ბელგიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა აშშ-ის ელჩი დაიბარა
ბელგიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა მაქსიმ პრევოსმა, ბელგიაში აშშ-ის ელჩი ბილ უაითი დაიბარა მას შემდეგ, რაც მან ბელგია ანტისემიტიზმში დაადანაშაულა და ქვეყნის ჯანდაცვის მინისტრი გააკრიტიკა. ინფორმაციას politico ავრცელებს."ნებისმიერი ვარაუდი, რომ ბელგია ანტისემიტური ქვეყანაა, სიცრუეა, შეურაცხმყოფელია და მიუღებელია. ბელგია ანტისემიტიზმს უმკაცრესად გმობს," - დაწერა პრევოსმა ორშაბათს საღამოს X-ზე ვრცელ პოსტში და უაითის განცხადებებს მიუღებელი უწოდა."ბელგიელი მინისტრის მიმართ პირადი თავდასხმები და სასამართლო საკითხებში ჩარევა არღვევს დიპლომატიურ ნორმებს... ელჩი სამშაბათს დაუყოვნებლივ დაიბარეს შეხვედრაზე," - დასძინა პრევოსმა."ორშაბათს, უაითმა გააკრიტიკა ბელგიის მიერ ანტვერპენში საქმის განხილვა, სადაც სამი ებრაელი მამაკაცი, რომლებიც რიტუალურ წინადაცვეთას ასრულებენ - სასამართლო გამოძიების ქვეშ მოექცნენ პროცედურის ექიმის გარეშე ჩატარების ბრალდებით. როგორც ჩანს, ელჩმა ასევე ზეწოლა მოახდინა ჯანდაცვის მინისტრ ფრანკ ვანდენბრუკზე, რათა საქმეში ჩარეულიყო, - წერს politico.
ფინალისტები
„რუსთავი 2-ის“ რეალით შოუ „ჰაუსში“ წამყვანი, მალხაზ ქვრივიშვილი შევიდა. როგორც ჩანს, ფინალისტებმა ისეთი რამ ჩაიდინეს, რასაც პროექტის მხრიდან გაფრთხილება მოჰყვა. რა მოხდა „ჰაუსში“ და ვინ შეიძლება გამოეთიშოს ფინალს, ამას მაყურებელი დღევანდელ ეპიზოდში იხილავს. შეგახსენებთ, რეალით შოუში გამარჯვებისთვის სამი ფინალისტი: 2 მუზა, ჯავახა და ლელუ იბრძვის.
ისტორიული ვერცხლი: მეტელკინამ და ბერულავამ საქართველო ოლიმპიურ კვარცხლბეკზე აიყვანეს!
1771339730
საქართველოს ბანკი ოლიმპიური ნაკრების მთავარი სპონსორია.2026 წლის მილანი-კორტინას ზამთრის ოლიმპიური თამაშები სამუდამოდ ჩაიწერება ქართული სპორტის ისტორიაში. წყვილთა ფიგურულ ციგურაობაში ლუკა ბერულავამ და ანასტასია მეტელკინამ ვერცხლის მედალი მოიპოვეს, რაც პირველი ოლიმპიური მედალია საქართველოსთვის ზამთრის თამაშების არსებობის მანძილზე.წყვილმა, რომელიც ტურნირზე ევროპის მოქმედი ჩემპიონის სტატუსით ჩავიდა, ყველა იმედი გაამართლა. ბელურავამ და მეტელკინამ “ბოლეროს”, Le Discours d’Arthur-სა და Keeping Me Alive-ის ფონზე ამაღელვებელი ესთეტიკის ნიმუში შემოგვთავაზეს და დამსახურებულ ოლიმპიური მედალს დაეუფლნენ.ლუკა ბერულავას და ანასტასია მეტელკინას შედეგები:მოკლე პროგრამა: 75.46 ქულა (II ადგილი);თავისუფალი პროგრამა: 146.29 ქულა (II ადგილი);ჯამური ქულა: 221.75.