შეიძლება თუ არა მარხვაში ჯვრისწერა - დღეები, როცა ქორწინების საიდუმლო არ აღესრულება
მართლმადიდებლური სწავლებით ჯვრისწერა, ქორწინება შვიდ ქრისტიანულ საიდუმლოთაგან ერთ-ერთია, რომელიც თავად უფალმა იესო ქრისტემ დაადგინა. იგი ქრისტესა და ეკლესიის კავშირის სიმბოლოა. ქრისტიანთა ქორწინება თავისი არსით წარმოადგენს ქალისა და მამაკაცის არა მარტო გარეგნულ შეერთებას, არამედ მათი სულების შინაგან განმთლიანებას. საეკლესიო სამართალში ყველა ის მნიშვნელოვანი საკითხია განსაზღვრული, რაც საზოგადოებაში ხშირად არასწორად არის ხოლმე გაგებული და დამკვიდრებული.საეკლესიო ვებგვერდი ამბიონი წერს დღეების შესახებ, როცა ჯვრისწერა არ აღესრულებაჯვრისწერა – ქორწინების საიდუმლო არ აღესრულება მრავალდღიანი მარხვების განმავლობაში (დიდ-მარხვაში, შობის, პეტრე-პავლობისა და ღვთისმშობლის მიძინების – მარიამობის მარხვებში);ასევე შობიდან ნათლისღებამდე (ახალი სტილით 7 იანვრიდან 19 იანვრამდე – ჩათვლით), რადგან ეს დღეები ეკლესიის მიერ აღიარებულია განსაკუთრებულად წმინდა დღეებად და მორწმუნეთა საზეიმო-სადღესასწაულო განწყობა არ უნდა დაირღვეს საზრუნავებითა და ქორწინებისათვის მზადებით;ასევე ქორწინების საიდუმლო არ სრულდება ყველიერის კვირაში (დიდ-მარხვის დაწყების წინა კვირა) და ბრწყინვალე შვიდეულში (აღდგომის შემდეგი კვირა); ასევე წმინდა იოანე ნათლისმცემლის თავისკვეთის ხსენების დღეს (ახალი სტილით 11 სექტემბერს) და უფლის ჯვართამაღლების დღესასწაულზე (ახალი სტილით 27 სექტემბერს); ამას გარდა, ქორწინების საიდუმლო არ აღესრულება ყოველი კვირის ოთხშაბათსა და პარასკევს.გამონაკლისები ამ წესებიდან შეიძლება დაშვებულ იქნეს მხოლოდ მმართველი მღვდელმთავრის ნებართვით, რომელსაც ეკლესიის მიერ მიცემული აქვს უფლება გაითვალისწინოს სხვადასხვა ცხოვრებისეული გარემოებანი, თვით დასაქორწინებელთა მდგომარეობა და, გამონაკლისის სახით, ნება დართოს მათ და მღვდელმსახურს ქორწინების საიდუმლოს აღსრულებაზე ზემორე ჩამოთვლილ დღეებში. ასეთი გამონაკლისები დაიშვება ადამიანური უძლურების გათვალისწინებით და ქრისტიანული სიყვარულის გამოხატულების ნიშნად.წყარო
ახალგაზრდა იტალიელი ტურისტი, პიეტრო ბალარინი (Pietro Ballarini), რომელიც ტურინიდან იყო, საქართველოში მთებში, თხილამურებით სრიალისას მომხდარი უბედური შემთხვევის შედეგად გარდაიცვალა. ინფორმაციას იტალიური მედია ავრცელებს. პიეტრო ცნობილი მეწარმის, Torino Stratosferica-სა და Utopian Hours-ის დამფუძნებლის, ლუკა ბალარინის ვაჟი იყო.იტალიური მედიის ინფორმაციით, უბედური შემთხვევის შესახებ სოციალურ ქსელში, მამამ განაცხადა 2026 წლის თებერვლის შუა რიცხვებში, თუმცა მომხდარის დეტალებზე საუბარი არ ისურვა.ამჟამად, პიეტროს დედა საქართველოშია იმყოფება, შვილის ცხედრის სამშობლოში გადასასვენებლად.ლუკა ბალარინიმ „ინსტაგრამზე“ შვილს ემოციური პოსტი მიუძღვნა:„პიეტრო ბედნიერი მოკვდა, აკეთებდა იმას, რაც ყველაზე მეტად უყვარდა: მთაში, გაუკვალავ თოვლში სრიალებდა. ეს ხდება ფილმებში, ხდება რომანებში და ხდება რეალურ ცხოვრებაშიც. ერთადერთი, რაც მამშვიდებს, არის ის, რომ ის ბედნიერი დაიღუპა. შენ იყავი საუკეთესო ადამიანი, ვისაც კი ვიცნობდი, ჩემო სათაყვანებელო შვილო. ეს ჩვენი ბოლო ფოტოა ერთად, იმ მრავალი მშვენიერი და ჰარმონიული მომენტიდან ერთ-ერთი. გმადლობ, იმ სიყვარულისთვის, რომელიც მომეცი და ყველაფრისთვის, რაც მასწავლე“.
