დებატებმა, იმედია საზოგადოებას უფრო მეტად დაანახა გამჭვირვალობის საჭიროება და ასევე, დაანახა რომ ოპონენტებს რეალურად არ აქვთ არცერთი არგუმენტირებული პასუხი რატომ არ უნდა იყოს გამჭვირვალობა უზრუნველყოფილი, - განაცხადა ტელეკომპანია „იმედთან“ ევროპასთან ინტეგრაციის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე ლევან მახაშვილმა დებატების შემდეგ.მახაშვილის თქმით, დებატები ცალსახად მნიშვნელოვანია, მითუმეტეს საზოგადოებისთვის ისეთ აქტუალურ თემაზე, რაც არის გამჭვირვალობა იმიტომ, რომ კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ქართულ პოლიტიკაში საქართველოს მოსახლეობის თანხმობის გარეშე უცხოური ფული არ იხარჯებოდეს.„თუ სადმე იხარჯება, საზოგადოებისთვის იყოს ცნობილი. ჩვენს მიერ გადადგმული ნაბიჯები, „გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონი, „გრანტების შესახებ“ კანონი და ა.შ. 2022 წლიდან გადადგმული თითოეული ნაბიჯი სწორედ იმას ემსახურება, რომ რა გამოწვევების წინაშეც დგას ქვეყანა, ამ გამოწვევებზე რეაგირება საკანონმდებლო დონეზე მოხდეს. კანონებით მოხდეს რეაგირება და არა იარაღით ხელში ქვეყნის დაცვა.ამ დებატებმაც, იმედია საზოგადოებას უფრო მეტად დაანახა გამჭვირვალობის საჭიროება და ასევე, დაანახა რომ ოპონენტებს რეალურად არ აქვთ არცერთი არგუმენტირებული პასუხი რატომ არ უნდა იყოს გამჭვირვალობა უზრუნველყოფილი“, - აღნიშნა ლევან მახაშვილმა.
გადაუარა პარლამენტის თავმჯდომარემ დებატებში ოპოზიციას. ფაქტია, რომ ოპოზიცია ხელისუფლებასთან კატასტროფულად აგებს ნებისმიერ დებატს - ლევან ჭოტორლიშვილი
გადაუარა პარლამენტის თავმჯდომარემ დებატებში ოპოზიციას, - ასე აფასებს პროფესორი, ლევან ჭოტორლიშვილი, “იმედზე” გამართულ დებატებში პარლამენტის თავმჯდომარის, შალვა პაპუაშვილის მონაწილეობას. ჭოტორლიშვილის შეფასებით, ოპოზიცია ქვეყნის ხელისუფლებასთან ნებისმიერ დებატს აგებს, რის მიზეზადაც “სიმართლის ნაკლებობას, ინტელექტის ნაკლებობას და სიზარმაცეს” ასახელებს.“გადაუარა პარლამენტის თავმჯდომარემ დებატებში ოპოზიციას. ფაქტია, რომ ოპოზიცია ხელისუფლებასთან კატასტროფულად აგებს ნებისმიერ დებატს. მე ვხედავ სამ მიზეზს ასეთი ხელმოცარულობის: სიმართლის ნაკლებობა, ინტელექტის ნაკლებობა, სიზარმაცე,”- წერს ლევან ჭოტორლიშვილი.