ოქროს მედლის მფლობელები იაპონელები, რიკუ მიურა და რიუჩი კიჰარა გახდნენ. აღსანიშნავია, რომ მოკლე პროგრამის შემდეგ იაპონური წყვილი მხოლოდ მე-5 ადგილს იკავებდა, თუმცა თავისუფალ პროგრამაში მათ წარმოუდგენელი რამ შეძლეს და თავისუფალ პროგრამაში 158.13 ქულა დააგროვეს. ამით, მათ ჯამური 231.24 ქულა დაუგროვდათ, რამაც იაპონიას წყვილთა ფიგურულ ციგურაობაში პირველი ოქროს მედალი მოუტანა.დამოუკიდებელი ქვეყნის სტატუსით, საქართველო ზამთრის ოლიმპიურ თამაშებზე 1994 წლიდან ასპარეზობს და 26-ე ქვეყანაა, რომელმაც ოლიმპიური მედლის მოპოვება შეძლო.მილანის ოლიმპიურ ვერცხლამდე ერთი თვით ადრე, ლუკა ბერულავამ და ანასტასია მეტელკინამ ინგლისის ქალაქ შეფილდში გამართულ ევროპის ჩემპიონატზე ოქროს მედლები მოიპოვეს.  ერთგვარი სიმბოლიზმით, მათ მოკლე პროგრამაში შესანიშნავად შეასრულეს მორის რაველის საკულტო "ბოლერო" - მუსიკა, რომლითაც ლეგენდარულმა ბრიტანულმა წყვილმა, ტორვილმა და დინმა, 1984 წლის სარაევოს ოლიმპიადაზე ოლიმპიური ოქრო მოიპოვა. ქართულმა წყვილმა ორივე დისციპლინაში საუკეთესო შედეგი აჩვენა და ჯამური 215.76 ქულით დამსახურებულად გაიმარჯვა.საქართველოს ბანკი ოლიმპიური ნაკრების გენერალური სპონსორია.
1771339125
დიმიტრი ხუნდაძე: საფრთხეებზე, რომლებზეც ჩვენ ვსაუბრობდით, დღეს აშშ-ის პრეზიდენტი და ახალი ადმინისტრაცია საუბრობენ. ჩვენ ვამბობდით, რომ საქართველო იყო, როგორც მეორე ფრონტის ხაზის როლის მატარებელი, ამაზე თავად საუბრობენ დასავლეთში
საფრთხეებზე, რომლებზეც ჩვენ ვსაუბრობდით, დღეს უკვე ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი და ახალი ადმინისტრაცია საუბრობენ. ჩვენ ვამბობდით, რომ საქართველო იყო, როგორც მეორე ფრონტის ხაზის როლის მატარებელი, ამაზე თავად საუბრობენ დასავლეთში. არაერთი ქვეყანა აღნიშნავდა ამას, მაგალითად, თურქეთი, სლოვაკეთი, უნგრეთი, - განაცხადა გადაცემაში „დღის ქრონიკა“ საპარლამენტო პოლიტიკური ჯგუფის „ხალხის ძალის“ ლიდერმა დიმიტრი ხუნდაძემ.მან საქართველოში განვითარებულ რევოლუციურ მოვლენებსა და ამ პროცესებში USAID-ის როლზე ისაუბრა.„იმაზე, რომ გარედან ხდებოდა დაფინანსება „ენჯეოების“ და შიდარევოლუციების ხელოვნური მოწყობა, რათა მათთვისარასასურველი ხელისუფლებები შეცვლილიყო, ახალმა ადმინისტრაციამ, ფაქტობრივად, იმ ქვეყნის ახალმა ლიდერებმა ისაუბრეს, რომელიც წარსულში ასეთი დაფინანსების დონორი იყო. იცით, რომ USAID-ის მიმართ არა თუ კითხვის ნიშნები დაისვა, არამედ მთელი საკადრო შემადგენლობა შეიცვალა.დღესაც ამერიკის ერთ-ერთმა მაღალმა პოლიტიკურმა წარმომადგენელმა აღნიშნა, რომ გამჭვირვალობის კანონის გარშემო ატეხილ აჟიოტაჟზე, რომლის დროსაც, ლამის ცეცხლის ალში გახვიეს თბილისი და საქართველოს მასშტაბით იგეგმებოდა აურზაური და რევოლუციები - ეს იყო რევოლუციის ხუთი მცდელობიდან ერთ-ერთი, USAID -ის თანხები იხარჯებოდა.