ცნობილი ხდება, ელისო კილაძის საქმის ახალი დეტალები
ელისო კილაძის საქმის პროკურორი კურიერი P.S-სთან საქმის ახალ დეტალებზე საუბრობს.„ყოველთვიურად სტაბილური შემოსავალი იყო 5000$ უშუალოდ ელისო კილაძესთან მიმართებით. თუმცა აქ არ არის მხოლოდ ამაზე საუბარი. იყო ხოლმე პერიოდულად გარკვეული თანხის გადაცემა. ასევე დადგენილია გამოძიებით, რომ ელისო კილაძესთან დაკავშირებულ პირებს თაღლითურმა ორგანიზებულმა ჯგუფმა გადასცა უძრავ-მოძრავი ქონება. რეალურად გადაეცა ელისო კილაძეს თუმცა, ასახვა და რეგისტრაცია ფიქსირდება მასთან დაკავშირებულ პირებზე“შეგახსენებთ, რომ ელისო კილაძე ე.წ. ქოლცენტრების საქმეზე დააკავეს.ამავე საქმეზე, სისხლის სამართლებრივი დევნა დაიწყო ათი პირის მიმართ, რომელთა შორის არის საქართველოს ყოფილი გენერალური პროკურორი ოთარ ფარცხალაძე.
პროკურორი მარიამ ბერძენიშვილი აცხადებს, რომ ელისო კილაძეს ქოლ-ცენტრებიდან ყოველთვიურად სტაბილური შემოსავალი ჰქონდა.„ყოველთვიურად სტაბილური შემოსავალი რომ დავარქვათ იყო 5000 დოლარი, უშუალოდ ელისო კილაძესთან მიმართებით, თუმცა აქ არ არის მხოლოდ ამ თანხაზე საუბარი, იყო პერიოდულად სხვა, გარკვეული თანხების გადაცემაც, ამასთან, ელისო კილაძესთან დაკავშირებულ პირებს, ორგანიზებულმა თაღლითურმა ჯგუფმა გადასცა უძრავ-მოძრავი ქონება. ეს ქონება რეალურად მიიღო ელისო კილაძემ, ხოლო ასახვა რეგისტრაცია მოხდა მასთან დაკავშირებულ პირებზე. თუ ქოლცენტრს ერთი თვის განმავლობაში ექნებოდა 1 მილიონი ლარის მოგება, 20 პროცენტი უნდა ასახულიყო ამ დაჯგუფების ანგარიშზე“ - აცხადებს საქმის პროკურორი მარიამ ბერძენიშვილი.ქოლ-ცენტრების მასშტაბური დანაშაული პროკურატურამ გამოავლინა და ორგანიზებული ჯგუფის მიერ ჩადენილი თაღლითობის და ფულის გათეთრების ბრალდებით, სისხლის სამართლებრივი დევნა ათი ადამიანის მიმართ დაიწყო. მათ შორისაა მიმალული, ყოფილი გენერალური პროკურორი, ოთარ ფარცხალაძე და მისი დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები - დავით მიქაძე, ირაკლი სეხნიაშვილი და მიხეილ ჩოხელი, ასევე სხვა სისხლის სამართლის საქმეზე სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მოთავსებული გიორგი მიქაძე.ამავე სისხლის სამართლის საქმეზე დაკავებულია ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრი ელისო კილაძე. სამართლებრივი დევნა დაწყებულია ასევე გივი ჯიბლაძის, ბენ ანორის, თორნიკე ჯანელიძის და გიორგი კამლაძის მიმართ, რომლებმაც ითანამშრომლეს გამოძიებასთან, აღიარეს ჩადენილი დანაშაული და ხელი შეუწყვეს ტრანსნაციონალური დანაშაულის გახსნას.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო კამპანიის - „პროფესია პოლიციელის“ - ფარგლებში, საჯარო სკოლების მოსწავლეები საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის კინოლოგიის სამმართველოსა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიას ეწვივნენ.სასაზღვრო პოლიციის კინოლოგიის სამმართველოში მოსწავლეები დეტალურად გაეცნენ დანაყოფის საქმიანობას, დაათვალიერეს ინფრასტრუქტურა, სამსახურებრივი ძაღლების მომზადების პროცესი და მათი გამოყენების მიმართულებები.აკადემიაში ვიზიტის ფარგლებში, მოსწავლეები გაეცნენ სასწავლო პროცესის სპეციფიკას, სწავლების თანამედროვე სტანდარტებსა და პროფესიული განვითარების შესაძლებლობებს.
