ლევან მახაშვილი: ჯანსაღ საზოგადოებაში ტაბუდადებული თემები არ უნდა არსებობდეს, ევროკავშირში წევრობა არ არის თვითმიზანი, ის უნდა იყოს ორი მთავარი მიზნის - კეთილდღეობისა და ქვეყნის გაერთიანების - მიღწევის საშუალება
ჯანსაღ საზოგადოებაში ტაბუდადებული თემები არ უნდა არსებობდეს. თითოეული გადაწყვეტილება ადამიანებმა უნდა მივიღოთ არა ბრმად, არამედ კარგად აწონ-დაწონით და გააზრებით, - წერს პარლამენტის ევროპასთან ურთიერთობის კომიტეტის თავმჯდომარე, ლევან მახაშვილი, სოციალურ ქსელში. მისი განცხადებით, ევროკავშირის წევრობა უნდა იყოს არა თვითმიზანი, არამედ, ქვეყნის კეთილდღეობის და გაერთიანების მიღწევის საშუალება, შესაბამისად, არგუმენტირებული დისკუსიაც ამ თემაზე უნდა გაიმართოს. "ჯანსაღ საზოგადოებაში ტაბუდადებული თემები არ უნდა არსებობდეს. თითოეული გადაწყვეტილება ადამიანებმა უნდა მივიღოთ არა ბრმად, არამედ კარგად აწონ-დაწონით და გააზრებით. ევროკავშირში წევრობა არ არის თვითმიზანი. ის უნდა იყოს ორი მთავარი მიზნის - კეთილდღეობისა და ქვეყნის გაერთიანების - მიღწევის საშუალება. არგუმენტირებული დისკუსიის მთავარი თემაც ეს უნდა იყოს - ევროკავშირის წევრობა ამ ორი მიზნის მიღწევას ხელს უწყობს? თუ არა, რატომ და სხვა რა გამოსავალი არსებობს? თუ კი, მაშინ რა ფორმით, რა ტემპით, როდის და როგორ შეიძლება წევრობის გზის გავლა ნაკლები დანაკარგით და მაქსიმალურად მეტი სარგებლით?" - წერს მახაშვილი.
1771274548
ირაკლი კირცხალია: მხოლოდ შვედეთი არ იქნება ჩვენი მხრიდან შეშფოთების საგანი. თითოეულ არასწორ განცხადებას ჩვენი ქვეყნის მიმართ, აუცილებლად გავცემთ ღირსეულ პასუხს
თითოეულ არასწორ განცხადებას ჩვენი ქვეყნის მიმართ, აუცილებლად გავცემთ ღირსეულ პასუხს- ამის შესახებ ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ, საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა, ირაკლი კირცხალიამ „რუსთავი2“-ის ეთერში განაცხადა.ირაკლი კირცხალია შვედეთზე მის განცხადებას იხსენებს და ამბობს, რომ მისი ეს განცხადება გამოწვეული იყო იმ უტიფარი განცხადებების გამო, რაც საქართველოს მიმართ ჟღერდება. უმრავლესობის ლიდერი აღნიშნავს, რომ დღეს იმ ქვეყნებშიც კი პრობლემებია, რომლებიც ისტორიულად დემოკრატიის აკვნად მიიჩნეოდნენ. კირცხალიამ მის ოპონენტ ნიკა ობოლაძესაც მიმართა, რომ მისი პოლიტიკური წარსულიდან გამომდინარე ღიმილის მომგვრელია განცხადებები, რომელიც ქვეყნის აღმშენებლობას ეხება. „ეს განცხადება ემსახურებოდა იმ უტიფარ განცხადებებს და შეშფოთებებს და არა მხოლოდ შვედეთი იქნება ჩვენი მხრიდან შეშფოთების საგანი. თვითონ ევროკავშირის წევრი ქვეყნებიც, სადაც დემოკრატია, ერთ დროს იწოდებოდა, როგორც დემოკრატიის აკვნად, ვხედავთ, როგორ იღვიძებს იქაც საზოგადოება. თითოეულ იმ არასწორ განცხადებას ჩვენი ქვეყნის მიმართ, აუცილებლად გავცემთ ღირსეულ პასუხს. როდესაც ქვეყნის აღმშენებლობაზე საუბრობთ და მესაუბრებით პროექტებზე, ღიმილის მომგვრელია თქვენი მხრიდან ამ ყველაფრის მოსმენა თქვენი ყოფილი გუნდის გამოცდილების ფონზე, რაც 2012 წლამდე გვქონდა“-განაცხადა ირაკლი კირცხალიამ.
