პარლამენტში ფასების შემსწავლელი დროებითი კომისია იკრიბება. დეპუტატები ამჯერად ფქვილის, პურ-ფუნთუშეულის და ტკბილეულის მწარმოებელი კომპანიების წარმომადგენლებს მოუსმენენ.საპარლამენტო კომისიის წევრების განმარტებით, შემდეგი შეხვედრები დაგეგმილია დისტრიბუტორებსა და იმპორტიორებთან. მხარეები დარწმუნებული არიან, რომ ღია დისკუსიის შედეგად ყველა მხარისთვის მისაღებ გადაწყვეტილებამდე მისვლა მოხერხდება.პარლამენტის ფრაქცია "საქართველოსთვის" წევრის, ტატა ხვედელიანის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, რომ კომისიის მუშაობა საბოლოო შედეგამდე მივიდეს, რათა მოსახლეობისთვის სურსათზე ფასი გაიაფდეს. "მნიშველოვანია, რომ ეს პროცესი, საბოლოო ჯამში, შედეგებამდე მივიდეს და მოსახლეობისთვის გაიაფდეს პროდუქტი, ყველა ის საკითხი იყოს მოგვარებული რომელი მათ აწუხებთ. კომისიის ფორმატში აქტიურად ვმონაწილეობთ, განვაგრძობთ გამოკითხვის პროცესში მონაწილეობასაც", - განაცხადა ტატა ხვედელიანმა.
მაკა ბოჭორიშვილი: ბრიუსელის ბიუროკრატიაში არ არის მზაობა, რომ სწორად იყოს გაგებული, რას აკეთებს საქართველო და მისი ხელისუფლება
ბრიუსელის ბიუროკრატიაში არ არის იმის მზაობა, რომ სწორად იყოს გაგებული, რას აკეთებს საქართველო, რას აკეთებს საქართველოს ხელისუფლება, – ამის შესახებ საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მაკა ბოჭორიშვილმა გადაცემაში „იმედი LIVE“ სტუმრობისას განაცხადა.„პირიქით, იქ დღეს არიან ადამიანები, რომლებიც საქართველოს საკითხს იყენებენ ძალიან ვიწრო პოლიტიკური ინტერესებისთვის, რომელშიც არ შედის ჩვენი ქვეყნის უსაფრთხოება და სტაბილურობა“, – აღნიშნა ბოჭორიშვილმა.მისივე თქმით, სამწუხარო რეალობაა, რომ გარკვეულ ძალებს, მათ შორის ბრიუსელის ბიუროკრატიაში, საქართველო არ სჭირდებათ სტაბილურობისთვის და სტაბილურობის ხიდად არ ხედავენ მას.„ის, რასაც ჩვენ ვაკეთებთ, რაც გულისხმობს ჩვენი ქვეყნის, პირველ რიგში, უსაფრთხოების და სტაბილურობის დაცვას, სწორედ პოლიტიკური პროცესების დაცვით გარე ჩარევებისგან, ეს არის ის სწორი გზა, რაც შეიძლება, ქვეყნის პასუხისმგებლობიანმა ხელისუფლებამ გააკეთოს საკუთარი ქვეყნის დასაცავად. ადამიანებს, რომელთანაც პირდაპირ წინააღმდეგობაში მოდის ეს ყველაფერი, ბუნებრივია, არ მოეწონებათ ეს ყველაფერი. ბუნებრივია, კრიტიკა იქნება. ბუნებრივია, ამას არ დაინახავს არავინ, როგორც ჩვენი სუვერენიტეტის დაცვისკენ გადადგმულ ნაბიჯებს და გარე ჩარევების შიდა პოლიტიკაში აღმოფხვრისთვის გადადგმულ ნაბიჯებს“, – აღნიშნა მაკა ბოჭორიშვილმა.საგარეო უწყების ხელმძღვანელის თქმით, კიდევ იქნება მცდელობები, რომ ეს ყველაფერი წარმოაჩინონ დემოკრატიული უკუსვლის, ზურგშექცევის პოლიტიკის გაგრძელებად.„რამდენჯერ შეიძლება, შევაქციოთ ევროპას ზურგი, წარმოუდგენელია, როგორც ხედავენ და როგორც ცდილობენ, დაინახონ მარტივი რამ, ჩვენი ქვეყნის სუვერენული უფლებების განხორციელება, რომელიც ემსახურება ქვეყნის სტაბილურობას, უსაფრთხოებას. ეს არის ძალიან მარტივი ლოგიკა, რომელშიც მოქმედებს დღეს საქართველოს ხელისუფლება და სულაც არ არის მისი დანახვა და გაგება ასეთი რთული, როგორიც ბრიუსელის გარკვეული კაბინეტებიდან ჩანს“, – განაცხადა მაკა ბოჭორიშვილმა.ინფორმაციას საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
