მნიშვნელოვანი ინფორმაცია - მარტიდან ახალი რეგულაცია ამოქმედდება
2026 წლის 1-ელი მარტიდან საქართველოში უცხოელთა დასაქმების წესი იცვლება. შრომითი მიგრაციის შესახებ კანონში ცვლილებები მთავრობამ გასული წლის ივნისში მიიღო.ცვლილებების მიხედვით, უცხო ქვეყნის მოქალაქეს საქართველოში დასასაქმებლად დასჭირდება: გაფორმებული შრომითი ხელშეკრულება; D1-კატეგორიის საიმიგრაციო ვიზა ან მოქმედი ბინადრობის ნებართვა; შრომითი საქმიანობის უფლება, რომელიც გაიცემა დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ.შრომითი საქმიანობის უფლების მქონე უცხოელი შეძლებს, საქართველოში შრომითი ან სამეწარმეო საქმიანობა როგორც ადგილობრივ დამსაქმებელთან, ისე დამოუკიდებლად ან დისტანციური ფორმით, კანონით განსაზღვრულ შემთხვევებში განახორციელოს. ამასთან, შრომითი საქმიანობის უფლების მისაღებად განაცხადს თვითდასაქმებული უცხოელი წარადგენს უშუალოდ; ადგილობრივ დამსაქმებელთან დასაქმების შემთხვევაში კი განაცხადს დამსაქმებელი წარადგენს.განაცხადის განხილვის ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 30 კალენდარულ დღეს. მომსახურების საფასური კი განისაზღვრება არაუმეტეს 500 ლარის ოდენობით.შრომითი საქმიანობის უფლების მიღების შემდეგ, თუ უცხოელი საქართველოში არ იმყოფება, ვალდებულია 30 დღის ვადაში მოითხოვოს D1-ვიზა; თუ უკვე საქართველოშია, 10 დღის ვადაში უნდა მიმართოს შესაბამის სამსახურს შრომითი ბინადრობის ნებართვის მისაღებად.აღსანიშნავია, რომ ეს წესები არ გავრცელდება ლტოლვილებზე, თავშესაფრის მაძიებლებზე, დიპლომატიურ და საერთაშორისო ორგანიზაციებში დასაქმებულ პირებზე, აკრედიტებულ უცხოელ ჟურნალისტებზე, საერთაშორისო ხელშეკრულებებით განსაზღვრულ შემთხვევებსა და საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვის მქონე პირებზე.შრომითი საქმიანობის უფლების გარეშე უცხოელის დასაქმება გამოიწვევს დამსაქმებლის დაჯარიმებას 2 000 ლარით თითოეულ შრომით იმიგრანტზე; შრომითი იმიგრანტის ან თვითდასაქმებული უცხოელის დაჯარიმებას ასევე 2 000 ლარით. კანონის განმეორებითი დარღვევის შემთხვევაში ჯარიმები იზრდება ორმაგი და სამმაგი ოდენობით.შრომის ინსპექციის საქმიანობისთვის ხელის შეშლა ან უცხოელის საიდენტიფიკაციო დოკუმენტაციის წარდგენაზე უარის თქმა ასევე ითვალისწინებს დაჯარიმებას, რომლებიც დამსაქმებლის შემოსავლის მიხედვით 1 000 ლარიდან 7 000 ლარამდე მერყეობს, ხოლო თვითდასაქმებული უცხოელისთვის შემთხვევაში 5 000 ლარით არის განსაზღვრული.