1771271531
კირცხალია: არცერთ ეკონომიკურ კავშირს არ სჭირდება მიიღოს წევრად ქვეყანა, რომელიც არ არის ეკონომიკურად მდგრადი და წელში გამართული - ნებისმიერ კავშირში უნდა იყო წელში გამართული და სწორედ ამას ვაკეთებთ პრაგმატული პოლიტიკით
როდესაც პრაგმატულ, სამშვიდობო პოლიტიკაზეა საუბარი, ევროკავშირი იქნება თუ ნებისმიერი ეკონომიკური კავშირი, არცერთ ეკონომიკურ კავშირს არ სჭირდება, რომ მან მიიღოს წევრად ქვეყანა, რომელიც არ არის ეკონომიკურად მდგრადი და წელში გამართული. ნებისმიერ კავშირში უნდა იყო წელში გამართული და სწორედ ამას ვაკეთებთ ამ პრაგმატული პოლიტიკით, - განაცხადა საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა, ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ ირაკლი კირცხალიამ „რუსთავი 2“-ის ეთერში, სადაც დებატები იმართება თემაზე - „ეროვნული ინტერესები და ევროპული კურსი“. ​„სწორედ ეს პოლიტიკაა, როდესაც ჩვენ საზოგადოებას ვეუბნებით სიმართლეს და არ ვერიდებით ამას, როდესაც ჩვენ პროპაგანდას კი არ ვაწარმოებთ, ევროპულ ბიუროკრატიას ვეუბნებით რა არის სიმართლე, სად არის სიმართლე და ვეუბნებით, რომ ჩაიხედეთ თქვენივე შეკვეთილ და დაკვეთილ კვლევებსა და დასკვნებში, სად პოზიციონირებს თუნდაც ეკონომიკით თუ დემოკრატიული მიმართულებებით ჩვენი ქვეყანა. ამის შემდეგ, როდესაც ვისმენთ ასეთ რიტორიკას, კითხვები უჩნდებათ ჩვენს ოპონენტებს, თურმე როგორ ვბედავთ კითხვა დავუსვათ დღევანდელ მმართველ ელიტას ევროპაში," - აღნიშნა ირაკლი კირცხალიამ.
რეალისტურია 2030 წელს გავხდეთ კავშირის წევრი, უნდა ვიყოთ ეკონომიკურად მზად, შეგვეძლოს თქმა, რომ ღვინო, ტურიზმი პრიორიტეტია, გეოგრაფიული მდგომარეობა უნდა გამოვიყენოთ სწორად ნებისმიერ კავშირში, ამ შემთხვევაში ევროკავშირში - ირაკლი კირცხალია
ქვეყანა, რომელიც ერთიანდება ნებისმიერ ეკონომიკურ კავშირში, უნდა იყოს ეკონომიკურად მდგრადი და წელში გამართული ყველა მიმართულებით - ამის შესახებ "რუსთავი 2-ის" ეთერში, გადაცემა "დებატებში"  საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა, პარლამენტის ფრაქცია "ქართული ოცნების" თავმჯდომარემ ირაკლი კირცხალიამ განაცხადა.ირაკლი კირცხალიას განცხადებით, ევროკავშირში გაწევრიანებამდე საქართველო უნდა იყოს ეკონომიკურად მდგრადი და მზად, 2030 წლისთვის რეალისტურად მიაღწიოს წევრობას, ამასთან, წინასწარ განსაზღვროს საკუთარი პრიორიტეტები, მათ შორის ქვეყნის გეოგრაფიული როლი."როდესაც ვსაუბრობთ ეკონომიკურ ბენეფიტებზე და დამოკიდებულებაზე და როცა ვსაუბრობდი, რომ ქვეყანა, რომელიც ერთიანდება ნებისმიერ ეკონომიკურ კავშირში და პირველ რიგში, როდესაც ევროკავშირზე გვაქვს საუბარი, ერთ-ერთი ყველაზე მთავარი და მამოძრავებელია ეს ეკონომიკური კავშირი, რომელიც არის ამ ქვეყნებს შორის, უნდა იყოს ქვეყანა ეკონომიკურად მდგრადი და წელში გამართული ყველა მიმართულებით, მათ შორის, ძალიან კარგად უნდა გვესმოდეს და ესმოდეს ჩვენს საზოგადოებას და სამწუხაროდ ამას არავინ არ ასმენინებდა ჩვენს მოსახლეობას, საზოგადოების წევრებს, იმიტომ, რომ ტაბუირებულად იყო თემა, რომ ოღონდ დღესვე რომ მოვაწეროთ ხელი, ჯერ ეს უნდა ვიცოდეთ, რომ ევროკავშირის წევრობამდე არის მოლაპარაკებების გახსნა და ყველამ  კარგად ვნახეთ ეს სპეკულაციებიც ამ მოლაპარაკების გახსნასთან დაკავშირებით.