ამერიკის შტატ მიჩიგანში ქალმა შეცდომით გადააგდო ლატარიის ბილეთი, რომელმაც მსხვილი თანხა მოიგო, თუმცა მისმა მეუღლემ ის ნაგავში მაინც მოძებნა. ამის შესახებ გამოცემა UPI წერს.კაცი ამტკიცებს, რომ მან ეს ბილეთი ცოლს დაბადების დღეზე აჩუქა, მან კი გადაშალა დამცავი საფარი, ჩათვალა, რომ ვერაფერი მოიგო და გადააგდო.ქმარს მაინც სჯეროდა, რომ ლატარიის ბილეთში ტყუილად არ გადაუხდია ფული, იპოვა ის და გადაამოწმა. აღმოჩნდა, რომ მისმა ცოლმა 2 მილიონი დოლარი მოიგო.“ჩვენ თავს იღბლიანებად არ ვთვლიდით, ასე რომ, ეს სასიამოვნო სიურპრიზი იყო“, - ამბობს კაცი.ლატარიის წესებით, მოგებული თანხა რამდენიმე წლის განმავლობაში ნაწილ-ნაწილ გაიცემა, თუმცა თუ თანხის ნაწილზე მოგებული უარს იტყვის, დანარჩენს ერთბაშად აიღებს. ოჯახმა მეორე ვარიანტი არჩია და 1 მილიონ 300 ათასი დოლარი მიიღო.
უროლოგი ასახელებს თირკმლის დაავადების სიმპტომებს, რომლებსაც ბევრი ურევს დაღლილობასთან ან ცისტიტთან - მარტივი ტესტი, პრობლემის დასადგენად
მხოლოდ ორი მარტივი ტესტი დაგეხმარებათ დაავადებების ადრეულ ეტაპზე გამოვლენასა და თირკმლის ჯანმრთელობის შენარჩუნებაში.თირკმელები მომთმენი ორგანოებია, მაგრამ მათი დუმილის ნდობა საშიშია. უროლოგი გვიზიარებს სიმპტომებს, რომლებიც არ უნდა იყოს იგნორირებული. ესენია არა მხოლოდ ნაცნობი ზურგის ტკივილი, არამედ შარდვის ცვლილებები, შეშუპება და არტერიული წნევის რყევებიც კი.პირველ რიგში, შარდვის ცვლილებები - გახშირება ან გაძნელება, განსაკუთრებით თუ თან ახლავს დისკომფორტი - უნდა იყოს გამაფრთხილებელი ნიშანი. ასევე შესაძლებელია ცისტიტის მსგავსი სიმპტომები. სხვა გამაფრთხილებელი ნიშნებია სახისა და ქვედა კიდურების შეშუპება, მადის დაკარგვა, სისხლი შარდში და შემაწუხებელი ან მკვეთრი ტკივილი წელის ქვედა ნაწილში და ზურგში.თირკმლის დაავადება შეიძლება განვითარდეს ნებისმიერ ასაკში, მათ შორის ნაყოფის განვითარების დროს. თირკმლის პათოლოგიები გვხვდება ახალშობილებშიც კი. მემკვიდრეობითი ფორმები შეიძლება გამოვლინდეს დაბადებიდან ან წლების შემდეგ, ხოლო მწვავე თირკმლის უკმარისობა ყველაზე ხშირად დიაგნოზირებულია ბავშვებში სიცოცხლის პირველი ორი წლის განმავლობაში.თირკმლის მრავალი დაავადება დიდი ხნის განმავლობაში უსიმპტომოდ რჩება, თუმცა მათი ადრეულ სტადიაზე აღმოჩენა შესაძლებელია. ამ მიზნით რეკომენდებულია სისხლისა და შარდის რეგულარული ანალიზები. განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს რისკის ჯგუფის პირების - დიაბეტის, ჰიპერტენზიის და სისტემური წითელი მგლურას მქონე პაციენტების - სკრინინგს, რომელთა რეგულარული სკრინინგი აუცილებელია.„გარდა ამისა, თირკმლის ფუნქციის მონიტორინგი ასევე აუცილებელია ამ ორგანოზე ტოქსიკური ზემოქმედების მქონე მედიკამენტების მიღების შემდეგ. თქვენი ჯანმრთელობისადმი ყურადღების მიქცევა და რეგულარული პროფილაქტიკური გამოკვლევების ჩატარება საშუალებას იძლევა თირკმლის პრობლემების ადრეულ ეტაპზე გამოვლენა და სერიოზული გართულებების პრევენცია“, - დასძინა ექსპერტმა.ექიმი მოუწოდებს ადამიანებს, ყურადღებით დააკვირდნენ ორგანიზმის სიგნალებს და არ გადადონ სპეციალისტთან ვიზიტი, თუ რაიმე საგანგაშო სიმპტომი გამოვლინდა. ბევრ შემთხვევაში, დროული დიაგნოზი მნიშვნელოვნად ამარტივებს მკურნალობას და ინარჩუნებს თირკმლის ფუნქციას, რაც თავიდან აიცილებს სერიოზულ გართულებებს.
მსოფლიო 1771447786
ჩრდილოეთ საბერძნეთში მდებარე კავალას მუნიციპალიტეტი COVID-19-ით გარდაცვლილი დაახლოებით 150 ადამიანის საფლავის ექსჰუმაციისთვის ემზადება მას შემდეგ, რაც ხელისუფლებამ აღმოაჩინა, რომ გვამების გახრწნა დაკრძალვიდან ხუთი წლის შემდეგაც არ მომხდარა.ადგილობრივი მედიის თანახმად, გახრწნის შეფერხება პანდემიის დროს მიღებული ჯანმრთელობის ზომებით არის გამოწვეული. ცხედრები ვირუსის შესაძლო გავრცელების თავიდან ასაცილებლად დამცავ პლასტმასის პარკებში მოათავსეს, რამაც შემთხვევით შეანელა ბუნებრივი დაშლა.მუნიციპალურმა საბჭომ დაამტკიცა ორეტაპიანი პროცედურა, რომელიც მოიცავს ცხედრების ექსჰუმაციას და კუბოებიდან პლასტმასის საფარის მოხსნას. შემდეგ ნეშტი ხელახლა დაკრძალული იქნება მინიმუმ კიდევ ერთი წლის განმავლობაში, რათა ბუნებრივი დაშლა მოხდეს.საბჭოს ბრიფინგის დროს აღინიშნა: „გარდაცვალებიდან ხუთი წლის შემდეგ COVID-19-ით გარდაცვლილთა ცხედრების ექსჰუმაციის დროს დადგინდა, რომ ცხედრები სრულად იყო შენახული. ეს იმიტომ მოხდა, რომ მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად, ისინი ვირუსის გადაცემის თავიდან ასაცილებლად პლასტიკურ პარკებში იყო მოთავსებული“.გეგმის მიზანია საფლავების ბუნებრივი დაშლის უზრუნველყოფა გარდაცვლილთა პატივისცემისა და სანიტარიული სტანდარტების პრინციპების დაცვით. ხელისუფლებამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პროცესი ყურადღებით გაკონტროლდება ყველა სანიტარიული რეგულაციის შესაბამისად.