1771267256
ევროპის კრიტიკა ძალიან მისაღებიც უნდა იყოს და სწორიც, ოღონდ უნდა იცოდე საიდან აკრიტიკებ - ამის შესახებ "რუსთავი 2-ის" ეთერში, გადაცემა "დებატებში", პარტიის "გირჩი" სათათბიროს წევრი ჰერმან საბო აცხადებს.ჰერმან საბოს განცხადებით, ევროპული ღირებულებების საფუძველი სიტყვის თავისუფლებაა, ამიტომ ევროპის კრიტიკა მისაღებია, თუმცა იგი უნდა ეფუძნებოდეს შინაარსობრივ და მორალურ არგუმენტებს, და არა პოლიტიკური მიზნებისთვის მტრის ხატის შექმნას."როდესაც ხალხმა გაიგო, რომ ამ თემაზე უნდა გვედებატა, ხმაური ატყდა, რომ როგორ შეიძლება საერთოდ ამ თემაზე ლაპარაკიო. მინდა თავიდანვე დავაფიქსირო, რომ არც ის ადამიანები, ვინც ამ დებატზე გვამუნათებდა და არც ზოგიერთი აქ მყოფი, არ მიმაჩნია პროევროპელად. ის ხალხი, ვინც გვამუნათებდა იმიტომ არ მიმაჩნია პროევროპელად, რომ თუ რამე არის ევროპული ღირებულება, არის სიტყვის თავისუფლება და არაფერია იმაზე უფრო ევროპული, რომ ევროპა აკრიტიკო, ოღონდ შინაარსობრივად და მორალური პოზიციიდან. ზოგიერთი ჩვენი სტუმარი იმიტომ არ მიმაჩნია პროევროპელად, რომ მათ ძალაუფლებაში დარჩენის მიზნით გადაწყვიტეს, რომ ევროპისგან მტრის ხატი შეექმნათ. რა თქმა უნდა, აქაც შეიძლება იხტიბარი არ გაიტეხო და ვთქვათ, რომ პროევროპელები კი არა პროქართველები ვართ, მაგრამ ჩემთვის ამ ორს შორის დიდი განსხვავება არ არის, ევროპული ღირებულებები როგორც უკვე ახსენეს დიდწილად თანხვედრაშია ქართულ ღირებულებებთან.ევროპის კრიტიკა ძალიან მისაღებიც უნდა იყოს და სწორიც, ოღონდ უნდა იცოდე საიდან აკრიტიკებ. მაგალითად, ევროპა საკრიტიკოა იმაზე, რომ გარემოს რეგულაციების დაცვის გამო საკუთარი ეკონომიკა ჩაახშეს და ვეღარ ვითარდებიან, ოღონდ, მათ რომ ამაზე აკრიტიკებდე, შენ არ უნდა იღებდე ისეთ კანონებს, რომ 6 წლის მანქანაზე ძველი არ უნდა შემოიყვანო. ევროპა საკრიტიკოა იმის გამო, რომ სიტყვის თავისუფლება რაღაცნაირად მეორე პლანზე გადაწიეს და „ფეისბუკ“ პოსტების გამო ხალხი ციხეში უზით, მაგრამ აქ მეორე მხარეს მაშინ შენ კოლეგებს არ უნდა ემუქრებოდე იმით, რომ დაგიჭერ თუ არ მაღიარებო. ამ სიტუაციიდან ევროპა გამოვა გამარჯვებული, ევროპა გამოვა უფრო ძლიერი, ოღონდ როგორ დავხვდებით ჩვენ, დავხვდებით როგორც გულშემატკივარი, მეგობარი თუ მტერი - ეს იქნება გასარკვევი", - აცხადებს ჰერმან საბო.