1771696024
"უცხოურ ინტერესებში სათაკილო არაფერია, როდესაც ის საქართველოს ინტერესებს ემთხვევა. ის 100 ორგანიზაცია იმიტომ არ დარეგისტრირდა, იცოდნენ, რომ მათი დამფინანსებლის ინტერესი და მათი ქვეყნის ინტერესი ერთმანეთს არ ემთხვეოდა" - შალვა პაპუაშვილი
უცხოურ ინტერესებში სათაკილო არაფერია, როდესაც ის საქართველოს ინტერესებს ემთხვევა, - განაცხადა ტელეკომპანია "იმედის" გადაცემაში "ღია ეთერი - დებატები" პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა.მისი თქმით, ყველა ქვეყანა თავისი ინტერესიდან გამომდინარე ხარჯავს სხვა ქვეყანაში ფულს."სინამდვილეში, 385 ორგანიზაცია იმიტომ დარეგისტრირდა, იცოდნენ, რომ თავისი დამკვეთის ინტერესს ატარებდნენ, ინტერესის გარეშე არავინ ხარჯავს ერთ თეთრსა და ერთ ცენტს.გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების მთავარ მისიაში წერია, რომ ის ემსახურება გერმანიის საგარეო პოლიტიკის განხორციელებას. ყველა ქვეყანა თავის ინტერესებს ატარებს, ყველა ქვეყანა თავისი ინტერესიდან გამომდინარე ხარჯავს სხვა ქვეყანაში ფულს. საქმე იმაშია, რომ მთავარი ამოცანა და გამოწვევა არის ის, რომ დამფინანსებლის ინტერესი უნდა ემთხვეოდეს შენი ქვეყნის ინტერესებს და ზუსტად ის 100 ორგანიზაცია იმიტომ არ დარეგისტრირდა, იცოდნენ, რომ მათი დამფინანსებლის ინტერესი და მათი ქვეყნის ინტერესი ერთმანეთს არ ემთხვეოდა, ამიტომაც მიიღეს მათ ეს მტკივნეულად. როდესაც იცი, რომ შენ აკეთებ იმას, რომელიც შენი ქვეყნის ინტერესებს არ ცდება, ამ მხრივ ხარ ძალიან ლაღად", - აღნიშნა შალვა პაპუაშვილმა.
1771695580
დღეს რომ მზია ამაღლობელი იხდის სასჯელს, გარდა მისი საქციელისა, მთავარი დამნაშავე არის ზოგიერთი ელჩი, სასამართლოში რომ ისხდნენ. ისინი, ვინც მას აგულიანებდნენ, რომ არ ეღიარებინა დანაშაული, არ წასულიყო საპროცესო შეთანხმებაზე - პაპუაშვილი
დღეს რომ მზია ამაღლობელი იხდის სასჯელს, ამაში გარდა მისი საქციელისა, მთავარი დამნაშავე არის მათ შორის, ზოგიერთი ელჩი, სასამართლოში რომ ისხდნენ, - ასე მიმართა ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „ღია ეთერი - დებატები“ პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა რეგიონულ მაუწყებელთა ასოციაციის დირექტორს, ნათია კუპრაშვილს მისი კითხვის პასუხად.შალვა პაპუაშვილის თქმით, დამნაშავეები არიან ისინი, ვინც მას აგულიანებდნენ, რომ არ ეღიარებინა დანაშაული, არ წასულიყო საპროცესო შეთანხმებაზე.„ის ელჩები, ვინც ისხდნენ იქ სასამართლოში რევიზორებად, ზუსტად მათ შეაგულიანეს. აგულიანებდნენ, რომ მაგრად დადექი, არ აღიარო დანაშაული და არ წახვიდე საპროცესო შეთანხმებაზე, რომელიც მას შესთავაზეს. მას რომ ეღიარებინა ის, რაც სულ ყველამ ვნახეთ, თქვენ რა არ ნახეთ ის, რომ პოლიციელს დაარტყა? ეს რომ ეღიარებინა, რომ ეთანამშრომლა, საპროცესო შეთანხმება იქნებოდა.მაგალითს გეტყვით, საფრანგეთში მაკრონს ადამიანი თავს დაესხა, მანაც სილა გააწნა, მიუსაჯეს 18 თვე იმიტომ, რომ ითანამშრომლა, აღიარა“, - აღნიშნა შალვა პაპუაშვილმა.
