დამერწმუნეთ, სახელმწიფო ყველაფერს გააკეთებს, რომ შავი ფული, ეს უცხოური, უკანონო ფული ქართულ პოლიტიკაშია არ აღმოჩნდეს, - განაცხადა თავდაცვისა და უშიშროების საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ, თენგიზ შარმანაშვილმა „დღის ქრონიკაში“ უცხოური გრანტების შესახებ კანონზე საუბრისას.მისივე თქმით, არასამთავრობოები და ევრობიუროკრატები თუ კიდევ მოიფიქრებენ, რაიმე ხვრელებს მიაგნებენ კანონმდებლობაში, რომელიც ქვეყანაში შავი ფულის შემოტანისთვის იქნება გამოყენებული, ამის იდენტიფიცირებაც მოხდება და ასეთ ხვრელებსაც ამოქოლავენ.„ჩვენ ვამბობთ ერთ რამეს, თუ თანხა შემოდის, რომელიც ხმარდება საქართველოში რომელიმე მოძრაობას, რომელიც ზეგავლენას ახდენს პოლიტიკურ დღის წესრიგზე, ან საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებაზე, ეს უნდა იყოს ღია და დეკლარირებული. ამის შესახებ უნდა ვიცოდეთ ყველამ, მთელმა საქართველომ“, - აღნიშნა შარმანაშვილმა.
მარიამ ქვრივიშვილი: სომხეთის პრემიერის მოადგილესთან შეხვედრაზე განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა ტრანსპორტის, ტურიზმის, ასევე ენერგეტიკის მიმართულებით მჭიდრო თანამშრომლობაზე
საქართველოსა და სომხეთს შორის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების და კავშირების შემდგომი გაღრმავების საკითხები განიხილეს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა და სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის მოადგილე ტიგრან ხაჩატრიანმა.საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს ინფორმაციით, შეხვედრა მარიამ ქვრივიშვილის სომხეთში ვიზიტის ფარგლებში გაიმართა.მათივე ცნობით, მხარეებმა ქვეყნებს შორის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების არაერთი მიმართულებისა და პრიორიტეტული საკითხის შესახებ იმსჯელეს.„ნაყოფიერი შეხვედრა შედგა სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის მოადგილე ტიგრან ხაჩატრიანთან, ვისაუბრეთ ქვეყნებს შორის ურთიერთობების და კავშირების გაღრმავებაზე. ცხადია, განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა ეკონომიკის სექტორში – ტრანსპორტის, ტურიზმის, ისევე როგორც ენერგეტიკის მიმართულებით მჭიდრო თანამშრომლობის საკითხებზე. ამასთან, ჩვენთვის პრიორიტეტს წარმოადგენს, რომ სომხეთთან არსებული ურთიერთობები მაქსიმალურად გამოვიყენოთ ქართული პროდუქციის სომხეთში ექსპორტის ხელშეწყობის მიზნით, რაც, რა თქმა უნდა, გააძლიერებს ქართველ მეწარმეებს“, – განაცხადა მარიამ ქვრივიშვილმა.ეკონომიკის მინისტრის ინფორმაციით, სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის მოადგილესთან შეხვედრისას ხაზი გაესვა საქართველოს როლს და მის კონტრიბუციას რეგიონში მშვიდობის უზრუნველყოფის კუთხით, „განსაკუთრებით იმ ჟესტის მიმართ, რომელიც საქართველოს მთავრობამ უზრუნველყო სიმბოლური ტარიფის დაწესებით აზერბაიჯანიდან სომხეთის მიმართულებით ნავთობპროდუქტების ტრანსპორტირების თვალსაზრისით“.როგორც აღინიშნა, საქართველოს მთავრობის ამ გადაწყვეტილებას ორივე ქვეყნისთვის უდიდესი მნიშვნელობა ჰქონდა.შეხვედრისას ასევე საუბარი შეეხო ენერგეტიკის სექტორში იმპორტის, ექსპორტის, ისევე როგორც ტრანზიტის მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხს.როგორც ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა აღნიშნა, საქართველო განაგრძობს, იყოს ძალიან სანდო პარტნიორი, განსაკუთრებით როგორც დამაკავშირებელი, ტრანზიტული ქვეყანა სომხეთის რესპუბლიკასა და ევროკავშირის ქვეყნებს შორის.„ამ მიმართულებით ჩვენ ძალიან ბევრი საერთო გეგმა გვაქვს, მათ შორის ვისაუბრეთ ინფრასტრუქტურის განვითარების საკითხზე, რაც უზრუნველყოფს ზოგადად ენერგეტიკის სექტორის გაძლიერებას ერთი მხრივ ელექტროენერგიის და, მეორე მხრივ, გაზმომარაგების თვალსაზრისით“, – აღნიშნა მარიამ ქვრივიშვილმა.სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის მოადგილესთან შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს ეკონომიკის მინისტრის მოადგილეებმა გენადი არველაძემ და თამარ იოსელიანმა, ასევე საქართველოს ელჩმა სომხეთის რესპუბლიკაში გიორგი შარვაშიძემ.