1771267197
„აუცილებელია, ერთმანეთისგან გავმიჯნოთ რა არის ევროინტეგრაცია და რა არის ევროკავშირის წევრობა," - ამის შესახებ ყოფილმა სახელმწიფო მინისტრმა კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში, გოგა ხაინდრავამ "რუსთავი 2"-ის გადაცემა „დებატებში" ისაუბრა.მისი თქმით, ევროპის ქვეყნებთან ურთიერთობა საქართველოს ბუნებრივი მდგომარეობაა, რადგან ევროპის ნაწილი ვართ, ევროკავშირის წევრობა კი განსხვავებული საკითხია, რადგან ევროკავშირი, მისი სიტყვებით, "მკვდარი, გახრწნილი, აბსოლუტურად დეგრადირებული, კორუფციით გაჯერებული ორგანიზაციაა."„ევროინტეგრაცია საქართველოსთვის არის ტრადიციული გზა და ეს გზა იწყება ფარსმან მეორე ქველისგან, რომელიც, თავის დროზე, რომში ჩავიდა და იქ, მარსის მოედანზე ძეგლი დაუდგეს. ამიტომ, აბსოლუტურად ბუნებრივია საქართველოს სწრაფვა ევროპის ქვეყნებთან ურთიერთობისკენ, რადგან ჩვენ ევროპის ნაწილი ვართ და დღევანდელი, ქრისტიანული ევროპის დამფუძნებლები ვართ. არაფერი არ გვესწავლება იმათგან, თუ რა არის ევროპული ღირებულებები, რადგან ჩვენ ვართ ერთ-ერთი, ვინც ეს ევროპული ღირებულებები დააფუძნა საერთოდ.სხვა საქმეა ევროკავშირი - ამ ორ ცნებას, დღეს, ერთმანეთთან არანაირი კავშირი არ აქვს. ევროპა ბევრად დიდია, ვიდრე ევროკავშირი, მაგალითად, ევროკავშირში არ შედიან ისეთი ქვეყნები, როგორიცაა დიდი ბრიტანეთი, შვეიცარია, ისლანდია... ეს კავშირი სულ სხვა თემაა. ეს არის მკვდარი, გახრწნილი, აბსოლუტურად დეგრადირებული, კორუფციით გაჯერებული ორგანიზაცია და ამას ჩვენ ვხედავთ არა ჩვენი ფაქტებით, არამედ რასაც თვითონ ლაპარაკობენ შიგნით, რა განცხადებებსაც აკეთებენ დეპუტატები, აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატის დასკვნაა იმასთან დაკავშირებით, რას წარმოადგენს ევროკავშირი.ამიტომ, ამ ორ ცნებას ერთმანეთში ნუ ავურევთ. ევროპა ჩვენი სახლია და ურთიერთობა ევროპის ქვეყნებთან აბსოლუტურად ბუნებრივია ჩვენთვის - ეს ასეა, იქნება და გაგრძელდება, რადგან ეს იქიდან იღებს საწყისს, საიდანაც არსებობს საერთოდ ევროპა, რაც შეეხება ევროკავშირს - ის არის გუშინდელი დღე და ამას თვითონ ევროკავშირი ადასტურებს," - განაცხადა გოგა ხაინდრავამ.
1771267136
აუცილებელია გაეცეს პასუხი მთავარ კითხვას - რა ვთმობთ, რას ვიხდით და ვიღებთ თუ არა რაიმე სარგებელს ევროინტეგრაციისგან - ამის შესახებ "რუსთავი 2-ის" გადაცემაში "დებატები", პარტიის "ერთიანი ნეიტრალური საქართველო" აღმასრულებელმა მდივანმა ვატო შაქარიშვილმა ისაუბრა.მისივე თქმით, საქართველოს ეროვნული ინტერესების დაცვა და ევროინტეგრაცია ერთმანეთთან შეუთავსებელია:"განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ დღევანდელი დისკუსია იმართება ევროინტეგრაციის საკითხზე, რომელიც წლების განმავლობაში იყო რელიგიის რანგში აყვანილი და დღესაც ვხედავთ, რომ ჩვენმა პოტენციურმა რამდენიმე "ვიზავიმ" მსჯელობაც კი დანაშაულად შერაცხა და განაცხადა, რომ ევროკავშირი ეს არის ისეთი ჭეშმარიტება, რომელიც განსჯას არ ექვემდებარება. ქართველი საზოგადოება კი, ამ დოგმებისა და იაფფასიანი პოლიტიკური ლოზუნგების ნაცვლად, იმსახურებს საგნობრივ დისკუსიას. საქართველოს ეროვნული ინტერესების დაცვა და ევროინტეგრაცია ერთმანეთთან შეუთავსებელია.