კირცხალია: არცერთ ეკონომიკურ კავშირს არ სჭირდება მიიღოს წევრად ქვეყანა, რომელიც არ არის ეკონომიკურად მდგრადი და წელში გამართული - ნებისმიერ კავშირში უნდა იყო წელში გამართული და სწორედ ამას ვაკეთებთ პრაგმატული პოლიტიკით
როდესაც პრაგმატულ, სამშვიდობო პოლიტიკაზეა საუბარი, ევროკავშირი იქნება თუ ნებისმიერი ეკონომიკური კავშირი, არცერთ ეკონომიკურ კავშირს არ სჭირდება, რომ მან მიიღოს წევრად ქვეყანა, რომელიც არ არის ეკონომიკურად მდგრადი და წელში გამართული. ნებისმიერ კავშირში უნდა იყო წელში გამართული და სწორედ ამას ვაკეთებთ ამ პრაგმატული პოლიტიკით, - განაცხადა საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა, ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ ირაკლი კირცხალიამ „რუსთავი 2“-ის ეთერში, სადაც დებატები იმართება თემაზე - „ეროვნული ინტერესები და ევროპული კურსი“. ​„სწორედ ეს პოლიტიკაა, როდესაც ჩვენ საზოგადოებას ვეუბნებით სიმართლეს და არ ვერიდებით ამას, როდესაც ჩვენ პროპაგანდას კი არ ვაწარმოებთ, ევროპულ ბიუროკრატიას ვეუბნებით რა არის სიმართლე, სად არის სიმართლე და ვეუბნებით, რომ ჩაიხედეთ თქვენივე შეკვეთილ და დაკვეთილ კვლევებსა და დასკვნებში, სად პოზიციონირებს თუნდაც ეკონომიკით თუ დემოკრატიული მიმართულებებით ჩვენი ქვეყანა. ამის შემდეგ, როდესაც ვისმენთ ასეთ რიტორიკას, კითხვები უჩნდებათ ჩვენს ოპონენტებს, თურმე როგორ ვბედავთ კითხვა დავუსვათ დღევანდელ მმართველ ელიტას ევროპაში," - აღნიშნა ირაკლი კირცხალიამ.
ქვეყანა, რომელიც ერთიანდება ნებისმიერ ეკონომიკურ კავშირში, უნდა იყოს ეკონომიკურად მდგრადი და წელში გამართული ყველა მიმართულებით - ამის შესახებ "რუსთავი 2-ის" ეთერში, გადაცემა "დებატებში"  საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა, პარლამენტის ფრაქცია "ქართული ოცნების" თავმჯდომარემ ირაკლი კირცხალიამ განაცხადა.ირაკლი კირცხალიას განცხადებით, ევროკავშირში გაწევრიანებამდე საქართველო უნდა იყოს ეკონომიკურად მდგრადი და მზად, 2030 წლისთვის რეალისტურად მიაღწიოს წევრობას, ამასთან, წინასწარ განსაზღვროს საკუთარი პრიორიტეტები, მათ შორის ქვეყნის გეოგრაფიული როლი."როდესაც ვსაუბრობთ ეკონომიკურ ბენეფიტებზე და დამოკიდებულებაზე და როცა ვსაუბრობდი, რომ ქვეყანა, რომელიც ერთიანდება ნებისმიერ ეკონომიკურ კავშირში და პირველ რიგში, როდესაც ევროკავშირზე გვაქვს საუბარი, ერთ-ერთი ყველაზე მთავარი და მამოძრავებელია ეს ეკონომიკური კავშირი, რომელიც არის ამ ქვეყნებს შორის, უნდა იყოს ქვეყანა ეკონომიკურად მდგრადი და წელში გამართული ყველა მიმართულებით, მათ შორის, ძალიან კარგად უნდა გვესმოდეს და ესმოდეს ჩვენს საზოგადოებას და სამწუხაროდ ამას არავინ არ ასმენინებდა ჩვენს მოსახლეობას, საზოგადოების წევრებს, იმიტომ, რომ ტაბუირებულად იყო თემა, რომ ოღონდ დღესვე რომ მოვაწეროთ ხელი, ჯერ ეს უნდა ვიცოდეთ, რომ ევროკავშირის წევრობამდე არის მოლაპარაკებების გახსნა და ყველამ  კარგად ვნახეთ ეს სპეკულაციებიც ამ მოლაპარაკების გახსნასთან დაკავშირებით.