ეს ახლა უკვე ნათელი და გაშიფრულია, მაგრამ მაშინ სირთულეს წარმოადგენდა, როცა „ხალხის ძალამ“ დავტოვეთ უმრავლესობა იმიტომ, რომ მეტი სიმართლე იყო საჭირო, რადგან საზოგადოების, ქვეყნის წინააღმდეგ აზრის ფორმირებასჰქონდა უკვე ადგილი.როცა ქვეყნის მთავარ პოლიტიკურ მოედანზე შეკრიბეს საზოგადოება შეფუთული კითხვით, კითხვით, ევროპა გსურს თუ არა, შემდეგ ზურგიდან შემოვიდნენ მსხვილად დაფინანსებული მდიდარი „ენჯეოები“, რომლებიც ტექნიკური მთავრობის ფორმირებას ითხოვდნენ. ეს იყო წინაპირობა ხელისუფლების შეცვლისა, ხელისუფლების, რომელიც არ ემორჩილებოდა ამ დაკვეთებს.ეს მაშინ ძალიან რთული იყო და მიხეილ ყაველაშვილი იყო სწორედ ერთ-ერთი ის ლიდერი, რომელიც გამოეყო მმართველ გუნდს. აქ გაჩნდა ზეპარტიული პასუხისმგებლობები და საჭირო იყო, გადაგვეჭრა ის ნეგატიური დინამიკა, რასაც აუცილებლად მივყავდით რევოლუციამდე, ხელისუფლების შეცვლამდე და საბოლოოდ ომამდე", - განაცხადა დ9იმიტრი ხუნდაძემ.
1771339109
„ამ დებატებმა პირნათლად აჩვენა ოპოზიციის ორპირობაც და ორმაგი სტანდარტიც, როდესაც ნახეს, რომ საზოგადოება დადგა არა ომის, არამედ მშვიდობის მხარეს, ისინი იძულებულები არიან დაიწყონ ამაზე საუბარი“ - რატი იონათამიშვილი
პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე, რატი იონათამიშვილი პარლამენტის თავმჯდომარის, შალვა პაპუაშვილის სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ პოსტს ეხმაურება, სადაც პარლამენტის თავმჯდომარე "რუსთავი 2-ის" ეთერში გამართულ დებატებზე საუბრობს.რატი იონათამიშვილის შეფასებით, დებატებმა ნათლად აჩვენა ოპოზიციის ორმაგი სტანდარტი.„ამ დებატებმა პირნათლად აჩვენა ოპოზიციის ორპირობაც და ორმაგი სტანდარტიც. ის, რომ დღეს მათ გადაიწერეს კონსპექტებად მშვიდობის მნიშვნელობა და საუბრობენ ამაზე, რა თქმა უნდა, ნიშნავს, რომ ისინი არ არიან გულწრფელები. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ისინი 2022 წელსაც ამაზე ილაპარაკებდნენ. მაგრამ დღეს, როდესაც ნახეს, რომ საზოგადოება დადგა არა ომის, არამედ მშვიდობის მხარეს, ისინი იძულებულები არიან დაიწყონ ამაზე საუბარი. რა თქმა უნდა, რაც დრო გავა, ჩვენ კიდევ ერთხელ ვნახავთ მათ ასეთ შეცვლილ რიტორიკას, მაგრამ, რა თქმა უნდა, გულწრფელები არც მერე იქნებიან,“ - განაცხადა რატი იონათამიშვილმა.ცნობისთვის, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი სოციალურ ქსელში მშვიდობის თემაზე ოპოზიციის შეცვლილ რიტორიკას ეხმიანება. იგი ამ თემაზე ოპოზიციის წარმომადგენლების შესაბამის განცხადებებს აქვეყნებს.