ჩვენ ყველაზე მზად ვართ, ჩვენი ქვეყნის მასშტაბებიდან გამომდინარე წევრ ქვეყნებთან, კანდიდატის სტატუსის წევრ ქვეყნებთან მიმართებით, ამას არაერთი კვლევა და ციფრები ადასტურებს. ამიტომ, როდესაც ვსაუბრობთ და ჩვენი ქვეყანა როდესაც საუბრობს 2030 წლისთვის, როდესაც თვითონ დაანონსებული აქვს გაფართოება და როდესაც ჩვენ ვსაუბრობთ ასოცირების ხელშეკრულებიდან და მათი შესრულებიდან გამომდინარე, რომ ჩვენ ყველაზე მზად ვიქნებით და რეალისტურია 2030 წელს, რომ შევიდეთ და გავხდეთ ამ კავშირის წევრი, მათ შორის პირველ რიგში ეკონომიკურად, მთავარი თემა არის ერთი, რომ ჩვენ გავითვალისწინოთ როგორც ჩვენი ძირითადი ეკონომიკური მიმართულებები - ღვინოზე, ტურიზმზე იყო საუბარი, ჩვენი გეოგრაფიული მდგომარეობა, რომ ეკონომიკურად, როდესაც მივა კავშირში საქმე და დაიწყება უკვე ამ თემის გავლა, რა შეიძლება მოექცეს მათი რეგულაციის ქვეშ და რა შეიძლება ჩვენთვის იყოს პრიორიტეტი, ამისთვის ჩვენ უნდა ვიყოთ მზად და მდგრადად, უნდა შეგვეძლოს თქმა, რომ ჩვენთვის ღვინო, ტურიზმი პრიორიტეტია, გეოგრაფიული მდგომარეობა და ის კარიბჭე, რაც არის აზიასა და ევროპას შორის, ეს უნდა გამოვიყენოთ და უნდა გვქონდეს სავაჭროდ სწორად ნებისმიერ კავშირში, ამ შემთხვევაში ევროკავშირში", - აცხადებს ირაკლი კირცხალია.
1771270493
„როდესაც საზოგადოებას ვეუბნებით სიმართლეს და არ ვერიდებით ამას, როდესაც ევროპულ ბიუროკრატიას ვეუბნებით სად არის სიმართლე, კითხვები უჩნდებათ ჩვენს ოპონენტებს, როგორ ვბედავთ კითხვა დავუსვათ მმართველ ელიტას ევროპაში“ - ირაკლი კირცხალია
"როდესაც ეკონომიკურ პლუსებზეა საუბარი, სწორედ ეს იყო კოლექტიური "ნაცმოძრაობის" რელიგიურად ქცეული და ტაბუდადებული თემა - ამბობდნენ, რომ გაწევრიანების მეორე დღესვე გავიღვიძებთ ბრიუსელშიო. ეს იყო სიცრუე, რასაც ეუბნებოდნენ საზოგადოებას და ჩვენ ყოველთვის ვამბობდით, რომ ამას სჭირდება ნაბიჯ-ნაბიჯ გასავლელი გზა," - ამის შესახებ საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა, ირაკლი კირცხალიამ "რუსთავი 2"-ის გადაცემა "დებატებში" განაცხადა."როდესაც პრაგმატულ, სამშვიდობო პოლიტიკაზეა საუბარი, ევროკავშირი იქნება თუ ნებისმიერი ეკონომიკური კავშირი, არცერთ ეკონომიკურ კავშირს არ სჭირდება, რომ მან მიიღოს წევრად ქვეყანა, რომელიც არ არის ეკონომიკურად მდგრადი და წელში გამართული. ნებისმიერ კავშირში უნდა იყო წელში გამართული და სწორედ ამას ვაკეთებთ ამ პრაგმატული პოლიტიკით.სწორედ ეს პოლიტიკაა, როდესაც ჩვენ საზოგადოებას ვეუბნებით სიმართლეს და არ ვერიდებით ამას, როდესაც ჩვენ პროპაგანდას კი არ ვაწარმოებთ, ევროპულ ბიუროკრატიას ვეუბნებით რა არის სიმართლე, სად არის სიმართლე და ვეუბნებით, რომ ჩაიხედეთ თქვენივე შეკვეთილ და დაკვეთილ კვლევებსა და დასკვნებში, სად პოზიციონირებს თუნდაც ეკონომიკით თუ დემოკრატიული მიმართულებებით ჩვენი ქვეყანა. ამის შემდეგ, როდესაც ვისმენთ ასეთ რიტორიკას, კითხვები უჩნდებათ ჩვენს ოპონენტებს, თურმე როგორ ვბედავთ კითხვა დავუსვათ დღევანდელ მმართველ ელიტას ევროპაში," - აცხადებს ირაკლი კირცხალია.