ირანში მთავრობის საწინააღმდეგო პროტესტი განახლდა. თეირანის რამდენიმე უნივერსიტეტის სტუდენტები ახალი სემესტრის პირველ დღეს კამპუსების ტერიტორიაზე შეიკრიბნენ. აქციის მონაწილეები სკანდირებდნენ ლოზუნგებს ქვეყნის უზენაესი ლიდერის, აიათოლა ალი ხამენეის წინააღმდეგ და მხარს უჭერდნენ რეზა ფეჰლევის - 1979 წლის ისლამური რევოლუციის დროს დამხობილი ბოლო შაჰის შვილს. ზოგიერთი მათგანი იანვარში დაკავებული თანაკურსელების გათავისუფლებას მოითხოვდა.მასობრივი საპროტესტო აქციები თეირანში დეკემბრის ბოლოს დაიწყო. თავდაპირველად პროტესტი ეკონომიკური მოთხოვნებით დაიწყო, თუმცა სწრაფად გადაიზარდა პოლიტიკურში და მთელი ქვეყანა მოიცვა.სხვადასხვა მონაცემებით, ხელისუფლების მიერ აქციების დაშლისას 5-დან 30 ათასამდე ადამიანი დაიღუპა.
დონალდ ტრამპი აცხადებს, რომ თავის ახალ გლობალურ ტარიფებს 15%-მდე ზრდის
დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ აშშ-ის უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილების საპასუხოდ, ყველა ქვეყნისთვის საქონლის იმპორტზე „გლობალურ ტარიფს“ 10%-დან 15%-მდე ზრდის.„მე, როგორც ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი, დაუყოვნებლივ ვზრდი 10%-იან გლობალურ ტარიფს იმ ქვეყნებისთვის, რომელთაგანაც ბევრი ათწლეულების განმავლობაში დაუსჯელად „ძარცვავდა“ აშშ-ს (სანამ მე მოვიდოდი ხელისუფლებაში!), სრულად დაშვებულ და იურიდიულად დასაბუთებულ 15%-იან დონემდე“, - დაწერა აშშ-ის პრეზიდენტმა საკუთარ სოციალურ ქსელში Truth Social.ტრამპმა ასევე დასძინა, რომ მომდევნო თვეების განმავლობაში მისი ადმინისტრაცია განსაზღვრავს და დააწესებს ახალ „სამართლებრივად დასაშვებ ტარიფებს“, რათა გააგრძელოს კამპანია „გავხადოთ ამერიკა კვლავ დიდებული“.მანამდე აშშ-ის უზენაესმა სასამართლომ დაადგინა, რომ პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა დაარღვია ფედერალური კანონი, როდესაც ერთპიროვნულად დააწესა მასშტაბური ტარიფები მთელ მსოფლიოში. ამის შემდეგ ტრამპმა განაცხადა, რომ აშშ-ში საქონლის მთლიან იმპორტზე დამატებით 10%-იან გადასახადს აწესებს, რომელიც უკვე არსებულ ტარიფებს დაემატება.
სამართალი • 1771742788
შინაგან საქმეთა სამინისტროს შიდა ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის ხაშურის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჯგუფურად ჩადენილი ქურდობის ბრალდებით 2005 წელს დაბადებული მ.თ. და 1997 წელს დაბადებული ს.ბ. დააკავეს.გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა დაბა სურამში მდებარე საცხოვრებელ სახლში ჯგუფურად, უკანონოდ შეაღწიეს, საიდანაც 10 000 ლარამდე ღირებულების ელექტრომოწყობილობას მართლსაწინააღმდეგოდ დაეუფლნენ და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალნენ.კომპლექსურად გატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამართალდამცველებმა ორივე მათგანი ბრალდებულის სახით დააკავეს.პოლიციამ ნაქურდალი მოწყობილობა ნივთმტკიცებად ამოიღო.საქმეზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 177-ე მუხლის მეორე და მესამე ნაწილებით მიმდინარეობს, რაც 7 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
სამართალი • 1771742701
შინაგან საქმეთა სამინისტროს კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის გურჯაანის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1964 წელს დაბადებული გ.გ. ადევნებისა და მუქარის ბრალდებით დააკავეს.გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებული მამაკაცი დაზარალებულ ქალს სისტემატურად, უკანონოდ უთვალთვალებდა და მასთან არასასურველ კომუნიკაციას ამყარებდა. გამოძიებით, ასევე, დადგინდა, რომ ბრალდებული დაზარალებულს და მის დედას სიცოცხლის მოსპობით დაემუქრა.სამართალდამცველებმა კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, გ.გ. ბრალდებულის სახით დააკავეს.გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 151-ე პრიმა და 151-ე მუხლებით მიმდინარეობს, რაც 2 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.