რატი იონათამიშვილი გახარიას პარტიის მიერ შშმ პირთა უფლებების წინააღმდეგ ხმის მიცემაზე: კენჭისყრაში რომ არ მიეღოთ მონაწილეობა, არაფერს ვიტყოდი, მაგრამ წინააღმდეგ წასვლას, პასუხისმგებლობა მოჰყვება - ამაზე უხერხული თავის მართლება ძნელად მახსენდება, გახარიას ფარულავასგან, ცხადია, არაფერი გვიკვირს
ამაზე უხერხული თავის მართლება ძნელად მახსენდება, - ასე აფასებს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე, რატი იონათამიშვილი, "გახარია -საქართველოსთვის" წევრის, გიგა ფარულავას განმარტებას, თუ რატომ მისცა მისმა პარტიამ ხმა შშმ პირთა უფლებების წინააღმდეგ.ის პასუხობს ფარულავას განცხადებას, რომელმაც აღნიშნა, რომ მისი პარტიის წევრი განხილვებსაც ესწრებოდა და მეტიც, მას შშმ პირი ახლდა, რომლის შენიშვნებიც არ იქნა გათვალისწინებული, ამიტომ მისცეს ხმა კანონში შესატანი ცვლილებების წინააღმდეგ. იონათამიშვილის განცხადებით, საკომიტეტო განხილვაზე შენიშვნა ან განსხვავებული მოსაზრება, რომელიმე შშმ პირს არ გამოუთქვამს და პირიქით, ყველა დამსწრე მიესალმა კანონპროექტს. მისივე თქმით, სხვა საკითხებთან დაკავშირებით, "შალვა კერესელიძე ძლივს ჩამოვიდა ტრიბუნიდან", შშმ პირებთან დაკავშირებულ თემაზე კი, ხმა არ ამოუღიათ. "ამაზე უხერხული თავის მართლება ძნელად მახსენდება.1. განხილვას რომ ესწრებოდნენ პლენარულ სხდომაზე და ხმა არ ამოუღიათ, კენჭისყრაშიც რომ მიიღეს მობაწილეობა და წინააღმდეგი მისცეს ხმა, ეგ არის ამ პარტიის უპსუხისმგებლობა და სირცხვილი!   2.  კენჭისყრაში რომ არ მიეღოთ მონაწილეობა და თავი შეეკავებინათ, არაფერს ვიტყოდი, მაგრამ წინააღმდეგ წასვლას, რა თქმა უნდა, პასუხისმგებლობა მოჰყვება!3. სხვათა შორის, იმავე დღეს, პროდუქტის უსაფრთხოების და საჯარო სამსახურის შესახებ კანონიებში წინააღმდეგი არ დაუფიქსირებიათ. და სხვა საკითხებზე, ბატონი შალვა კერესელიძე ძლივს ჩამოვიდა ტრიბუნიდან.4. საკომიტეტო განხილვაზე კანონის პროექტთან დაკავშირებით არც შენიშვნა გამოუთქვამს რომელიმე შშმ პირს და არც განსხვავებული მოსაზრება. პირიქით, ვინც კი ესწრებოდა, ყველა მიესალმა ამ კანონში ვებმისაწვდომობის შესწორებებს.5. გახარიას ფარულავასგან, ცხადია, არაფერი გვიკვირს. მან მაგალითად დღეს, შსს მინისტრს უსაყვედურა ნარკოპოლიტიკაზე, მოვაჭრეებს არავინ იჭერს და საზღვარს არავინ აკონტროლებსო, მაშინ, როდესაც მარტო 2025 წელს 2,300 ნარკომოვაჭრეა დაკავებული და თუნდაც იმ ერთი საქმის გახსნა, როდესაც 1 ტონა ჰეროინი ამოიღეს ჩვენმა სამართალდამცველებმა, რომლის საბოლოო დანიშნულებაც ევროპის ქვეყნები იყო, რად ღირს. ანუ ევროპის ქვეყნები მადლობას გვეუბნებიან, ჩვენზეც ზრუნავთო და ეს აშკარად “სხვა ქვეყანაში” ცხოვრობს.და ბოლოს, “ვებმისაწვდომობის შესწორებებზე” გვექნება განხილვა მეორე და მესამე მოსმენის ფარგლებში და ველოდები იმ შვიდეულის არგუმენტებს. გამოგვყვნენ მუხლობრივ განხილვაში და თქვან კონკრეტულად რას ეწინააღმდეგენიან და რატომ." - წერს რატი იონათამიშვილი სოციალურ ქსელში. ცნობისთვის, საქართველოს პარლამენტმა, 84 ხმით 7-ის წინააღმდეგ, მხარი დაუჭირა „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატან ცვლილებებს, რომელიც ვებსაიტებისა და მობილური აპლიკაციების შშმ პირებისთვის ხელმისაწვდომობის საკითხს ეხება.
1771444560
პარლამენტის ფრაქცია "ქართული ოცნების" თავმჯდომარის პირველი მოადგილის განცხადებით, დღეს საქართველო მიგრაციის პრობლემის წინაშე არ დგას, თუმცა უნდა გადაიდგას პრევენციული ნაბიჯები, რადგან ქვეყანა სამომავლოდ მსგავსი საფრთხის ქვეშ არ დადგეს.როგორც ლევან მაჭავარიანმა გადაცემა "ღამის კურიერში" საუბრის დროს აღნიშნა, ამ დროისთვის ქვეყანაში დაახლოებით 20 000 მიგრანტია, ხოლო 5 წლის განმავლობაში არალეგალ მიგრანტთა რაოდენობა ნულს უნდა გაუტოლდეს."არალეგალური მიგრაცია არის სერიოზული პრობლემა ევროპული ქვეყნებისთვის და ამერიკის შეერთებული შტატებისთვის. ბატონმა დონალდ ტრამპმა სერიოზული ბრძოლა დაიწყო ამის წინააღმდეგ. მადლობა ღმერთს, დღეს ეს პრობლემა არ გვაქვს, მაგრამ თავი უნდა დავიზღვიოთ, რომ 5 წელიწადში არ გვქონდეს ეს პრობლემა, ვინაიდან პასუხისმგებლები ვართ მოქალაქეების წინაშე.წინა წელს იმაზე მეტი არალეგალი გავაძევეთ ქვეყნიდან, ვიდრე ეს მოხდა ბოლო ათი წლის განმავლობაში. ეფექტური ბრძოლაა დაწყებული. კანონმდებლობა, სასჯელი გავამკაცრეთ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს გავუმარტივეთ გამოძიების წარმოება, გავუმარტივეთ ის პროცესი, რომელიც დაკავშირებული არის არალეგალი მიგრანტების გამოვლენასთან, სხვა ტიპის ზომები არის მიღებული სასაზღვრო პოლიციის მიერ, ინსტიტუციურ დონზე სხვანაირად მიდის მუშაობა. შინაგან საქმეთა სამინისტროს კონკრეტულ მიმართულებაში ჩართული იყო, თუ არ ვცდები, ათამდე თანამშრომელი, დღეს რამდენჯერმე არის გაზრდილი ეს რიცხვი.ჩვენი გათვლებით, დაახლოებით 20 000 მიგრანტი არის საქართველოში, დღეის მდგომარეობით. წელს ვვარაუდობთ 5000-მდე გაძევებას, შესაბამისად, 4-5 წლის განმავლობაში, საქართველოში უნდა იყოს 0 არალეგალური მიგრანტი", - განაცხადა ლევან მაჭავარიანმა.