1771338701
„სასამართლო საქმეებში ჩარევა არღვევს დიპლომატიურ ნორმებს“ - ბელგიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ქვეყანაში აშშ-ის ელჩი დაიბარა
ბელგიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მაქსიმ პრევომ ქვეყანაში აშშ-ის ელჩი, ბილ უაითი დაიბარა. მიზეზი ელჩის ის განცხადებებია, რომლებშიც მან ბელგია ანტისემიტიზმში დაადანაშაულა და ქვეყნის ჯანდაცვის მინისტრი მკაცრად გააკრიტიკა. ინფორმაციას ამის შესახებ გამოცემა POLITICO ავრცელებს.„ნებისმიერი მინიშნება იმაზე, თითქოს ბელგია ანტისემიტურია, არის მცდარი, შეურაცხმყოფელი და მიუღებელი. ბელგია უმკაცრესად გმობს ანტისემიტიზმს“, - დაწერა პრევომ სოციალურ ქსელ X-ზე გამოქვეყნებულ პოსტში, სადაც მან უაითის განცხადებას „მიუღებელი“ უწოდა.„ბელგიელი მინისტრის წინააღმდეგ მიმართული პერსონალური თავდასხმები და სასამართლო საქმეებში ჩარევა არღვევს დიპლომატიურ საბაზისო ნორმებს... ელჩი დაუყოვნებლივ იყო დაბარებული შეხვედრაზე ამ სამშაბათს“, - განაცხადა მინისტრმა.ორშაბათს უაითმა გააკრიტიკა ბელგიის მიდგომა ანტვერპენის საქმისადმი, სადაც სამი მოჰელი - ებრაელი მამაკაცი, რომელიც წინადაცვეთის რიტუალს ასრულებს - სასამართლო გამოძიების ქვეშ მოექცა. მათ ბრალად ედებათ პროცედურების ჩატარება ექიმის დასწრების გარეშე. გარდა ამისა, როგორც ჩანს, ელჩმა ზეწოლა მოახდინა ჯანდაცვის მინისტრზე, ფრანკ ვანდენბრუკეზე, რათა ეს უკანასკნელი საქმეში ჩარეულიყო.„ბელგიას: კონკრეტულად თქვენ, დაუყოვნებლივ უნდა შეწყვიტოთ ანტვერპენში 3 ებრაელი რელიგიური მოღვაწის (მოჰელის) წინააღმდეგ მიმდინარე აბსურდული და ანტისემიტური „დევნა“!“ - დაწერა უაითმა სოციალურ ქსელში.
1771337460
გიორგი კახიანი ბენცის განცხადებაზე: „გამჭვირვალობის კანონთან“ დაკავშირებული მოვლენები იყო მართული. კიდევ ერთი მტკიცებაა და დამაჯერებლობის ხარისხი კიდევ უფრო მეტია, როდესაც შტატების ყოფილი ჩინოვნიკი ამაზე ღიად საუბრობს
„გამჭვირვალობის კანონთან“ დაკავშირებული მოვლენები იყო მართული. თითქოს ახალი არაფერია ამაში, მაგრამ ეს კიდევ ერთი მტკიცებაა და დამაჯერებლობის ხარისხი კიდევ უფრო მეტია, როდესაც შტატების ყოფილი ჩინოვნიკი ამაზე ღიად საუბრობს, - ასე შეაფასა პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, გიორგი კახიანმა ბენცის განცხადება.„დღის ქრონიკასთან“ საუბრისას გიორგი კახიანმა აღნიშნა, რომ ეს განცხადება არის მტკიცებულება იმის, რასაც ხელისუფლება ამბობდა, რომ „გამჭვირვალობის“ კანონთან დაკავშირებული პროცესები იყო გარედან მართული და ის აშშ-ის წინა ადმინისტრაციის მიერ ფინანსდებოდა.