5 ნიშანი იმისა, რომ ნერვული აშლილობის ზღვარზე ხართ - ნევროლოგის გაფრთხილება და რეკომენდაციები
რეალურ ცხოვრებაში ნერვული აშლილობა იშვიათად ჰგავს იმას, რასაც ფილმებში ვხედავთ. ასეთ მდგომარეობაში მყოფი ადამიანი ყოველთვის არ ამსხვრევს ჭურჭელს, არ უყვირის სხვებს და ნიანგის ცრემლებსაც არ ღვრის.ნერვული აშლილობის ზღვარზე მყოფი ადამიანი აგრძელებს ჩვეულებრივ ცხოვრებას, ასრულებს თავის ვალდებულებებს, რჩება კონცენტრირებული და წარმატებულიც კი. მაგრამ ამ გარეგანი სტაბილურობის მიღმა საშინელი შინაგანი დაძაბულობა იმალება, რომელიც გამოსავალს ვერ პოულობს. თავად აშლილობა კი თითქოსდა უმნიშვნელო ცვლილებებით ვლინდება.სხეული დახმარებას ითხოვსთავის ტკივილი, დაძაბულობა, კუჭის ან გულის პრობლემები ასევე მაშინ ხდება, როდესაც ადამიანი ნერვული აშლილობის ზღვარზეა. ეს იმიტომ ხდება, რომ თქვენი სხეული ცდილობს თქვენთან დაკავშირებას - თქვენ არ გსურთ თქვენი ნამდვილი ემოციების აღიარება. შეგიძლიათ მიიღოთ იმდენი ტკივილგამაყუჩებელი და დამამშვიდებელი, რამდენიც გსურთ, მაგრამ მაინც ვერ იგრძნობთ თავს უკეთ და ვერც უკეთ დაიძინებთ. თქვენ უნდა გაუმკლავდეთ ძირეულ მიზეზს და არა შედეგებს.გაზრდილი კონტროლი და მუდმივი შფოთვაყველაფერს წუთამდე გეგმავთ, ქმნით წესებს, რომელთა გარეშეც ოდესღაც ცხოვრობდით, ერთდროულად ყველაფერზე ღელავთ და თავს საშინელი სცენარებით იტანჯავთ?დიახ, ეს კიდევ ერთი საგანგაშო სიმპტომია და არ უნდა უგულებელყოთ ის, თუ გსურთ დატკბეთ ცხოვრებით და არ გადააქციოთ ის მძიმე ტვირთად.კონტროლი ამცირებს შფოთვას. პრობლემა ის არის, რომ ამ შემცირების ეფექტი ხანმოკლეა. საბოლოო ჯამში, გეგმიდან ნებისმიერი გადახვევა საშინელ საფრთხედ აღიქმება და მთელი სისტემა ხდება არამოქნილი და ცუდად ინტეგრირებული რეალობასთან.გაღიზიანება ყველაფრისა და ყველას მიმართესეც სრულიად ლოგიკურია - როგორ შეგიძლია საკუთარი თავის კონტროლი და სხვების მიმართ ობიექტურობა, როცა შიგნით ყველაფერი იწვის? ნებისმიერ მომენტში შეიძლება ცეცხლი აფეთქდეს - უხეში სიტყვის, ბოროტი ღიმილის ან მახინჯი ჟესტის სახით. მაგრამ ეს ყველაფერი ნაკლებად დაუცველად ჟღერს და გამოიყურება, ვიდრე ნეგატიური ემოციების განცდა, ამიტომ გინდა გააგრძელო ამ ქცევითი ნიმუშის დაცვა. ყველაფრის ნეგატიურის რაციონალიზაცია „რაზე უნდა იწუწუნო? ასე ცხოვრობს ყველა“, „თავი ალბათ ამინდის გამო მტკივა“, „ყველაფერი კარგად იქნება!.“ - ამ ტიპის გამართლებები ხელს უწყობს სტაბილურობისა და კონტროლის გრძნობის შენარჩუნებას.მაგრამ ამავდროულად, ისინი რეალურ გამოცდილებაზე წვდომას წყვეტენ: თქვენ უგულებელყოფთ უსიამოვნო გრძნობას, რადგან არ თვლით, რომ ის ძალისხმევად ან დროდ ღირს. შედეგად, ძალიან ძნელი ხდება თქვენი ემოციების ამოცნობა; ისინი ყველა ერთმანეთში ირევიან და თქვენს ცხოვრებასა და გონებაში ქაოსი იზრდება. იუმორი - დამცავი ნიღაბიროგორ შეგიძლიათ გაუმკლავდეთ ნეგატიურ ემოციებს, თუ მათ არ განიცდით ან არ საუბრობთ მათზე საყვარელ ადამიანებთან? სწორი საქციელი არის მეტი ხუმრობა სტრესულ სიტუაციებზე და მათზე თქვენს რეაქციებზე. ხუმრობა, თუნდაც სულელური და უაზრო, ამცირებს დაძაბულობას და საუბარს სხვებისთვის უსაფრთხოს ხდის. მაგრამ, კვლავ, ამ შემთხვევაში, თქვენ არ განიცდით ამ გრძნობას; თქვენ მას ფერადი ქაღალდით ფარავთ, რაც უაზროა - თქვენი წუხილი „წავა“ ნეგატივის გუბეში, რომელიც მალე ამოვა ზედაპირზე.წყარო
