A.C. Milan საქართველოში Milan Junior Camp 2026-ს იწყებს
AC Milan საქართველოში Milan Junior Camp-ს 2026 წელს უკვე მეორედ ატარებს - პროექტმა სტარტი გასულ წელს აიღო და საზოგადოების მაღალი ინტერესის ფონზე მიმდინარე წელს განახლდა.პროექტის ფარგლებში, 6-დან 15 წლამდე ასაკის ქართველი მოზარდებისთვის, საფეხბურთო კლუბ „მილანიდან“ მოწვეული 3 ოფიციალური მწვრთნელი, ადგილობრივ სპეციალისტებთან ერთად, გამართავენ სავარჯიშო პროგრამას იმ მეთოდოლოგიის მიხედვით, რომელიც „მილანის” ყველა ოფიციალური გუნდისთვისაა გამოყენებული.AC Milan Camp Tbilisi 17-22 ივნისს გაიმართება. ვარჯიშები საბურთალოს რაიონში, ნუცუბიძის პლატოზე მდებარე საფეხბურთო ცენტრში ჩატარდება.მონაწილეები 6 დღის განმავლობაში AC Milan-ის ოფიციალური პროგრამით საათნახევრიან / 2-საათიან ინტენსიურ ვარჯიშებს გაივლიან.პროექტში მონაწილეობა შეუძლიათ როგორც ბიჭებს, ისე გოგონებს.AC Milan Football Camp-ზე დასასწრები პაკეტის ღირებულება თითოეულ მონაწილეზე 950 ლარს შეადგენს. საფასურში შედის: ტრენინგი, „მილანის“ ოფიციალური სერტიფიკატის გადაცემა და მერჩენდაიზის ფორმა (მაისური, შორტი, გეტრები).პროგრამის ფარგლებში, წარმატებულ მონაწილეებს ორგანიზატორები მილანში საფეხბურთო მატჩზე დასასწრებად წაიყვანენ, რაც ახალგაზრდა ფეხბურთელებისთვის მნიშვნელოვანი წამახალისებელი შესაძლებლობა იქნება.A.C. Milan-ის პროექტების ერთობლიობა მიზნად ისახავს ბავშვებისა და ახალგაზრდების ჩართვას სპორტულ აქტივობებში იმ საფეხბურთო ვარჯიშების საშუალებით, რომლებიც საფეხბურთო კლუბ „მილანის“ ოფიციალურ მეთოდოლოგიას ეფუძნება.მრავალი წელია, „მილანის“ ბანაკები მსოფლიოს სხვადასხვა წერტილში, წინასწარ შერჩეულ ლოკაციებზე ტარდება.პროგრამა ყველა მონაწილეს სთავაზობს შესაძლებლობას, გაიზიაროს უნიკალური გამოცდილება - შეიძინოს ახალი მეგობრები, სასიამოვნოდ გაატაროს დრო და ითამაშოს ფეხბურთი სრულიად უსაფრთხო გარემოში, როგორც A.C. Milan-ის სამი სპეციალისტის, ასევე ადგილობრივი მწვრთნელების მეთვალყურეობის ქვეშ.Milan Junior Camp-ის მხარდამჭერია საქართველოში იტალიის საელჩო.
1771482303
2026 წლის ზამთრის პარაოლიმპიურ თამაშებზე რუსი სპორტსმენები ათწლიანი აკრძალვის შემდეგ პირველად საკუთარი დროშით იასპარეზებენ
რუსი სპორტსმენები, ათი წლის შემდეგ პირველად, პარალიმპიურ თამაშებზე საკუთარი დროშის ქვეშ იასპარეზებენ, ოქროს მედლის მოპოვების შემთხვევაში კი, რუსეთის ჰიმნიც შესრულდება. ამის შესახებ ინფორმაციას independent-ი ავრცელებს.გამოცემის თანახმად, სამშაბათს გაკეთებული განცხადება კიდევ ერთი ინდიკატორია იმისა, რომ რუსეთი და მისი ეროვნული იდენტობა ოლიმპიურ წრეებში 2028 წლის ლოს-ანჯელესში გასამართი ზაფხულის თამაშების წინ სრულად აღდგება. საერთაშორისო პარაოლიმპიური კომიტეტის განცხადებაში ნათქვამია, რომ რუსეთის ეროვნულ პარაოლიმპიურ კომიტეტს მილან-კორტინას მომავალ პარაოლიმპიურ თამაშებზე ექვსი ადგილი მიენიჭა.ეს იქნება პირველი შემთხვევა, 2014 წლის სოჭის ოლიმპიური თამაშების შემდეგ, როდესაც რუსეთის დროშა პარალიმპიურ თამაშებზე აღიმართება. რუს სპორტსმენებს წლების წინ, პირველი აკრძალვა დოპინგის გამო ჰქონდათ, რუსეთის წინააღმდეგ სანქციები, 2022 წელს უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგაც გაგრძელდა.თუ პარაოლიმპიელი სპორტსმენი ოქროს მედალს მოიგებს, ეს იქნება პირველი შემთხვევა, როდესაც რუსეთის ჰიმნი შესრულდება მნიშვნელოვანი გლობალური სპორტული ღონისძიების სცენაზე ოკუპაციის შემდეგ.ასევე, სანქციები მოქმედებს 2002 წლიდან რუსეთის მოკავშირე ბელარუსის წინააღმდეგაც, თუმცა, მილან კორტინაში ოთხი ადგილი ამ ქვეყნის სპორტსმენებსაც ექნებათ.„IPC-ს შეუძლია დაადასტუროს, რომ NPC Russia-ს სულ ექვსი ადგილი მიენიჭა: ორი პარასკევსკიმში (ერთი მამაკაცი, ერთი ქალი), ორი პარასკევსკიმში (ერთი მამაკაცი, ერთი ქალი) და ორი პარასკევსკიმში (ორივე მამაკაცი)“, - ნათქვამია განცხადებაში. „NPC Belarus-ს სულ ოთხი ადგილი მიენიჭა, ყველა პარასკევსკიმში (ერთი მამაკაცი და სამი ქალი)“.რუსეთის სააპელაციო საჩივარზე სპორტის არბიტრაჟის სასამართლომ გააუქმა საერთაშორისო სათხილამურო და სნოუბორდის ფედერაციის მიერ დაწესებული საყოველთაო აკრძალვა, რითაც რუსებს გზა გაუხსნა, რომ 2026 წლის ოლიმპიურ თამაშებზე ნეიტრალური სპორტსმენების სტატუსით იასპარეზონ, პარალიმპიურ თამაშებზე კი საკუთარი დროშითა და ჰიმნით გამოსულიყვნენ.