აუცილებელია გაეცეს პასუხი მთავარ კითხვას - რა ვთმობთ, რას ვიხდით და ვიღებთ თუ არა რაიმე სარგებელს ევროინტეგრაციისგან. სამი ძირითადი, კონკრეტული მიმართულებით, ეს არის: უსაფრთხოება, სოციალურ-ეკონომიკური კეთილდღეობა და ეროვნულ-კულტურული იდენტობა. გვაძლევს ევროკავშირი უსაფრთხოებას? - ცხადია, არა. პირიქით, ევროკავშირი უდრის ომს. ევროკავშირი არის დღეს ომში ჩვენს მეზობელ ქვეყანასთან, რომელსაც ოკუპირებული აქვს ჩვენი ტერიტორიები. ევროკავშირს არ შესწევს ძალა უზრუნველყოს საკუთარი თავის უსაფრთხოება, განსაკუთრებით ამერიკული უსაფრთხოების ქოლგის გარეშე და ამ მოცემულობის მიუხედავად, ისინი ყველაფერს აკეთებენ, რომ ომის ესკალაცია მოხდეს და ომი გახანგრძლივდეს,"- აცხადებს პარტიის "ერთიანი ნეიტრალური საქართველო" აღმასრულებელი მდივანი ვატო შაქარიშვილი.დებატები იმართება თემაზე - "ეროვნული ინტერესები და ევროპული კურსი" .
1771266412
გულუბრყვილობა იყო იმედის ქონა, რომ უკრაინას, ევროპას, აშშ-სა და რუსეთს შორის შეთანხმება მოკლევადიან პერსპექტივაში მიიღწეოდა, – ამის შესახებ ჩეხეთის პრეზიდენტმა, პეტრ პაველმა განაცხადა.პაველის თქმით, უკრაინაში ომის დასრულების შესახებ შეთანხმების მიღწევა მოკლევადიან პერსპექტივაში რუსეთის პოზიციის გამო ნაკლებად სავარაუდოა.ჟურნალისტის კითხვაზე, მიაჩნია თუ არა უშედეგო უკრაინაში ომის დასრულების შესახებ მოლაპარაკებები, პაველმა უპასუხა, რომ ყველაფერი დამოკიდებულია შედეგის მიმართ მათ მოლოდინებზე.„ვინმეს მოლოდინი თუ ჰქონდა, რომ უკრაინას, ევროპის ქვეყნებს, აშშ-სა და რუსეთს შორის შეთანხმების მიღწევა მოკლევადიან პერსპექტივაში შესაძლებელი იქნებოდა, ეს ნამდვილად გულუბრყვილობა იყო. ის ფაქტი, რომ უკრაინის, ევროპისა და აშშ-ის პოზიციები დაახლოვდა, უკვე დიდი წარმატებაა, თუ გავითვალისწინებთ, რამდენი წინააღმდეგობრივი განცხადება მოვისმინეთ ამ დროის განმავლობაში სხვადასხვა მხრიდან. მნიშვნელოვანია არა უკრაინისა და მისი მხარდამჭერების შეთანხმება, არამედ შეთანხმება სამშვიდობო ხელშეკრულების პირობებზე მებრძოლ მხარესთან, ანუ რუსეთთან“, – განაცხადა პაველმა.პეტრ პაველის თქმით, რუსეთს კომპრომისზე წასვლის მზადყოფნა ჯერ კიდევ არ გამოუვლენია.„მას ჯერ კიდევ მაქსიმალისტური მიზნები აქვს, რომელიც უკრაინისთვის შეზღუდვების დაწესებას და უკრაინის მომავალს, კერძოდ, მის ტერიტორიებს ეხება. ამიტომ რუსეთის მიმართ პოლიტიკური, ფინანსური და ეკონომიკური ზეწოლის შენარჩუნება მნიშვნელოვანია. ასევე, დიდი მნიშვნელობა აქვს უკრაინის მხარდაჭერის გაგრძელებას, რათა მოლაპარაკებებში ნაკლებად ხელსაყრელ პოზიციაში არ აღმოჩნდნენ. ისტორია გვასწავლის, რომ მოლაპარაკებები მხოლოდ მაშინ შეიძლება იყოს წარმატებული, როდესაც ორივე მხარე შედარებით ხელსაყრელ მდგომარეობაშია. ეს ასე თუ არ არის, მაშინ ერთ-ერთი მხარე, რომელიც ხელსაყრელ მდგომარეობაშია, ყოველთვის მოისურვებს კონფლიქტის გახანგრძლივებას, მისი დასრულების ნაცვლად“, – აღნიშნა ჩეხეთის პრეზიდენტმა.