საზოგადოება • 1771624838
21 თებერვალი - შაბათიდასავლეთ საქართველოში - დროგამოშვებით ღრუბლიანობის მომატება. უნალექოდ. აღმოსავლეთის ქარი 10-15 მ/წმ, ზოგან შესაძლებელია ძლიერი 17-22მ/წმ. ჰაერის ტემპერატურა: დაბლობში ღამით +4, +9°, დღისით +17, +22°; მთაში ღამით -4, +1°, დღისით +13, +18°; მაღალმთაში ღამით -8, -3°, დღისით +7, +12°.აღმოსავლეთ საქართველოში - დროგამოშვებით ღრუბლიანობის მომატება. უმეტესად უნალექოდ. აღმოსავლეთის ქარი 10-15მ/წმ. ჰაერის ტემპერატურა: ბარში ღამით -2, +3°, ზოგან -5°-მდე, დღისით +13, +18°; მთაში ღამით -8, -3°, დღისით +11, +16°; მაღალმთაში ღამით -11, -6°, დღისით +5, +10°.22 თებერვალი - კვირადასავლეთ საქართველოში - დროგამოშვებით ღრუბლიანობის მომატება. ღამით უმეტესად უნალექოდ, დღისით ზოგან წვიმა. აღმოსავლეთის ქარი 10-15 მ/წმ, ზოგან ძლიერი 17-22 მ/წმ. ჰაერის ტემპერატურა: დაბლობში ღამით +5, +10°, დღისით +16, +21°; მთაში ღამით -2, +3°, დღისით +12, +17°; მაღალმთაში ღამით -6, -1°, დღისით +7, +12°. აღმოსავლეთ საქართველოში - დროგამოშვებით ღრუბლიანობის მომატება. ღამით უმეტესად უნალექოდ, დღისით ზოგან წვიმა. აღმოსავლეთის ქარი 10-15 მ/წმ, ზოგან შესაძლებელია ძლიერი 17-22 მ/წმ. ჰაერის ტემპერატურა: ბარში ღამით +1, +6°, ზოგან -2°-მდე, დღისით +11, +16°; მთაში ღამით -4, +1°, დღისით +9, +14°; მაღალმთაში ღამით -8, -3°, დღისით +1, +6°, ზოგან +11°-მდე.23 თებერვალი - ორშაბათიდასავლეთ საქართველოში - დროგამოშვებით ღრუბლიანობის მომატება. უმეტეს რაიონში წვიმა, მაღალმთაში თოვლი. დასავლეთის ქარი 10-15 მ/წმ. ჰაერის ტემპერატურა: დაბლობში ღამით +5, +10°, დღისით +9, +14°; მთაში ღამით -1, +4°, დღისით +4, +9°; მაღალმთაში ღამით -4, +1°, დღისით 0, +5°. აღმოსავლეთ საქართველოში - დროგამოშვებით ღრუბლიანობის მომატება. ზოგან წვიმა, მაღალმთაში თოვლი. დასავლეთის ქარი 10-15 მ/წმ. ჰაერის ტემპერატურა: ბარში ღამით +2, +7°, დღისით +8, +13°; მთაში ღამით -2, +3°, დღისით +5, +10°; მაღალმთაში ღამით -6, -1°, დღისით +2, +7°.
საზოგადოება • 1771623954
„რისთვის ფლანგავენ პაციენტები ფულს „დისბაქტერიოზის ანალიზისთვის“?, – ამის შესახებ სოციალურ ქსელში ინფექციონისტი მაია ბუწაშვილი წერს და აღნიშნავს, რომ ეს დიაგნოზი და კვლევა მხოლოდ პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში შემორჩა და რეალურად პაციენტის მართვაში არაფერს იძლევა:„რისთვის ფლანგავენ პაციენტები ფულს „დისბაქტერიოზის ანალიზისთვის“? ან სადაზღვევო კომპანიების გამკვირვებია, ბევრ მართლა მნიშვნელოვან ტესტზე უქმნიან პაციენტებს პრობლემას და ამ არარსებულ „დისბაქტერიოზზე“ გამოკვლევას რატომ აფინანსებენ? ეს დიაგნოზი და კვლევა მხოლოდ პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში შემორჩა და რეალურად პაციენტის მართვაში არაფერს იძლევა.გასაგებია, რომ დისბიოზი არსებობს და ნიშნავს„კარგ“ და „ცუდ“ ბაქტერიებს შორის ბალანსის დარღვევას, მაგრამ ამის ზომვა (და შემდეგ მკურნალობის მერე „გადამოწმება“) არაფრის მომცემია.დისბიოზის მიზეზები ბევრია (ანტიბიოტიკოთერაპია, სხვადასხვა ინფექციური და არაინფექციური ქრონიკული დაავადებები, სტრესი და სხვ.) და ამ დროს, კიდევ ვიმეორებ, ამ ბატერიების რაოდენობის განსაზღვრა კლინიკური მართვისთვის არ გამოიყენება და არც ერთ ოფიციალურ საერთაშორისო კლინიკურ რეკომენდაციაში არ არსებობს.არადა, უამრავ პაციენტს მოაქვს ამ კვლევის პასუხი და მოლოდინი აქვთ, რომ რაღაც ინტერპრეტაცია უნდა გავუკეთოთ და მკურნალობა დავუნიშნოთ, რაც „დისბაქტერიოზზე გამოკვლევის“ შედეგად არ ხდება“, – წერს მაია ბუწაშვილი სოციალურ ქსელში.