შინაგან საქმეთა მინისტრი, გეკა გელაძე, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორთან - ლევან მაისურაძესთან ერთად, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის სამეგრელო-ზემო სვანეთის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებს შეხვდა და მათ აღნიშნული სამმართველოს ახალი ხელმძღვანელი ირაკლი ხუბულავა წარუდგინა.შინაგან საქმეთა მინისტრმა ირაკლი ხუბულავას წარმატებული საქმიანობა უსურვა. შეხვედრაზე საუბარი შეეხო რეგიონში საზოგადოებრივი წესრიგისა და საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების ეფექტურად უზრუნველყოფის, ასევე, საპოლიციო სერვისებზე მოქალაქეთა ხელმისაწვდომობის კიდევ უფრო გაზრდის მიზნით, უკვე განხორციელებულ ღონისძიებებს და დაგეგმილ პროექტებს.გეკა გელაძემ საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის წარმომადგენლებს გაწეული ეფექტიანი საქმიანობისთვის მადლობა გადაუხადა.ინფორმაციას შსს ავრცელებს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვისა და ტარების ბრალდებით, სხვადასხვა დროს ქუთაისში, ბაღდათსა და ვანში 3 პირი დააკავეს.პოლიციამ დაკავებულების პირადი, საცხოვრებელი სახლების, დამხმარე სათავსოებისა და ავტომობილის ჩხრეკის შედეგად, ცეცხლსასროლი იარაღები, საბრძოლო მასალა და ასაფეთქებელი მოწყობილობა ნივთმტკიცებად ამოიღო, მათ შორის: ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, პისტოლეტი, მცირეკალიბრიანი შაშხანა, 100-მდე საბრძოლო ვაზნა, მჭიდი და ხელყუმბარა. ერთ-ერთი დაკავებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, ასევე ამოღებულია ნარკოტიკული საშუალება.გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე და 260-ე მუხლებით მიმდინარეობს, რაც 7 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.ინფორმაციას შსს ავრცელებს.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა გეკა გელაძემ, პირველ მოადგილე რონი მესხთან ერთად, მესტიის პოლიციის რაიონულ სამმართველოში სამუშაო შეხვედრა გამართა. შეხვედრას სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში, გეკა გელაძემ დეპარტამენტის თანამშრომლებისგან დანაშაულთან ბრძოლისა და საპოლიციო პრევენციული ღონისძიებების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მოისმინა. საუბარი ასევე, შეეხო სამინისტროს პრიორიტეტულ მიმართულებებს.მინისტრმა ხაზი გაუსვა, სამართალდამცველებისთვის სამუშაო პირობების კიდევ უფრო გაუმჯობესების საკითხს. გეკა გელაძემ თანამშრომლებს სხვადასხვა კატეგორიის, მათ შორის ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბოლო პერიოდში მათ მიერ განხორციელებული ეფექტიანი საპოლიციო ღონისძიებებისთვის მადლობა გადაუხადა.შინაგან საქმეთა მინისტრმა განაცხადა, რომ უწყება მთელი ქვეყნის მასშტაბით საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგის დაცვის მიზნით შესაბამის ღონისძიებებს უწყვეტ რეჟიმში განაგრძობს.ინფორმაციას შსს ავრცელებს.