პროკურატურა განცხადებას ავრცელებს
საქართველოს პროკურატურამ რადიოაქტიური ნივთიერების უკანონო შეძენის მცდელობის ფაქტზე ორ პირს ბრალდება წარუდგინა, - განცხადებას პროკურატურა ავრცელებს.„სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ უცხო ქვეყნის ორი მოქალაქე საქართველოს ტერიტორიაზე 3 მილიონ აშშ დოლარად ბირთვული მასალა ურანის და რადიოაქტიური ნივთიერება ცეზიუმის შეძენას ცდილობდა. ბრალდებულები შემდგომ ბირთვული მასალის და რადიოაქტიური ნივთიერების საქართველოს ფარგლებს გარეთ გატანას გეგმავდნენ. გატარებული ღონისძიებების შედეგად ორივე ბრალდებული ხსენებული ნივთიერების უკანონო შეძენის მცდელობისას დააკავეს.დაკავებულებს ბრალდება რადიოაქტიური ნივთიერების უკანონო შეძენის მცდელობის ფაქტზე წარედგინათ, რაც სასჯელის სახედ და ზომად 10 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.პროკურატურა ბრალდებულებისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდების შუამდგომლობით სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს.სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში გამოძიება გრძელდება დანაშაულთან შემხებლობაში მყოფი ყველა შესაძლო პირის იდენტიფიცირების მიზნით“, - ნათქვამია განცხადებაში.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის თანამშრომლის გარდაცვალების ფაქტზე, საქართველოს პროკურატურამ გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 115-ე მუხლით დაიწყო, - ამის შესახებ განცხადებას პროკურატურა ავრცელებს.„დღეს 19 თებერვალს, ორთაჭალის მიმდებარე ტერიტორიაზე, მიგრაციის დეპარტამენტის თანამშრომელმა პირად ავტომობილში, მის საკუთრებაში არსებული ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლით, თავის არეში სასიკვდილო ჭრილობა მიიყენა, რის შედეგადაც ის ადგილზე გარდაიცვალა. პირველადი ინფორმაციით, მომხდარს წინ უძღოდა, მის თანმხლებ პირთან, ყოფით ნიადაგზე კონფლიქტი.მიმდინარეობს შესაბამისი გადაუდებელი საგამოძიებო მოქმედებები“, - ნათქვამია განცხადებაში.
იტალიაში 22 წლის ქართველი კაცი პოლიციელზე თავდასხმისთვის დააკავეს.იტალიური მედია წერს, რომ ქართველი ახალგაზრდა ქალაქ უდინეში პოლიციამ მას შემდეგ დააკავა, რაც ის ერთ-ერთ ბარში ალკოჰოლური ზემოქმედების ქვეშ იმყოფებოდა და შეუსაბამოდ იქცეოდა.კარაბინერები მის დამშვიდებას ცდილობდნენ, თუმცა 22 წლის ქართველი მათ თავს დაესხა და ფიზიკური ანგარიშსწორება სცადა.პოლიციელებმა ის ელექტროშოკის გამოყენებით დააკავეს.
საქალაქო სასამართლოში გიგა ავალიანის მკვლელობის საქმეზე დაკავებული 2 არასრულწლოვნის პროცესი გაიმართა. დღეს აღკვეთის ღონისძიება გადაისინჯა და სასამართლომ ძალაში დატოვა. ამასთან, პროცესზე ერთ-ერთმა ბრალდებულმა ადვოკატ კახა წერეთლის აცილება მოითხოვა, რაც დაკმაყოფილდა.„ბრალდების მხარემ წარადგინა დამატებითი მტკიცებულებები. ეს შეეხება ალექსანდრე გაბაშვილისა და გიორგი რიკაძის მიმართ ჩატარებულ ფსიქიატრიულ-ფსიქოლოგიურ ექსპერტიზას, რომლის მიხედვითაც, მათ რაიმე ფსიქიკური ნაკლი [არ აღენიშნებათ], ან ფსიქოლოგიური აფექტის მდგომარეობაში არცერთი არ იმყოფებოდა. გარდა ამისა, პროცესზე გადაისინჯა მათ მიმართ გამოყენებული აღმკვეთი ღონისძიება - პატიმრობა. მოსამართლემ ამ შემთხვევაშიც გაიზიარა ბრალდების მხარის პოზიცია, რომ ახალი გარემოება - მათ მიმართ რომ შეეცვალა აღკვეთის ღონისძიება, არ არსებობდა და პატიმრობა დატოვა ძალაში," - აღნიშნა პროკურორმა, ლევან ვეფხვაძემ.