ჩვენ ყველაზე მზად ვართ, ჩვენი ქვეყნის მასშტაბებიდან გამომდინარე წევრ ქვეყნებთან, კანდიდატის სტატუსის წევრ ქვეყნებთან მიმართებით, ამას არაერთი კვლევა და ციფრები ადასტურებს. ამიტომ, როდესაც ვსაუბრობთ და ჩვენი ქვეყანა როდესაც საუბრობს 2030 წლისთვის, როდესაც თვითონ დაანონსებული აქვს გაფართოება და როდესაც ჩვენ ვსაუბრობთ ასოცირების ხელშეკრულებიდან და მათი შესრულებიდან გამომდინარე, რომ ჩვენ ყველაზე მზად ვიქნებით და რეალისტურია 2030 წელს, რომ შევიდეთ და გავხდეთ ამ კავშირის წევრი, მათ შორის პირველ რიგში ეკონომიკურად, მთავარი თემა არის ერთი, რომ ჩვენ გავითვალისწინოთ როგორც ჩვენი ძირითადი ეკონომიკური მიმართულებები - ღვინოზე, ტურიზმზე იყო საუბარი, ჩვენი გეოგრაფიული მდგომარეობა, რომ ეკონომიკურად, როდესაც მივა კავშირში საქმე და დაიწყება უკვე ამ თემის გავლა, რა შეიძლება მოექცეს მათი რეგულაციის ქვეშ და რა შეიძლება ჩვენთვის იყოს პრიორიტეტი, ამისთვის ჩვენ უნდა ვიყოთ მზად და მდგრადად, უნდა შეგვეძლოს თქმა, რომ ჩვენთვის ღვინო, ტურიზმი პრიორიტეტია, გეოგრაფიული მდგომარეობა და ის კარიბჭე, რაც არის აზიასა და ევროპას შორის, ეს უნდა გამოვიყენოთ და უნდა გვქონდეს სავაჭროდ სწორად ნებისმიერ კავშირში, ამ შემთხვევაში ევროკავშირში", - აცხადებს ირაკლი კირცხალია.
1771268062
„NATO უდრის ომს და ძალიან კარგად გამოჩნდა, რომ ეს არის მკაფიო წითელი ხაზი იმ ქვეყნისთვის, რომელსაც ოკუპირებული აქვს ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიები“ - ვატო შაქარიშვილი
„რა უსაფრთხოების გარანტიაა დღეს NATO? პირიქით - NATO უდრის ომს და ძალიან კარგად გამოჩნდა, რომ ეს არის მკაფიო წითელი ხაზი იმ ქვეყნისთვის, რომელსაც ოკუპირებული აქვს ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიები," - ამის შესახებ პარტია „ერთიანი ნეიტრალური საქართველოს" აღმასრულებელმა მდივანმა, ვატო შაქარიშვილმა "რუსთავი 2-ის გადაცემა "დებატებში" ისაუბრა.მისივე თქმით, იმგვარი მსხვერპლის თავიდან ასაცილებლად, რაც უკრაინამ "NATO-სკენ ეფემერულ მისწრაფებაში" გაიღო, საქართველოს საგარეო პრიორიტეტები უნდა იყოს ადეკვატური ახალ მსოფლიო რეალობასთან."ფაქტები იაფფასიანი ლოზუნგების ნაცვლად - თქვენ NATO ახსენეთ და აქ ისმის ძალიან მარტივი კითხვა - ვისი უსაფრთხოება უზრუნველყო NATO-მ? რა უსაფრთხოების გარანტიაა დღეს NATO? პირიქით - NATO უდრის ომს და ძალიან კარგად გამოჩნდა, რომ ეს არის მკაფიო წითელი ხაზი იმ ქვეყნისთვის, რომელსაც ოკუპირებული აქვს ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიები.უკრაინა არის ამის ნათელი მაგალითი. NATO-ს ყველა წევრი ქვეყანა იბრძვის დღეს რუსეთის წინააღმდეგ, NATO-სკენ ამ ეფემერულ მისწრაფებაში უკრაინამ დაკარგა მილიონზე მეტი ადამიანი, ათეულობით მილიონი ადამიანი გახდა იძულებით გადაადგილებული დევნილი, თავიდან ბოლომდე ჩამოიქცა ქვეყნის ეკონომია, სახელმწიფოებრიობას კარგავს და უბრუნდება იმ წერტილს, რა წერტილშიც შეეძლო ამხელა მსხვერპლის გარეშე ყოფილიყო 2022 წელს. ჩვენ არ გვინდა, რომ ამ მსხვერპლის ხარჯზე მივიდეთ ნეიტრალიტეტამდე, არამედ ჩვენი საგარეო პრიორიტეტები იყოს ადეკვატური ახალ მსოფლიო რეალობასთან," - განაცხადა ვატო შაქარიშვილმა.