა, რომელიც იწვევს უთანხმოებას ან მარტოობას, ზუსტად ასე მოქმედებს: ის ანადგურებს ემოციურ კავშირებს, აიძულებს ადამიანებს დაშორდნენ ერთმანეთს. შერიგების გულწრფელი მცდელობებიც კი ახალ წყენას იწვევს - თითქოს ვიღაც კონფლიქტში გიბიძგებთ.ხელფასი მოდის, მაგრამ მაინც არ გაქვთ საკმარისი ფული. გაუთვალისწინებელი ხარჯები ერთმანეთის მიყოლებით მოდის: ავარიები, გადასახადები, დაავადებები. ან სამსახურში საქმეები ჩერდება, პარტნიორები იმედებს გიცრუებენ, ბონუსები გიმცირდებათ.ასე მოქმედებს წყევლა, რომელიც სიღარიბეს იწვევს: ის ქმნის სიტუაციებს, როდესაც თანხები წყალივით გცვივათ თითებიდან. და სანამ ენერგიას არ გაწმენდთ, ფინანსური ნაკადი დაბლოკილი რჩება.7. მოუსვენარი სიზმრები, უძილობა და სხვისი ყოფნის შეგრძნებაღამით ენერგეტიკული დაცვა სუსტდება და თუ ადამიანი დაწყევლილია, ეს სიზმრებში ვლინდება. განმეორებადი კოშმარები, ძილის დამბლა, ვიღაცის ახლოს დგომის ან მკერდზე ზეწოლის შეგრძნება - ეს მხოლოდ ქვეცნობიერის ხრიკები არ არის.თუ გაღვიძებისას გონდაკარგული ხართ, უმიზეზოდ შიშს გრძნობთ და ცხოველები ღამით მოუსვენრად იქცევიან, დროა, გაწმინდოთ.როგორ გავწმინდოთ ენერგია თუ ამ ნიშნებიდან რამდენიმეში მაინც ამოიცნობთ საკუთარ თავს, ნუ შეშინდებით. შეგიძლიათ ენერგეტიკული გაწმენდა ჩაატაროთ მაგიის გარეშე, არამედ მხოლოდ ბუნებრივი და სულიერი ძალების დახმარებით. წყლით გაწმენდაყველაზე მარტივი მეთოდი მარილია. გახსენით მუჭა ზღვის მარილი წყალში და გადაისხი თავიდან ფეხებამდე, წარმოიდგინეთ, როგორ ირეცხება სიბნელე და ქრება კანალიზაციაში. გააკეთეთ ეს სამი საღამოს განმავლობაში. ასევე შეგიძლიათ მიიღოთ აბაზანა მარილით და კედრის, როზმარინის ან ფიჭვის ეთერზეთის წვეთით - ისინი აღადგენენ ენერგიას.ცეცხლით გაწმენდააიღეთ ეკლესიის სანთელი და შემოატარეთ საათის ისრის მიმართულებით თქვენს სხეულზე, გონებაში თქვით: „ყველა ბოროტება იწვის, ყველა სიკეთე რჩება“. გააკეთეთ ეს ზედიზედ 7 დღის განმავლობაში, განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციეთ თავსა და მზის წნულს.კვერცხით გაწმენდაახალი ქათმის კვერცხი გადაატარეთ თქვენს სხეულზე ზემოდან ქვემოთ, საათის ისრის მიმართულებით. შემდეგ, გატეხეთ ჭიქა წყალში. თუ მღვრიეა, აქვს ზოლები ან ბუშტები, გაიმეორეთ გაწმენდა. გააგრძელეთ მანამ, სანამ წყალი გამჭვირვალე არ გახდება.სახლის დალაგებააანთეთ სალბი, საკმეველი ან ღვია და შემოიარეთ ყველა ოთახში, განსაკუთრებით კუთხეებში. გააღეთ ფანჯრები - მიეცით კვამლს საშუალება, ნეგატივი წაიღოს. უმჯობესია ამის გაკეთება შუადღისას ან მზარდი მთვარის დროს.სიტყვების ძალაწაიკითხეთ უფლის ლოცვა ან გაიმეორეთ ეს აფირმაციები:„მე აღვსილი ვარ სინათლითა და სიწმინდით“.„არცერთ ბოროტებას არ აქვს ჩემზე ძალაუფლება“.„ჩემი ენერგია ძლიერი და დაცულია“.წარმოთქვით ისინი დილით და საღამოს, საკუთარი ძალის რწმენით - და სინათლე აუცილებლად დაბრუნდება თქვენს ცხოვრებაში.