„ამ მიმართვაში იგი საუბრობს იმაზე, რომ საქართველოში „გამჭვირვალობის კანონთან“ დაკავშირებული მოვლენები იყო შეერთებული შტატების იმ დროინდელი ადმინისტრაციის მხრიდან მართული პროცესები. ეს პიროვნება იყო სახელმწიფო დეპარტამენტის ერთ-ერთი ჩინოსანი და ზუსტი ინფორმაცია აქვს იმაზე თუ რა ხდებოდა, მათ შორის საქართველოშიც. ამაზე ჩვენ ადრეც ვსაუბრობდით, რომ ეს არ იყო გულწრფელი პროცესები. ეს იყო დაფინანსებული, მართული. ამ პროცესში ბევრი ისეთი ადამიანი აღმოჩნდა, რომელიც მაშინ ვერ ხვდებოდა და შეიძლება მაშინ მართლა ვიღაცას ეგონა, რომ რუსული კანონის მიღებაზე და ვითომ დემოკრატიულ უკუსვლაზე იყო საუბარი, მაგრამ ეს პროცესები იმართებოდა და ფინანსდებოდა აშშ-ის მაშინდელი ადმინისტრაციის მიერ. მათ ჰყავდათ აქ აგენტები, რომლებიც ამ პროცესებს მართავდნენ. თითქოს ახალი ხომ არაფერია ამაში, მაგრამ ეს კიდევ ერთი მტკიცებაა და დამაჯერებლობის ხარისხი არის კიდევ უფრო მეტი, როდესაც შეერთებული შტატების ყოფილი ჩინოვნიკი ამაზე ღიად საუბრობს, მე მგონი ყველაფერი გასაგებია. დროთა განმავლობაში ეს ხდება, სიმართლე არასდროს იმალება“, - განაცხადა გიორგი კახიანმა.როგორც ბენცმა აღნიშნა, 2024 წელს „უცხოური გავლენის კანონის“ წინააღმდეგ აქციებში ჩართული ადამიანები აშშ-ის წინა ადმინისტრაციის პერიოდში, მათ შორის USAID-ისა და NED-ის მეშვეობით ფინანსდებოდნენ. მისივე განმარტებით, აშშ-ის ინტერესებში შედის, რომ სხვა ქვეყნებმა არ იცოდნენ, ვინ ფინანსდება აღნიშნული სტრუქტურების მიერ, რათა მათ შეუფერხებლად შეძლონ ადგილობრივ პოლიტიკურ პროცესებზე ზეგავლენა. ბენცი ასევე საუბრობს ორმაგ სტანდარტზე და აღნიშნავს, რომ მაშინ, როცა ამერიკაში წლებია მოქმედებს უცხოელი აგენტების რეგისტრაციის კანონი, ვაშინგტონი სხვა ქვეყნებს, მათ შორის საქართველოს, მსგავსი კანონმდებლობის მიღებისთვის აკრიტიკებს.
1771337100
პრეზიდენტს საინტერესო გამოსვლა ჰქონდა. დღეს მან უახლოეს პოლიტიკურ წარსულზე ისაუბრა, რაც არ იყო მარტივი, - განაცხადა გადაცემაში „დღის ქრონიკა“ საპარლამენტო ჯგუფის „ხალხის ძალის“ თავმჯდომარემ დიმიტრი ხუნდაძემ.დეპუტატმა პრეზიდენტ მიხეილ ყაველაშვილის ყოველწლიური ანგარიში შეაფასა.„პრეზიდენტს საინტერესო გამოსვლა ჰქონდა. დღეს მან უახლოეს პოლიტიკურ წარსულზე ისაუბრა, რაც არ იყო მარტივი. ისაუბრა ორმაგ სტანდარტზე, უსაფრთხოების საკითხებზე, განათლებაზე, სოციალურ მიმართულებებზე, სპორტზე, მაგრამ ყველაფრის საფუძველი ალბათ არის პოლიტიკური სტაბილურობა, ქვეყნისა და საზოგადოების უსაფრთხოება, მითუმეტეს ამ ურთულეს მსოფლიოში. ეს სირთულე ეხება ჩვენს რეგიონს, ფაქტობრივად ეპიცენტრში ვართ. მიხეილ ყაველაშვილს თავისი დამსახურება აქვს იმ პროცესებში, რაც 2022 წლის შემდეგ განვითარდა, მას შემდეგ, რაც უკრაინაში შეიჭრა რუსეთი“, - აღნიშნა ხუნდაძემ.საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ ყაველაშვილი პარლამენტში ყოველწლიური მოხსენებით წარდგა.