საქართველოს პროკურატურამ ქრთამის აღების ფაქტებზე ორ პირს ბრალდება წარუდგინა.სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ქალაქ ბათუმის მერიის 100%-იანი წილობრივი მონაწილეობით დაფუძნებული შპს ,,სანდასუფთავების“ კომერციული შემოსავლების და ეკონომიკური მართვის სამსახურის უფროსმა კომპანიის ბალანსზე არსებული სატვირთო ავტომანქანების სისტემატურად, არაოფიციალურად გამოყენების სანაცვლოდ ქრთამის სახით აიღო ფულადი თანხა. ასევე, ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის მერის წარმომადგენელმა, რომელსაც მსჯავრდებულის განაჩენით დადგენილი საზოგადოებრივი შრომის უზრუნველყოფა და კონტროლი ევალებოდა, სასჯელისთვის თავის არიდებისათვის მსჯავრდებულისგან ქრთამის სახით 1000 ლარი აიღო.დაკავებულებს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 338-ე მუხლის პირველი ნაწილით (ქრთამის აღება) წარედგინათ, რაც სასჯელის სახედ და ზომად ექვსიდან ცხრა წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.პროკურატურა ბრალდებულებისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდების შუამდგომლობით სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს.სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში გამოძიება გრძელდება დანაშაულთან შემხებლობაში მყოფი ყველა შესაძლო პირის იდენტიფიცირების მიზნით.
მნიშვნელოვანია, უცხოეთიდან შემოსული თანხები გამჭვირვალე იყოს. პოლიტიკაში „შავ ფულს“ ადგილი არ უნდა ჰქონდეს. ჩარევა მინიმუმამდე უნდა იყოს დასული, რის მიღწევასაც ახლა ევროკავშირი ცდილობს. ეს მისასალმებელია, ჩვენც ამას ვაკეთებთ, მაგრამ დაუსაბუთებელ კრიტიკას ვიღებთ, – ამის შესახებ პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე არჩილ გორდულაძემ განაცხადა.გორდულაძეს კითხვა დაუსვეს აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილი მაღალჩინოსნის მაიკ ბენცის განცხადებაზე: „ახლა ამტკიცებენ, რომ ევროპაში გამჭვირვალობის კანონია საჭირო, მხარს ვუჭერ ამას, თუმცა ირონიაა, რომ ევრობიუროკრატების იგივე ჯგუფი უნგრეთსა და საქართველოს სანქციებით ემუქრებოდა“.არჩილ გორდულაძის შეფასებით, ასეთი მიდგომა ქართულ სახელმწიფოზე თავდასხმაა.„გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონების განხილვა როცა მიმდინარეობდა, მაშინ პირველი შეტევა იყო იმაზე, რომ თურმე „რუსულ კანონს“ ვიღებდით და როგორ შეიძლებოდა, უცხოეთიდან მომდინარე თანხებში ეჭვი შეგვეტანა. შემდეგ ტრამპის ადმინისტრაცია მოვიდა და USAID-ი და NED-ი თავად გააუქმეს. ეს ორგანიზაციები ცდილობდნენ, სხვადასხვა ქვეყანაში რევოლუციური მოვლენები დაეფინანსებინათ. მნიშვნელოვანია, უცხოეთიდან შემოსული თანხები გამჭვირვალე იყოს, რადგან პოლიტიკაში „შავ ფულს“ ადგილი არ უნდა ჰქონდეს, განსაკუთრებით, უცხოეთიდან შემოსულს. ჩარევა მინიმუმამდე უნდა იყოს დასული, რის მიღწევასაც ახლა ევროკავშირი ცდილობს. ეს მისასალმებელია და ჩვენც ამას ვაკეთებთ, მაგრამ, სამწუხაროდ, შეუსაბამო და დაუსაბუთებელ კრიტიკას ვიღებთ, რაც თავდასხმაა ქართულ სახელმწიფოზე. ზემოდან გვიყურებენ, თითქოს, მათ აქვთ თავიანთი ხალხის დაცვის უფლება, ხოლო ჩვენ მცირე ერი ვართ და ასეთი უფლება არ გვაქვს. ნურას უკაცრავად, ისეთივე ამაყი ქვეყნის შვილები ვართ, როგორც რომელიმე ევროპული სახელმწიფოა“, – განაცხადა არჩილ გორდულაძემ.