1771695267
შალვა პაპუაშვილი ოპოზიციას: შთაბეჭდილება მრჩება, ხართ პოზიციაში, რიყეზე რომ გავა ადამიანი და ქვას ვერ დაინახავს - სამყაროში რა ხდება, თითქოს ვერ ხვდებით
შთაბეჭდილება მრჩება, ხართ პოზიციაში, რიყეზე რომ გავა ადამიანი და ქვას ვერ დაინახავს, სამყაროში რა ხდება თითქოს ვერ ხვდებით - ასე მიმართა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა ოპოზიციის წარმომადგენლებს ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „ღია ეთერი - დებატები“.„ეს არ არის 2023 წელი, როდესაც ჩვენ ვამტკიცებთ რაღაცას უცხოურ დაფინანსებაზე. ეს არის 2026 წელი, გამოვიარეთ 2025 წელი, როდესაც დაიხურა USAID-ი. თქვენ ვერ ხედავთ ამ რიყეზე ქვებს, მაგრამ ევროკავშირი ხედავს, რომელმაც დემოკრატიის ფარი აღმართა და დასაბუთება და განმარტებები რაც არის ამ დემოკრატიის ფარში - უცხოური ჩარევა და უცხოური ფული უნდა იყოს გამჭვირვალე და მერე საზოგადოება თვითონ დაინახავს რაც არის“, - აღნიშნა შალვა პაპუაშვილმა.
1771692401
ფაქტია, რომ უცხოური გავლენა დღეს გამოწვევაა და ამ გამოწვევაზე ყველა საუბრობს. არ არსებობს ქვეყანა და ორგანიზაცია, რომელიც დღეს უცხოური გავლენის რისკებზე არ საუბრობდეს - შალვა პაპუაშვილი
უცხოურ გავლენებსა და უცხოურ ფულს სჭირდება ფრთხილი მიდგომა, სჭირდება გამჭვირვალობა და რეგულაცია, - განაცხადა ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „ღია ეთერი - დებატები“ პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა.„დღეს ვხედავთ, რომ თანამედროვე სამყაროში არის ბრძოლა იმისთვის, რომ სხვადასხვა ქვეყნის საზოგადოებებზე გავლენები მოიპოვონ და თანამედროვე საინფორმაციო ტექნოლოგიები, ინფორმაციების გაცვლის სისწრაფე იძლევა ბევრ შესაძლებლობას, რომ ის, რაც ადრე შორი იყო, დღეს უფრო შესაძლებელია. რუსთაველის გამზირზე სხვა ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრები პირდაპირ მიტინგზე დადგნენ, ასეთი რამ წარმოუდგენელი იყო ლოგისტიკურადაც კი, თავი რომ დავანებოთ პოლიტიკურ სითავხედეს. ფაქტია, რომ ეს უცხოური გავლენა დღეს გამოწვევაა და ამ გამოწვევაზე დღეს ყველა საუბრობს. არ არსებობს ქვეყანა და ორგანიზაცია, რომელიც დღეს უცხოური გავლენის რისკებზე არ საუბრობდეს.ჩვენ ამის პირველი განგაში 2020 წლის არჩევნების შემდეგ გვქონდა, როდესაც პირველად დავინახეთ, რომ ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაცია და მისი დონორი შეთანხმებულად მოქმედებდნენ არჩევნების შედეგების გასაყალბებლად, ვგულისხმობ ISFED-ს და USAID-ს, რომლებმაც, დადასტურებულად ვიცით, რომ ორივე გვიმალავდა სიმართლეს და ყალბ, პარალელური დათვლის შედეგებს ახვევდა თავს საზოგადოებას.ჩვენ შანსი მივეცით არასამთავრობოებსაც და დონორებსაც, რომ გამჭირვალობაზე თავად ეზრუნათ, რაც არ გააკეთეს და შემდეგ არასაკანონმდებლო რეგულაცია გახდა საჭირო, თუმცა ყველაფერს ფარდა ახადა აშშ-ს ახალმა ადმინისტრაციამ, როდესაც პრეზიდენტმა ტრამპმა ინაგურაციის დღესვე ხელი მოაწერა ბრძანებას, რომელიც ეხებოდა ამერიკული უცხოური დახმარების შეკვეცას“, - აღნიშნა შალვა პაპუაშვილმა.