1771446781
რატი იონათამიშვილი გახარიას პარტიის მიერ შშმ პირთა უფლებების წინააღმდეგ ხმის მიცემაზე: კენჭისყრაში რომ არ მიეღოთ მონაწილეობა, არაფერს ვიტყოდი, მაგრამ წინააღმდეგ წასვლას, პასუხისმგებლობა მოჰყვება - ამაზე უხერხული თავის მართლება ძნელად მახსენდება, გახარიას ფარულავასგან, ცხადია, არაფერი გვიკვირს
ამაზე უხერხული თავის მართლება ძნელად მახსენდება, - ასე აფასებს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე, რატი იონათამიშვილი, "გახარია -საქართველოსთვის" წევრის, გიგა ფარულავას განმარტებას, თუ რატომ მისცა მისმა პარტიამ ხმა შშმ პირთა უფლებების წინააღმდეგ.ის პასუხობს ფარულავას განცხადებას, რომელმაც აღნიშნა, რომ მისი პარტიის წევრი განხილვებსაც ესწრებოდა და მეტიც, მას შშმ პირი ახლდა, რომლის შენიშვნებიც არ იქნა გათვალისწინებული, ამიტომ მისცეს ხმა კანონში შესატანი ცვლილებების წინააღმდეგ. იონათამიშვილის განცხადებით, საკომიტეტო განხილვაზე შენიშვნა ან განსხვავებული მოსაზრება, რომელიმე შშმ პირს არ გამოუთქვამს და პირიქით, ყველა დამსწრე მიესალმა კანონპროექტს. მისივე თქმით, სხვა საკითხებთან დაკავშირებით, "შალვა კერესელიძე ძლივს ჩამოვიდა ტრიბუნიდან", შშმ პირებთან დაკავშირებულ თემაზე კი, ხმა არ ამოუღიათ. "ამაზე უხერხული თავის მართლება ძნელად მახსენდება.1. განხილვას რომ ესწრებოდნენ პლენარულ სხდომაზე და ხმა არ ამოუღიათ, კენჭისყრაშიც რომ მიიღეს მობაწილეობა და წინააღმდეგი მისცეს ხმა, ეგ არის ამ პარტიის უპსუხისმგებლობა და სირცხვილი!   2.  კენჭისყრაში რომ არ მიეღოთ მონაწილეობა და თავი შეეკავებინათ, არაფერს ვიტყოდი, მაგრამ წინააღმდეგ წასვლას, რა თქმა უნდა, პასუხისმგებლობა მოჰყვება!3. სხვათა შორის, იმავე დღეს, პროდუქტის უსაფრთხოების და საჯარო სამსახურის შესახებ კანონიებში წინააღმდეგი არ დაუფიქსირებიათ. და სხვა საკითხებზე, ბატონი შალვა კერესელიძე ძლივს ჩამოვიდა ტრიბუნიდან.4. საკომიტეტო განხილვაზე კანონის პროექტთან დაკავშირებით არც შენიშვნა გამოუთქვამს რომელიმე შშმ პირს და არც განსხვავებული მოსაზრება. პირიქით, ვინც კი ესწრებოდა, ყველა მიესალმა ამ კანონში ვებმისაწვდომობის შესწორებებს.5. გახარიას ფარულავასგან, ცხადია, არაფერი გვიკვირს. მან მაგალითად დღეს, შსს მინისტრს უსაყვედურა ნარკოპოლიტიკაზე, მოვაჭრეებს არავინ იჭერს და საზღვარს არავინ აკონტროლებსო, მაშინ, როდესაც მარტო 2025 წელს 2,300 ნარკომოვაჭრეა დაკავებული და თუნდაც იმ ერთი საქმის გახსნა, როდესაც 1 ტონა ჰეროინი ამოიღეს ჩვენმა სამართალდამცველებმა, რომლის საბოლოო დანიშნულებაც ევროპის ქვეყნები იყო, რად ღირს. ანუ ევროპის ქვეყნები მადლობას გვეუბნებიან, ჩვენზეც ზრუნავთო და ეს აშკარად “სხვა ქვეყანაში” ცხოვრობს.და ბოლოს, “ვებმისაწვდომობის შესწორებებზე” გვექნება განხილვა მეორე და მესამე მოსმენის ფარგლებში და ველოდები იმ შვიდეულის არგუმენტებს. გამოგვყვნენ მუხლობრივ განხილვაში და თქვან კონკრეტულად რას ეწინააღმდეგენიან და რატომ." - წერს რატი იონათამიშვილი სოციალურ ქსელში. ცნობისთვის, საქართველოს პარლამენტმა, 84 ხმით 7-ის წინააღმდეგ, მხარი დაუჭირა „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატან ცვლილებებს, რომელიც ვებსაიტებისა და მობილური აპლიკაციების შშმ პირებისთვის ხელმისაწვდომობის საკითხს ეხება.