ორმაგი სტანდარტების გამოყენების პრაქტიკა გრძელდება - ასე აფასებს "ქართული ოცნება" ევროპარლამენტში გამართულ დებატებს. უმრავლესობაში თვლიან, რომ ევროპარლამენტარების ნაწილი ტყუილების დეკლარირებაზე უარს კვლავ არ ამბობს და კიდევ ერთხელ აღნიშნავენ, რომ საქართველოს ხელისუფლების მიერ მიღებული ყველა გადაწყვეტილება ქვეყნის ინტერესების გაძლიერებას ემსახურება."ზეწოლა, ორმაგი სტანდარტი, ძალმომრეობა ქართველ ხალხზე და ტყუილების დეკლარირება კვლავ გრძელდება, ეტყობა ჯერ კიდევ არის შანსი, რომ ჩვენი ხალხი და ქვეყანა როგორც პროქსი სახელმწიფო იქნეს გამოყენებული. მეორე მხრივ - ვერ პატიობენ ქართველ ხალხს იმას, რომ კვლავაც ეროვნულ და ხალხის ინტერესებზე ორიენტირებული ხელისუფლება აირჩია არჩევნებზე. ამ ყველაფრიდან გამომდინარე ჩვენ ვისმენთ იმ სრულიად უსაფუძვლო კრიტიკას, რომელსაც არანაირი არგუმენტი არ გააჩნია და მხოლოდ არაფორმალური ძალების ინტერესების გატარებას ემსახურება", - აცხადებს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე დავით მათიკაშვილი.
თბილისის AGRO EXPO 2025-ზე მონაწილეობა 50-მდე კომპანიამ მიიღო
თბილისში აგრო და საკვების მრეწველობის 23-ე საერთაშორისო გამოფენა გაიმართა. გამოფენაზე მონაწილეობა 50-მდე კომპანიამ მიიღო, რომლებმაც როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო წარმოების პროდუქტი და მომსახურება წარუდგინეს დამთვალიერებელს. Agro/Food/Drink/Tech/Expo 2025 წარმოადგენს პლატფორმას, რომელიც სოფლის მეურნეობის, კვების მრეწველობისა და ტექნოლოგიური ინოვაციების ლიდერებს ერთმანეთთან აკავშირებს.მონაწილე კომპანიებს შესაძლებლობა ჰქონდათ პრეზენტაცია გაეწიათ მათი ნაწარმისთვის, დაკავშირებოდნენ მიზნობრივ ჯგუფებს, ინდუსტრიის პროფესიონალებს და პოტენციურ შემსყიდველებს.გამოფენაზე როგორც ადგილობრივი ისე საერთაშორისო მონაწილე კომპანიები სტუმრებს ინფორმაციას აწვდიდნენ საკუთარი საქმიანობის მიმართულებების შესახებ. პრეზენტაციებისა და დისკუსიის სივრცის მეშვეობით, მათ მიმოიხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა მწვანე ტრანსფორმაცია სოფლის მეურნეობაში. აკვაკულტურა, რძის ქართული ინდუსტრია, მწვანე ქალაქები, გარემოს დაცვა და ეკოლოგიური სოფლის მეურნეობის განვთარების დინამიკა.დარგის პროფესიონალებმა სტუმრებს მომავლის პერსპექტივების შესახებ პრეზენტაციები წარუდგინეს და სამეცნიერო, ტექნოლოგიურ ნაწილში ურთიერთთანამშრომლობის ინიციატივები შეათანხმეს.“სოფლის მეურნეობის გამოფენა მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებაში. ასეთ ღონისძიებებზე ხვდებიან ერთმანეთს ადგილობრივი და საერთაშორისო მწარმოებლები, ინვესტორები და დისტრიბუტორები, რაც ხელს უწყობს ახალი შეთანხმებების მიღწევას, პარტნიორობას და ბიზნესის განვითარებას. გამოფენა ამარტივებს თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების გაცნობას, რაც ზრდის წარმოების ეფექტიანობას, ხარისხს და კონკურენტუნარიანობას. გარდა ამისა, ის ასტიმულირებს ექსპორტის ზრდას და სოფლის მეურნეობის სექტორის მთლიან გაძლიერებას”, - აღნიშნა გამოფენის ორგანიზატორმა მარიამ ცაიშვილმა.საერთაშორისო კომპანიების ნაწილისთვის საქართველოში ეს პროდუქციის პირველი წარდგენა იყო. გამოფენაზე მონაწილეობას იღებდნენ მრავალწლიანი გამოცდილების მქონე კომპანიები, მათ შორის მსხვილი ტექნიკის, სასათბურე და სარწყავი ინვენტარის, შემფუთველი, საკვები და ლოჯისტიკისთვის განკუთვნილი პროდუქტის მწარმოებლები.“ჩვენ გვაქვს წარმოდგენილი იტალიური ტექნიკა, რომელიც ქართველ ფერმერებისთვის უკვე 9 წელია ხელმისაწვდომია. ის უკავშირდება მრავალწლოვან კულტურებს. მათ შორის არის მულჩერები, სასხლავი ტექნოლოგიები, სარგავი დანადგარები, ასევე მოსავლის შემკრები და დამახარისხებელი ტექნიკა. მეურნეობების გამსხვილებასთან ერთად ჩვენს ტექნოლოგიებზე მოთხოვნა დღითი დღე იზრდება, მათ შორის საქართველოშიც. გვინდა ადგილობრივ პარნტიორებს შევთავაზოთ იტალიური ბრენდის განახლებული ასორტიმენტი”, - განაცხადა კომპანია “AGROIT”-ს წარმომადგენელმა მარიო მარცანომ.კომპანიას ასევე ესწრებოდნენ სტუმრები საქართველოს რეგიონებიდან. მათ მსხვილი ტექნიკის, ინოვაციური ტექნოლოგიების შესახებ ინფორმაცია მიიღეს და საპრეზენტაციო სივრცეში დამატებით დარგობრივ ინფორმაციას გაეცნენ. გამოფენის ორგანიზატორების განცხადებით, ღონისძიება მომავალ წელსაც გაიმართება.