თბილისის პროკურატურის თაღლითობის სისხლის სამართლის საქმეებზე საპროცესო ხელმძღვანელობის სამმართველომ, დიდი ოდენობით თანხის თაღლითურად დაუფლების ფაქტზე ერთ პირს ბრალდება წარუდგინა.შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა დაარწმუნა დაზარალებული, თითქოსდა მის კუთვნილ თანხებს მომგებიან ბიზნესში განათავსებდა - შეიძენდა ძვირადღირებულ ავტომანქანებს და მათ რეალიზაციას უცხო ქვეყნის მოქალაქეებზე მოახდენდა.აღნიშნული მოტივით ბრალდებულმა დაზარალებულს მოტყუებით გამოართვა ჯამში 550 000 აშშ დოლარი და მეტი დამაჯერებლობისთვის ყალბი ნასყიდობის ხელშეკრულება წარუდგინა, თითქოსდა უკვე შეძენილი იყო 40 ავტომანქანა. სინამდვილეში ბრალდებულს ავტომანქანები არ შეუძენია, ხოლო დაზარალებულის კუთვნილი თანხები თაღლითურად მიისაკუთრა.ვინაიდან ბრალდებული თავს არიდებს სამართალდამცავ ორგანოში გამოცხადებას, მას ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით (თაღლითობა, ჩადენილი დიდი ოდენობით) და 362-ე მუხლის პირველი ნაწილით (ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის გამოყენება) დაუსწრებლად წარედგინა, რაც სასჯელის სახედ და ზომად 9 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.პროკურატურის შუამდგომლობის საფუძველზე სასამართლომ ბრალდებულს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა და მის მიმართ გამოცხადდა ძებნა.
არჩილ გორდულაძე: ჩარევა მინიმუმამდე უნდა იყოს დასული, რასაც ახლა ევროკავშირი ცდილობს, მაგრამ ჩვენ ზემოდან გვიყურებენ, ნურას უკაცრავად, ისეთივე ამაყი ქვეყნის შვილები ვართ, როგორც რომელიმე ევროპული სახელმწიფო
მნიშვნელოვანია, უცხოეთიდან შემოსული თანხები გამჭვირვალე იყოს. პოლიტიკაში „შავ ფულს“ ადგილი არ უნდა ჰქონდეს. ჩარევა მინიმუმამდე უნდა იყოს დასული, რის მიღწევასაც ახლა ევროკავშირი ცდილობს. ეს მისასალმებელია, ჩვენც ამას ვაკეთებთ, მაგრამ დაუსაბუთებელ კრიტიკას ვიღებთ, – ამის შესახებ პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე არჩილ გორდულაძემ განაცხადა.გორდულაძეს კითხვა დაუსვეს აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილი მაღალჩინოსნის მაიკ ბენცის განცხადებაზე: „ახლა ამტკიცებენ, რომ ევროპაში გამჭვირვალობის კანონია საჭირო, მხარს ვუჭერ ამას, თუმცა ირონიაა, რომ ევრობიუროკრატების იგივე ჯგუფი უნგრეთსა და საქართველოს სანქციებით ემუქრებოდა“.არჩილ გორდულაძის შეფასებით, ასეთი მიდგომა ქართულ სახელმწიფოზე თავდასხმაა.„გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონების განხილვა როცა მიმდინარეობდა, მაშინ პირველი შეტევა იყო იმაზე, რომ თურმე „რუსულ კანონს“ ვიღებდით და როგორ შეიძლებოდა, უცხოეთიდან მომდინარე თანხებში ეჭვი შეგვეტანა. შემდეგ ტრამპის ადმინისტრაცია მოვიდა და USAID-ი და NED-ი თავად გააუქმეს. ეს ორგანიზაციები ცდილობდნენ, სხვადასხვა ქვეყანაში რევოლუციური მოვლენები დაეფინანსებინათ. მნიშვნელოვანია, უცხოეთიდან შემოსული თანხები გამჭვირვალე იყოს, რადგან პოლიტიკაში „შავ ფულს“ ადგილი არ უნდა ჰქონდეს, განსაკუთრებით, უცხოეთიდან შემოსულს. ჩარევა მინიმუმამდე უნდა იყოს დასული, რის მიღწევასაც ახლა ევროკავშირი ცდილობს. ეს მისასალმებელია და ჩვენც ამას ვაკეთებთ, მაგრამ, სამწუხაროდ, შეუსაბამო და დაუსაბუთებელ კრიტიკას ვიღებთ, რაც თავდასხმაა ქართულ სახელმწიფოზე. ზემოდან გვიყურებენ, თითქოს, მათ აქვთ თავიანთი ხალხის დაცვის უფლება, ხოლო ჩვენ მცირე ერი ვართ და ასეთი უფლება არ გვაქვს. ნურას უკაცრავად, ისეთივე ამაყი ქვეყნის შვილები ვართ, როგორც რომელიმე ევროპული სახელმწიფოა“, – განაცხადა არჩილ გორდულაძემ.