️დღეს, ზამთრის XXV ოლიმპიურ თამაშებზე სლალომში სამთო მოთხილამურე ნინო წიკლაური იასპარეზებს.შეჯიბრი თბილისის დროით 13:00 საათზე დაიწყება.
სტივ უიტკოფი: უკრაინა და რუსეთი შეთანხმდნენ, რომ ჟენევის მოლაპარაკებების შემდეგ მიაწვდიან ინფორმაციას ლიდერებს და გააგრძელებენ მუშაობას შეთანხმების მისაღწევად
აშშ-ის პრეზიდენტის სპეციალურმა წარმომადგენელმა, სტივ უიტკოფმა უკრაინას, აშშ-სა და რუსეთის მოლაპარაკებების შემდეგ „მნიშვნელოვანი პროგრესის“ შესახებ განაცხადა.სტივ უიტკოფის განცხადებით, უკრაინა და რუსეთი შეთანხმდნენ, რომ ჟენევაში გამართული მოლაპარაკებების პირველი დღის შესახებ ინფორმაციას თავიანთი ქვეყნების ლიდერებს გააცნობენ და შეთანხმების მისაღწევად მუშაობას განაახლებენ.უიტკოფმა მადლობა გადაუხადა შვეიცარიას შეხვედრების მასპინძლობისთვის.„პრეზიდენტ ტრამპის მითითებით, შეერთებული შტატების შუამავლობით, უკრაინასა და რუსეთთან სამმხრივი მოლაპარაკებების მესამე რაუნდი გაიმართა. პრეზიდენტ ტრამპის წარმატებამ ამ ომის ორივე მხარის ერთად შეკრებაში მნიშვნელოვანი პროგრესი მოიტანა და ვამაყობთ, რომ მისი ხელმძღვანელობით ვმუშაობთ ამ საშინელ კონფლიქტში მკვლელობების შესაჩერებლად. ორივე მხარე შეთანხმდა, რომ მიაწვდიან ინფორმაციას შესაბამის ლიდერებს და გააგრძელებენ მუშაობას შეთანხმების მისაღწევად“, – წერს უიტკოფი.
1771395237
ირაკლი კირცხალია: ბიძინა ივანიშვილის სახელი თანამედროვე საქართველოს იმ ეტაპს უკავშირდება, როდესაც საზოგადოებამ მშვიდობა, სტაბილურობა და განვითარების ახალი შესაძლებლობები აირჩია - მისი ხედვა და ღირებულებები ეროვნული ინტერესების გარანტია
საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი, ფრაქცია “ქართული ოცნების” თავმჯდომარე, ირაკლი კირცხალია, პარტიის დამფუძნებელს და საპატიო თავმჯდომარეს, ბიძინა ივანიშვილს, 70 წლის იუბილეს ულოცავს.ირაკლი კირცხალია ბიძინა ივანიშვილს უსურვებს დღეგრძელობას და ყველა დასახული მიზნის შესრულებას ქვეყნის სასიკეთოდ.კირცხალიას განცხადებით, ბიძინა ივანიშვილის სახელი უკავშირდება იმ ეტაპს, როდესაც საზოგადოებამ თანამედროვე საქართველოში “მშვიდობა, სტაბილურობა და განვითარების ახალი შესაძლებლობები აირჩია.”“დღეს ქართველი ერისკაცის, "ქართული ოცნების" დამფუძნებლისა და საპატიო თავმჯდომარის, ბიძინა ივანიშვილის დაბადების დღეა.მისი სახელი თანამედროვე საქართველოს იმ ეტაპს უკავშირდება, როდესაც საზოგადოებამ მშვიდობა, სტაბილურობა და განვითარების ახალი შესაძლებლობები აირჩია.ამ არჩევანის უკან კი დგას ადამიანი, რომელმაც საკუთარი რესურსი და დიდი გამოცდილება ქვეყნის და ხალხის სამსახურისთვის გამოიყენა.მისი ხედვა და ღირებულებები ჩვენი პოლიტიკური გუნდის საფუძველია, რომელიც ქვეყნის მშვიდობის, სტაბილურობისა და ეროვნული ინტერესების გარანტია.ბატონ ბიძინა ივანიშვილს ვუსურვებ დღეგრძელობას და ყველა დასახული მიზნის შესრულებას, საქართველოს საკეთილდღეოდ,”- წერს ირაკლი კირცხალია.
სავარაუდოდ, დღეს უნდა იმსჯელოს სასამართლომ გურამ და დავით კაკულიების, ასევე ბესარიონ ჟვანიასთვის აღკვეთის ღონისძიების შეფარდებაზე საკითხზე.ყოფილი პრემიერ-მინისტრის, ზურაბ ჟვანიას შვილს ბრალი დაუსწრებლად, ძმებ კაკულიებს კი ციხეში წარედგინათ.გამოძიების ინფორმაციით, კაკულიებმა ე.წ. კანონიერი ქურდის, გია კვარაცხელიაზე შურისძიებისა და კრიმინალურ სამყაროში ავტორიტეტის გამყარების მიზნით, კვარაცხელიას შვილის მკვლელობა განიზრახეს. გეგმა ჟვანიას გაანდეს, რომელმაც მკვლელობის აღსრულებაზე ალეკო ჭელიძე და გიორგი კავილაძე დაითანხმა.გადაწყვეტილება სისრულეში 2021 წლის 15 სექტემბერს მოიყვანეს. უშუალოდ მკვლელობის შემსრულებლებს 17-17-წლიანი პატიმრობა უკვე მისჯილი აქვთ.