1771475189
მაკა ბოჭორიშვილი: მიუნხენის კონფერენციიდანაც ბევრჯერ გავიგეთ სუვერენიტეტზე აქცენტის გაკეთება, რამდენად მნიშვნელოვანია ქვეყნის სუვერენიტეტის დაცვა, ეს ჩვენი პოლიტიკის სისწორეს ამტკიცებს
მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენცია ბევრი თვალსაზრისით  საინტერესო იყო, – ამის შესახებ საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მაკა ბოჭორიშვილმა გადაცემაში „იმედი LIVE“ სტუმრობისას განაცხადა.„პირველ რიგში, ორ მნიშვნელოვან მიმართულებაში იყო საქართველო წარმოდგენილი, ერთი ეს გახლდათ შუა დერეფნის განვითარება და დაკავშირებადობა, რაც დღეს ძალიან მნიშვნელოვანია ევროპისთვის, მათ შორის ევროპული უსაფრთხოების კონტექსტში. მეორე იყო  გაფართოების საკითხზე გამართული მრგვალი მაგიდის ფორმატი, სადაც მონაწილეობის შესაძლებლობა გვქონდა. გარდა ამისა, უსაფრთხოების კონფერენციას ბევრი სტუმარი ესწრებოდა და კარგი შესაძლებლობა იყო ჩემს კოლეგა მინისტრებთან სხვადასხვა საკითხზე საუბრისთვის“, – აღნიშნა მაკა ბოჭორიშვილმა.მინისტრის შეფასებით, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ტრანსატლანტიკური თანამშრომლობის პერსპექტივებსა და ევროპის სამომავლო გეგმებს და ხედვებს.„საყურადღებო იყო, როგორ ისახება ტრანსატლანტიკური თანამშრომლობის კონტურები, როგორია ევროპის ხედვა საკუთარი მომავლის შესახებ და როგორია ამერიკის შეერთებული შტატების ხედვა ევროპის მომავალზე. ესეც ძალიან მნიშვნელოვანი იყო თავად გამოსვლებიდან გამომდინარე, რაც მოვისმინეთ ამერიკის შეერთებული შტატების წარმომადგენლების თუ ევროპელი ლიდერების მხრიდან“, – აღნიშნა მინისტრმა.მაკა ბოჭორიშვილის თქმით, კონფერენციის ფარგლებში გამართული დისკუსიები კიდევ ერთხელ ადასტურებს საქართველოს ხელისუფლების მიერ არჩეული პოლიტიკის სისწორეს.„უსაფრთხოების კონფერენციის ფარგლებში რაც მოვისმინეთ, კიდევ უფრო ამტკიცებს საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკის სისწორეს. ჩვენი საგარეო და საშინაო პოლიტიკის მთავარი ამოსავალი წერტილი ქვეყნის სუვერენიტეტი და მისი დაცვაა. სულ უფრო ხშირად ისმის და მიუნხენის კონფერენციის ტრიბუნიდანაც ბევრჯერ გავიგეთ, სწორედ სუვერენტეტზე აქცენტების გაკეთება,  რამდენად მნიშვნელოვანია დღეს თანამედროვე საერთაშორისო წესრიგის გადალაგების პროცესში, სწორედ სუვერენიტეტი და ქვეყნის სუვერენიტეტის დაცვა“, – განაცხადა მინისტრმა.მინისტრმა ასევე ისაუბრა ევროკავშირის გაფართოების თემაზე გამართულ პანელურ დისკუსიაზე.„კულისებს მიღმა იყო ბევრი შეხვედრა, ბევრი საუბარი ჩვენთვის პრიორიტეტულ თემებზე.  პანელურ დისკუსიაში, რომელიც ევროკავშირის გაფართოებას შეეხებოდა, მონაწილეობდა ევროკომისარი მარტა კოსი. ეს დისკუსია ჩვენთვის საინტერესო იყო როგორც მოსასმენად, ისე გასაანალიზებლად, რა ხდება დღეს ევროკავშირის გაფართოების კონტექსტში ბრიუსელში და ევროკავშირის დედაქალაქებში; როგორ ხედავენ გაფართოების პროცესს კანდიდატი ქვეყნები, განსაკუთრებით ბალკანეთის რეგიონიდან და უკრაინა, ასევე, რა როლი აქვს ამ პროცესში ამერიკის შეერთებულ შტატებს და როგორ განიხილება უკრაინის მომავალი ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკის ფარგლებში. როგორც ჩანს, სულ უფრო ხმამაღლა საუბრობენ ევროპის დედაქალაქები იმაზე, რომ ისინი არ არიან მზად უკრაინის ევროკავშირში გაწევრიანებისთვის უახლოეს მომავალში. როგორც ჩანს, ეს საკითხი გაფართოების პოლიტიკის ერთ-ერთი მთავარი თემა იქნება უახლოეს პერიოდში. როგორ გადაწყდება უკრაინის საკითხი, ეს მნიშვნელოვნად განსაზღვრავს არა მხოლოდ ევროკავშირის გაფართოებას, არამედ თავად ევროკავშირის მომავალს“, – განაცხადა მაკა ბოჭორიშვილმა.