ირინა სარიშვილი სოციალურ ქსელში ვიდეო მიმართვას ავრცელებს და საზოგადოებას ძალადობრივი ქმედებებისკენ მოუწოდებს. მის განცხადებაში საუბარია, რომ საკმარისია რამდენიმე ათასი ადამიანის მობილიზება იმისთვის, რომ ყველა სახელმწიფო დაწესებულებებში შეიჭრნან და დაწვან. „ყველა ერთად უნდა ვურტყამდეთ სილას პოლიციელებს, რამდენიმე ათასი და არა ერთი და ორი. ყველა ერთად, ნავთით სავსე ბოთლით უნდა მივდიდოდეთ მართლმსაჯულების სახლი რომ ჰქვია და უსამართლობის კერა რომ არის, იმის დასაწვავად. ყველა ერთად უნდა შევდიოდეთ ყველა შენობაში იმიტომ, რომ ყველა შენობა ჩვენია. გგონიათ ამას ძალიან ბევრი ხალხი უნდა? ხუთი ათასი თავდადებული ადამიანიც ეყოფა ამას. დანარჩენმა ორასი ათასმა და ნახევარმა მილიონმა დაუკრას ტაში, ჩვენ ხომ უმეტესობა მაინც მაყურებლის როლში ვართ“- განაცხადა სარიშვილმა.
შალვა პაპუაშვილი პირველი კონსტიტუციის დღესთან დაკავშირებით: „საქართველო არის თავისუფალი, დამოუკიდებელი და განუყოფელი სახელმწიფო.“ ამ ერთი წინადადებით განსაკუთრებული სიცხადით ყალიბდება ეროვნული სახელმწიფოებრიობის არსი
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, შალვა პაპუაშვილი საქართველოს პირველი კონსტიტუციის დღესთან დაკავშირებით სოციალურ ქსელში მილოცვას ავრცელებს.როგორც პაპუაშვილი წერს, სხვადასხვა ქვეყნის კონსტიტუციის პირველ მუხლებში განსხვავებული აქცენტებია: ზოგან - ადამიანის უფლებები, ზოგან - ხალხის სუვერენიტეტი, ზოგან - სოციალური სახელმწიფოს პრინციპები ან ინსტიტუციური მოწყობა. საქართველოს შემთხვევაში კი განმსაზღვრელი სიტყვებია - თავისუფლება, დამოუკიდებლობა და ერთიანობა.„ალბათ, არაფერი არ ასახავს ისე მკაფიოდ სახელმწიფოს ისტორიულ გამოცდილებას და მის წინაშე მდგომ ისტორიულ ამოცანას, როგორც მისი კონსტიტუციის პირველი მუხლი. ის მთავარი დებულება, სადაც აისახება, თუ რას ეფუძნება ქვეყანა და რა არის მისი არსებობის მთავარი აზრი.აშშ-ის კონსტიტუცია სახელმწიფოს საფუძვლად ინსტიტუციურ წესრიგს აყენებს და პირველივე მუხლით კონგრესის "საკანონმდებლო ძალაუფლებას" განსაზღვრავს. საფრანგეთის კონსტიტუცია აცხადებს, რომ საფრანგეთი არის „განუყოფელი, სეკულარული, დემოკრატიული და სოციალური რესპუბლიკა“, რითაც რესპუბლიკურ და სამოქალაქო იდენტობას უსვამს ხაზს. გერმანია, თავისი მძიმე ისტორიული გამოცდილებიდან გამომდინარე, კონსტიტუციის პირველივე მუხლს იწყებს სიტყვებით "ადამიანის ღირსება ხელშეუვალია" და მის დაცვას სახელმწიფოს უმთავრეს ვალდებულებად აქცევს. იტალიის კონსტიტუცია კი „შრომაზე დაფუძნებულ“ რესპუბლიკას აცხადებს, რაც სოციალური სახელმწიფოს იდეას გამოხატავს.საქართველოს 1921 წლის კონსტიტუციის პირველი მუხლი ასე იწყება: „საქართველო არის თავისუფალი, დამოუკიდებელი და განუყოფელი სახელმწიფო.“ამ ერთი წინადადებით განსაკუთრებული სიცხადით ყალიბდება ეროვნული სახელმწიფოებრიობის არსი და ის ისტორიული ამოცანა, რომელიც ქართველი ერის წინაშე საუკუნეების განმავლობაში იდგა - სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის დაცვა და ეროვნული ერთიანობის შენარჩუნება.სხვადასხვა ქვეყნის კონსტიტუციის პირველ მუხლებში განსხვავებული აქცენტებია: ზოგან - ადამიანის უფლებები, ზოგან - ხალხის სუვერენიტეტი, ზოგან - სოციალური სახელმწიფოს პრინციპები ან ინსტიტუციური მოწყობა. საქართველოს შემთხვევაში კი განმსაზღვრელი სიტყვებია - თავისუფლება, დამოუკიდებლობა და ერთიანობა. სამართლებრივ ნორმასთან ერთად ეს არის პოლიტიკური მანიფესტიც, რომელიც ილია ჭავჭავაძემ ყველაზე ხატოვნად გადმოსცა - „ჩვენი თავი ჩვენადვე გვეყუდნეს“.ეს იდეა გაგრძელდა და გამყარდა 1995 წლის კონსტიტუციაშიც, რომლის პირველი მუხლი კვლავ სახელმწიფო სუვერენიტეტსა და ერთიანობას ეხება.გილოცავთ საქართველოს პირველი კონსტიტუციის დღეს. დღეს, რომელიც გვახსენებს, რომ სახელმწიფოებრიობა სწორედ სუვერენიტეტიდან იწყება“, - წერს პაპუაშვილი.
1771608217
2025 წლის 23 დეკემბერს კასპის სოფელ ზადიაანთკარის მიმდებარე ტერიტორიაზე უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქე თავისუფალია - სუსი
2025 წლის 23 დეკემბერს კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზადიაანთკარის მიმდებარე ტერიტორიაზე უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქე თავისუფალია და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფება, - ამის შესახებ განცხადებას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური ავრცელებს.„უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქის გათავისუფლების პროცესში აქტიურად გამოიყენებოდა ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა რელევანტური ინსტრუმენტი. ასევე, საკითხი განხილული იყო ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფორმატში გამართულ შეხვედრაზე.ცენტრალური ხელისუფლება, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური განაგრძობს აქტიურ მუშაობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლად“, - ნათქვამია განცხადებაში.