პოლიტიკა • 1771444560
პარლამენტის ფრაქცია "ქართული ოცნების" თავმჯდომარის პირველი მოადგილის განცხადებით, დღეს საქართველო მიგრაციის პრობლემის წინაშე არ დგას, თუმცა უნდა გადაიდგას პრევენციული ნაბიჯები, რადგან ქვეყანა სამომავლოდ მსგავსი საფრთხის ქვეშ არ დადგეს.როგორც ლევან მაჭავარიანმა გადაცემა "ღამის კურიერში" საუბრის დროს აღნიშნა, ამ დროისთვის ქვეყანაში დაახლოებით 20 000 მიგრანტია, ხოლო 5 წლის განმავლობაში არალეგალ მიგრანტთა რაოდენობა ნულს უნდა გაუტოლდეს."არალეგალური მიგრაცია არის სერიოზული პრობლემა ევროპული ქვეყნებისთვის და ამერიკის შეერთებული შტატებისთვის. ბატონმა დონალდ ტრამპმა სერიოზული ბრძოლა დაიწყო ამის წინააღმდეგ. მადლობა ღმერთს, დღეს ეს პრობლემა არ გვაქვს, მაგრამ თავი უნდა დავიზღვიოთ, რომ 5 წელიწადში არ გვქონდეს ეს პრობლემა, ვინაიდან პასუხისმგებლები ვართ მოქალაქეების წინაშე.წინა წელს იმაზე მეტი არალეგალი გავაძევეთ ქვეყნიდან, ვიდრე ეს მოხდა ბოლო ათი წლის განმავლობაში. ეფექტური ბრძოლაა დაწყებული. კანონმდებლობა, სასჯელი გავამკაცრეთ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს გავუმარტივეთ გამოძიების წარმოება, გავუმარტივეთ ის პროცესი, რომელიც დაკავშირებული არის არალეგალი მიგრანტების გამოვლენასთან, სხვა ტიპის ზომები არის მიღებული სასაზღვრო პოლიციის მიერ, ინსტიტუციურ დონზე სხვანაირად მიდის მუშაობა. შინაგან საქმეთა სამინისტროს კონკრეტულ მიმართულებაში ჩართული იყო, თუ არ ვცდები, ათამდე თანამშრომელი, დღეს რამდენჯერმე არის გაზრდილი ეს რიცხვი.ჩვენი გათვლებით, დაახლოებით 20 000 მიგრანტი არის საქართველოში, დღეის მდგომარეობით. წელს ვვარაუდობთ 5000-მდე გაძევებას, შესაბამისად, 4-5 წლის განმავლობაში, საქართველოში უნდა იყოს 0 არალეგალური მიგრანტი", - განაცხადა ლევან მაჭავარიანმა.
შემთხვევა • 1771444426
ქობულეთში, დაბა ჩაქვის ტერიტორიაზე გაჩენილი ხანძარი ლიკვიდირებულია. ცეცხლი ეკალბარდს ეკიდა. ადგილზე მეხანძრე-მაშველების რამდენიმე ჯგუფი იყო მობილიზებული.საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ინფორმაციით, დასახლებულ პუნქტზე ხანძრის გავრცელების საშიშროება არ არსებობდა.შემთხვევის ადგილას ქობულეთის მერი და დაბა ჩაქვის წარმომადგენელი იმყოფებოდნენ.ფოტო: „აჭარის ტელევიზია“
საზოგადოება • 1771444045
15 წუთიანი ოპერაციის შემდეგ, სამ საათში გაითიშა - შოთო სიხარულიძე 35 წლის ნინი მუჯირის გადასარჩენად საზოგადოებას დახმარების თხოვნით მიმართავს.„სამწუხაროდ მიწევს ამ პოსტის დაწერა და ამ სიტუაციაში იმედი მაქვს თქვენი,რომ მხარს გაგვიმაგრებთ. ჩვენი ნინოს მდგომარეობა ერთი უწყინარი პროცედურის შედეგად დამძიმდა, სამწუხაროდ მას ორგანიზმში აღმოაჩნდა ბაქტერია (ლეპტოსპიროზი) რის გამოც განუვითარდა ელვისებური სეფსისი, სეპტიკური შოკი, კომა. ამ ეტაპზე მისი მდგომარეობა არის კრიტიკულად მძიმე: თავის ტვინის დაზიანებითა და დისფუნქციით გამოწვეული სპეციფიკური ფსიქიკური აშლილობა. სუნთქავს ტრახეოსტომის საშუალებით. სამწუხაროდ, კლინიკამ, რომელშიც ის იმყოფება ამოწურა თავისი შესაძლებლობები და ნინო სასწრაფოდ უნდა გადაიყვანონ სხვაგან, სადაც უკეთ მოხერხდება მისი მენტალური მდგომარეობის მართვა და მხარდაჭერა, რის გამოც ფინანსური თანადგომა ესაჭიროება. ოჯახს ამოეწურა ფინანსური რესურსი და აქამდე რაც შეძლეს გააკეთეს.ძალიან გთხოვთ, დაგვიდექით გვერდში, რადგან ნინოს ახალგაზრდა ორგანიზმს აქვს ამ მდგომარეობიდან თავის დაღწევის შანსი და ნუ მივატოვებთ ამ განსაცდელის ჟამს. მეც მიმძიმს ამ პოსტის დაწერა მაგრამ სხვაგვარად შეუძლებელია. პოსტს დავურთავ ფორმა ასს,რომლის წაკითხვაც თავად შეგიძლიათ.დიდი მადლობა ყურადღებისთვის,თქვენი გულისხმიერების იმედი აქვს ოჯახს. ფორმა ასი მოცულობით დიდია, სწორედ ამიტომ დავურთავ კლინიკაში მოთავსების დღეს არსებულ მდგომარეობას და ექიმის მიერ გაკეთებულ ყველაზე ბოლო ჩანაწერს.#GE04BG0000000044596100 საქ. ბანკიმარინა მუჯირი (დედა)#GE23TB7397145064300141 TBC k. gvinjilia“.