ინფორმაციას საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
1771475022
მაკა ბოჭორიშვილი: საქართველო არ გაქრება რუკიდან, მის უნიკალურ სტრატეგიულ როლს ვერცერთი გზა ვერ ჩაანაცვლებს, ჩვენს რეგიონს თუ რაღაც გზა დაემატება, რეგიონის ფასი მხოლოდ გაიზრდება
საქართველოს უნიკალურ სტრატეგიულ როლს ვერცერთი გზა ვერ ჩაანაცვლებს, – ამის შესახებ საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მაკა ბოჭორიშვილმა გადაცემაში „იმედი LIVE“ სტუმრობისას განაცხადა.მისი თქმით, საქართველოს სტრატეგიული მდებარეობა ქვეყანას დაკავშირებადობის კუთხით უმნიშვნელოვანეს კვანძად აქცევს და ვერანაირი ახალი გზის ან მიმართულების გაჩენა საქართველოს პოტენციალს ამ კუთხით ვერ შეასუსტებს.„ამის რისკს ნამდვილად ვერ ვხედავ და არ არსებულია, ჩვენ ამ შიშებით ვიყოთ, ვინმემ შეგვაშინოს, რომ საქართველო გაქრება რუკიდან. საქართველო ნამდვილად არ გაქრება რუკიდან. უბრალოდ, შესაძლოა, კითხვის ნიშანი დასვა იმ ხალხის კომპეტენციასთან დაკავშირებით, ვინც საუბრობს დაკავშირებადობაზე და არ ახსენებს ევროპისთვის მთავარ რგოლს – საქართველოს. ან, არ ახსენებს კი არა, ერჩის და პირიქით, ცდილობს, რაღაცნაირად დააზიანოს ეს გზა მაშინ, როდესაც სხვა ალტერნატივა დღეს არ არსებობს“, – განაცხადა ბოჭორიშვილმა.მინისტრმა აღნიშნა, რომ ახალი გზების მშენებლობა რეგიონისთვის მნიშვნელოვანი აქტივია. მისი შეფასებით, არის გარკვეული მცდელობები, რომლებიც საქართველოს სტრატეგიული ფუნქციის დაკნინებას ემსახურება, თუმცა რეალობაა, რომ, ახალი მიმართულებების გაჩენის მიუხედავად, საქართველო თავის სტრატეგიულ მნიშვნელობას მსოფლიოს გეოპოლიტიკურ რუკაზე უცვლელად ინარჩუნებს.„რაც არ უნდა ვისაუბროთ, არის დღეს ინტენსიურად საუბარი აზერბაიჯანი-სომხეთის ახალი გზების მშენებლობაზე, რომელზეც თამამად შეგვიძლია მშვიდად და წყნარად ვთქვათ, რომ კარგია რეგიონისთვის. ეს თუ განვითარდება და დაემატება რაღაც გზა ჩვენს რეგიონს, ჩვენი რეგიონის ფასი მხოლოდ და მხოლოდ გაიზრდება სწორედ დაკავშირებადობის კონტექსტში, მაგრამ წარმოუდგენელია, რომელიმე გზამ ჩაანაცვლოს საქართველო, მაშინ როდესაც ამდენი ხნის განმავლობაში ეს გზა არსებობს, მოქმედებს, ვითარდება. ყოველწლიურად მოთხოვნა იზრდება და არა მცირდება. კიდევ სამი-ოთხი მარშრუტი რომ დაემატოს მას, მაინც საკმარისი არ იქნება ალბათ იმ ყველაფრისთვის, რაც ხდება დღეს დასავლეთსა და აღმოსავლეთს შორის, როდესაც ტვირთბრუნვაზეა საუბარი. აქედან გამომდინარე, როგორ ცდილობენ ზოგიერთები გამოიყენონ აზერბაიჯანის და სომხეთის ურთიერთობები საქართველოსთან მიმართებით და წარმოაჩინონ ან თითქოს ორაზროვანი კითხვები დასვან, თქვენ როგორ უყურებთ, კარგად ვუყურებთ ამ ყველაფერს, გვიხარია, მოგვწონს და არ ვუყურებთ ამას როგორც საქართველოზე გამავალი გზის კონკურენტ გზას“, – აღნიშნა მინისტრმა.ინფორმაციას საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