1771265221
ეს სახუმარო თემაც აღარ არის. რაღაც ბოდვაშია გადასული, რომ რეალურად, მართლაც ერთ ბუმბულგაცვენილ თუთიყუშამდე ხომ არ დავალთ. ეს არის მათი სახე. ეს იყო ის ტყუილი, ის სიცარიელე, რომელიც ძალიან მალე, მოკლე დროში ჩამოიშალა, - განუცხადა საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა, ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ, ირაკლი კირცხალიამ ჟურნალისტებს „ქართული ოცნების“ გორგასლის ოფისში საპარლამენტო უმრავლესობის სხდომის დასრულების შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე.იგი გამოეხმაურა საია-ს ბრიფინგს, რომელზეც ცნობილი გახდა, რომ წყლის ჭავლში შერეული ნივთიერებებით დაზიანებული მოქალაქეების სახელით, ორგანიზაცია სამართალწარმოებას იწყებს.კითხვაზე, რა გახდა შეცვლილი ტერმინოლოგიის მიზეზი და რაზე მიანიშნებს აღნიშნული, კირცხალიამ კამიტით აქციის მონაწილეების, თითქოსდა მოწამვლის ფაქტს ხელისუფლების წინააღმდეგ მორიგი ბინძური და ცრუ კამპანია უწოდა, რომელსაც მისივე თქმით, სამწუხაროდ, თავის დროზე გარე პატრონების მხრიდან გამოხმაურება მოჰყვა. მან გაიხსენა BBC-ის რეპორტაჟი და პუბლიკაციებიც აღნიშნულ თემაზე.„შევახსენებ ჩვენს საზოგადოებას, თუ რა დავა მიმდინარეობს BBC-თან დაკავშირებით. რაც შეეხება კამიტს, ძალიან კარგად იცოდნენ თავიდანვე - სიცრუეზე ვსაუბრობ, დიდ ბოროტებაზე და უტიფრობაზე, როდესაც შენი ქვეყნის მიმართ შეგიძლია მსგავსი ტყუილი გამოიგონო. რამდენიმე დღის წინ ეს სახუმარო თემა გახდა. უბრალოდ, ეს სახუმარო თემაც აღარ არის. რაღაც ბოდვაშია გადასული, რომ რეალურად, მართლაც ერთ ბუმბულგაცვენილ თუთიყუშამდე ხომ არ დავალთ. ეს არის მათი სახე. ეს იყო ის ტყუილი, ის სიცარიელე, რომელიც ძალიან მალე, მოკლე დროში ჩამოიშალა“, - აღნიშნა კირცხალიამ.საია-ს ბრიფინგზე ცნობილი გახდა, რომ „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“ წყლის ჭავლში შერეული ნივთიერებებით დაზიანებული მოქალაქეების სახელით, სამართალწარმოებას იწყებს და საქართველოს პროკურატურას შესაბამისი კომუნიკაციით მიმართავს, ხოლო ბრალდებები - „კამიტი“ და პირველი მსოფლიო ომის დროინდელი ქიმიური იარაღი სარჩელიდან გააქრეს.