შვეიცარია
ძლიერი თოვლის გამო, მატარებელი რელსებიდან გადავარდა - დაშავდა 5 ადამიანი (შვეიცარია)
შვეიცარიის სამხრეთით, მატარებლის ლიანდაგიდან გადასვლის შედეგად, ხუთი ადამიანი დაშავდა. პოლიციის ცნობით, მატარებლის ლიანგაგებიდან გადასვლის სავარაუდო მიზეზი ზვავია. ინფორმაციას BBC ავრცელებს.ინციდენტი ადგილობრივი დროით დილის 7:00 საათზე, სოფელ გოპენშტაინის მახლობლად მოხდა, სადაც ზვავის საფრთხის შესახებ გაფრთხილება გამოცხადდა.პოლიციის ცნობით, 29-ვე მგზავრი გადაარჩინეს, ხოლო დაშავებულთაგან ერთი საავადმყოფოში გადაიყვანეს.ბოლო დღეებში, შვეიცარიაში ძლიერი წვიმა და თოვლი იყო, ქვეყნის თოვლისა და ზვავის კვლევის ინსტიტუტმა, ალპებში ზვავების ძალიან მაღალი რისკის შესახებ გაფრთხილება გამოსცა.
1771336920
„ბოლო წლების განმავლობაში, განსაკუთრებით ბოლო ორ წელს ვგულისხმობ, ჩვენ არაერთი ძალიან მნიშვნელოვანი ცვლილება განვახორციელეთ კანონმდებლობაში. ყველა ეს ცვლილება განპირობებული იყო იმ გამოწვევების საპასუხოდ, რომლის წინაშეც ჩვენ დავდექით“, - განაცხადა გადაცემაში „დღის ქრონიკა“ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი კახიანმა „გრანტების შესახებ“ კანონზე დასმული კითხვის პასუხად.კახიანის თქმით, ეს პროცესი დაიწყო „გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის მიღებით.„ბოლო წლების განმავლობაში, განსაკუთრებით ბოლო ორ წელს ვგულისხმობ, ჩვენ არაერთი ძალიან მნიშვნელოვანი ცვლილება განვახორციელეთ კანონმდებლობაში. ყველა ეს ცვლილება განპირობებული იყო იმ გამოწვევების საპასუხოდ, რომლის წინაშეც ჩვენ დავდექით. აქამდე მსგავსი რამ თუ ხდებოდა, არა ასეთი მასშტაბით ჩვენი ქვეყნისთვის. ანუ ეს ცვლილებები, რაც მივიღეთ და რასაც თუნდაც ახლა ვახორციელებთ, მოწმენდილ ცაზე სურვილი არ გაგვჩენია ასეთი ცვლილებები რომ განგვეხორციელებინა. ეს იყო აუცილებელი იმ გამოწვევების საპასუხოდ, რომელიც ბოლო წლების განმავლობაში ჩვენს წინაშე არსებობდა.ეს პროცესი დაიწყო „გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის მიღებით. ჩვენ გვახსოვს პერიოდი, როდესაც კანონს „გამჭვირვალობის შესახებ“ დაარქვეს რუსული კანონი და საზოგადოებაში შექმნეს ისეთი აღქმა, თითქოს ეს ქვეყნის ინტერესებში არ ყოფილიყო. დროთა განმავლობაში გამოჩნდა, რომ თურმე აუცილებელი ყოფილა ყოფილა ამ კანონმდებლობის მიღება“, - აღნიშნა მან.გიორგი კახიანის თქმითვე, რადიკალებმა ამის შემდეგ დაიწყეს ახალი გზების მოძიება თუ როგორ მომხდარიყო ქვეყანაში პოლიტიკური პროცესების დაფინანსება.„საუბარია რაზე, ეს კანონმდებლობა ემსახურება იმას, რომ ქვეყნის სუვერენიტეტი იყოს დაცული ქვეყნის გარედან შემოსული დაფინანსებებისგან. დაფინანსებებისგან, რომელიც ემსახურება ე.წ. მშვიდობიან დამხობებს, არეულობებს, საზოგადოებაში დაპირისპირებების გაჩენას და ა.შ.“, - განაცხადა მან.