1771474742
მაკა ბოჭორიშვილი: საქართველოსთან ურთიერთობისთვის ბრიუსელი კვლავ ირჩევს არა დიალოგის რეჟიმს, არამედ ზეწოლის ენას, რა თქმა უნდა, ეს არის სტრატეგიული შეცდომა
მაქვს განცდა, რომ დღეს ბრიუსელში ძალიან ნაკლებად არის ობიექტური რეალობის სწორად აღქმის და შეფასების შესაძლებლობები, ეს არ ეხება მხოლოდ საქართველოს, ზოგადად, ვფიქრობ, ბრიუსელში სათანადოდ არ ხდება ყველაფრის გაანალიზება, – ამის შესახებ საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მაკა ბოჭორიშვილმა გადაცემაში „იმედი LIVE“ სტუმრობისას განაცხადა.მისივე თქმით, ბრიუსელს სტრატეგიული ხედვა აკლია.„ამ ფონზე სულაც არ არის გასაკვირი, რომ ბრიუსელის ბიუროკრატია საერთოდ ვერ ხვდება საქართველოსთან ურთიერთობების მნიშვნელობას. ბრიუსელს აკლია სტრატეგიული ხედვა. ამაზე თავად აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა, მარკო რუბიომაც არაერთხელ მიუთითა, მათ შორის მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციის ფარგლებშიც“, – აღნიშნა მინისტრმა.მაკა ბოჭორიშვილმა ყურადღება გაამახვილა შუა დერეფნის მნიშვნელობაზე ევროკავშირის უსაფრთხოებისა და ეკონომიკური ინტერესების კონტექსტში.„ევროკავშირს დღეს თავისივე ეკონომიკური უსაფრთხოებისთვის სჭირდება შუა დერეფნის განვითარება და სწორედ საქართველოს მონაწილეობით, ეს ძალიან მნიშვნელოვანი კომპონენტია. ამ პირობებში, როდესაც საქართველოსთან ურთიერთობისთვის ბრიუსელი კვლავ ირჩევს არა დიალოგის რეჟიმს, არამედ ზეწოლის ენას, რა თქმა უნდა, ეს არის სტრატეგიული შეცდომა, რასაც დღეს ბრიუსელში არსებული ბიუროკრატია უშვებს. წევრი ქვეყნების მხრიდან დამოკიდებულება და პოზიციების გაცნობიერება მეტად ხდება ამ სტრატეგიული საჭიროების, რაც არის საქართველოსთან დაკავშირებული. თუმცა, ვიცით, როგორია  თავად ბრიუსელის დამოკიდებულება, დღევანდელი ევროკომისიის კომპოზიცია და დიდი მოლოდინები იქ ნამდვილად არ მაქვს“, –  განაცხადა მინისტრმა.მისივე თქმით, საგარეო ურთიერთობების ნაწილში ევროკავშირის პოზიციებზე დიდ გავლენას ახდენს კაია კალასი.„მნიშვნელოვანია, როდესაც კაია კალასი დიდწილად წყვეტს საგარეო ურთიერთობებში, როგორი პოზიცია უნდა დაიჭიროს ევროკავშირმა და არა თავად ევროკავშირის წევრი ქვეყნები. მაშინ, როდესაც, ერთი მხრივ, საუბარია სუვერენიტეტის აუცილებლობაზე და მისი წინ წამოწევის საჭიროებაზე, ხოლო, მეორე მხრივ, მესამე ქვეყნებთან ურთიერთობებს განსაზღვრავს კაია კალასი, ესეც გარკვეული ანომალიაა, რომელსაც დღეს ვხედავთ საგარეო პოლიტიკაში ბრიუსელის მხრიდან. რამდენიმე დედაქალაქშიც ვიმყოფებოდი და განსაკუთრებით აღსანიშნავია მათი  ხმამაღალი დამოკიდებულება სწორედ ამ პრინციპებთან მიმართებით, როგორც ბუდაპეშტის, ასევე სლოვაკეთის. სლოვაკეთის ხელისუფლებაც საკმაოდ ხშირად საუბრობს სუვერენიტეტზე და ეს არის ის მნიშვნელოვანი დასაყრდენი, საიდანაც, შეიძლება ვიპოვოთ ამოსავალი წერტილი, თუ დღეს ბრიუსელში პრაგმატული პოლიტიკის განხორციელების შანსი კიდევ არსებობს“, – განაცხადა მაკა ბოჭორიშვილმა.ინფორმაციას საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.