ნიკოლოზ სამხარაძე ფერიდუნ სინირლიოღლუ
ნიკოლოზ სამხარაძე ეუთოს გენერალურ მდივანს, ფერიდუნ სინირლიოღლუს შეხვდა
ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის ზამთრის სესიის ფარგლებში, საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ნიკოლოზ სამხარაძე ეუთო-ს გენერალურ მდივანს, ფერიდუნ სინირლიოღლუს შეხვდა.„ეუთო-ს გენერალურ მდივანთან შეხვედრაზე ჩვენ საუბარი გვქონდა, ზოგადად უსაფრთხოების საკითხებზე. ასევე შევეხეთ მოსკოვის მექანიზმს და ეუთო-ს გენერალურმა მდივანმა კმაყოფილება გამოთქვა, რომ საქართველოში ეს მისია საკმაოდ მაღალ დონეზე მიიღეს, ეს აჩვენებს საქართველოს გახსნილობას, მზაობას ნებისმიერ საკითხზე დიალოგი აწარმოოს.ასევე, ვისაუბრეთ მომავალი წლისთვის ჩვენს კანდიდატურაზე - ეუთოს თავმჯდომარე ქვეყნად წარდგენილ კანდიდატურაზე. ასევე, საუბარი გვქონდა შიდაპოლიტიკურ პროცესებზე. ეუთოს გენმდივანმა კმაყოფილებით აღნიშნა, რომ პოლიტიკური პროცესები უფრო სტაბილური გახდა და მისთვის, როგორც გენმდივნისთვის, მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს დელეგაცია, როგორც აღმასრულებელ, ასევე საპარლამენტო პლატფორმაზე იყოს საკმაოდ აქტიურად წარმოდგენილი“, - აღნიშნა სამხარაძემ.ნიკოლოზ სამხარაძის განცხადებით, მას ასევე შეხვედრები ჰქონდა ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ახლად არჩეულ პრეზიდენტთან, პეტრა ბაიერთან და ასევე მედია თავისუფლების საკითხებში, ეუთოს წარმომადგენელთან იან ბრაატუსთან.
1771599830
ნიკოლოზ სამხარაძე: ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტთან ვისაუბრეთ იმ მიზეზებზე, რის გამოც საქართველომ შეაჩერა საკუთარი წევრობა ასამბლეაში - განვუცხადე, რომ საქართველო მზადაა, დაბრუნდეს ასამბლეის სრულფასოვან წევრად
საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარემ, ნიკოლოზ სამხარაძემ ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის ზამთრის სესიის ფარგლებში გამართულ შეხვედრებზე ისაუბრა.ნიკოლოზ სამხარაძის განცხადებით, შეხვედრები ჰქონდა ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ახლად არჩეულ პრეზიდენტთან, პეტრა ბაიერთან და ასევე მედია თავისუფლების საკითხებში, ეუთოს წარმომადგენელთან იან ბრაატუსთან.„ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტთან ვისაუბრეთ იმ მიზეზებზე, რის გამოც საქართველომ შეაჩერა საკუთარი წევრობა ასამბლეაში. მე პრეზიდენტს განვუცხადე, რომ საქართველო მზად არის დაბრუნდეს ასამბლეის სრულფასოვან წევრად, მხოლოდ და მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ასამბლეა გაითვალისწინებს საქართველოს პირობებს. ანუ, პირობა არის ერთადერთი - საქართველოს დელეგაციის მანდატები იყოს სრულყოფილად აღიარებული, ყველანაირი წინაპირობების გარეშე.გახსოვთ, ჩვენ შარშან დავტოვეთ ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა იმ მიზეზით, რომ რეზოლუციაში ჩაიწერა, რომ საქართველოს უნდა ჩაეტარებინა ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნები. რა თქმა უნდა, ეს ჩვენთვის მიუღებელი იყო. შესაბამისად, ჩვენ შევიჩერეთ წევრობა. თუმცა, მე განვუცხადე პრეზიდენტს, რომ საქართველო მზად არის დაბრუნდეს ასამბლეაში იმ შემთხვევაში, თუ არანაირი წინაპირობები აღარ იქნება საქართველოს დელეგაციის ასამბლეაში მუშაობისთვის.რა თქმა უნდა, პრეზიდენტი არ არის ის ადამიანი, რომელსაც შეუძლია ცალმხრივად გადაწყვეტილება მიიღოს, თუმცა მნიშვნელოვანი იყო, რომ ჩვენ ეს მესიჯი გადავეცით და მას ექნება პოლიტიკურ ჯგუფებთან სავარაუდოდ, ამ ტემის შესახებ საუბარი და გააცნობს ჩვენს პოზიციას“, - განაცხადა სამხარაძემ.მისივე თქმით, მათ ასევე საუბარი ჰქონდათ შიდა პოლიტიკურ პროცესებზე და ბაიერს მიაწოდა ინფორმაცია იმ საკითხებზე, რომელიც ეხებოდა ადგილობრივი არჩევნების შემდეგ პრეზიდენტის სასახლის შტურმს, ასევე გამჭვირვალობის შესახებ კანონს და სხვა კანონების მიზანშეწონილობას.„ვფიქრობ, ძალიან საინტერესო და ნაყოფიერი საუბარი შედგა“, - აღნიშნა სამხარაძემ.
1771596600
თენგიზ შარმანაშვილი: მართალია ამბობდნენ, რომ ერთნაირსქესიანთა ქორწინება და სხვა საკითხები ცალკეული ქვეყნების შინაურული საქმეა და ინტეგრაციისთვის დამატებით პირობებს არ დავაყენებთო, მაშინვე ვიცოდით, რომ ეს იყო ფარისევლობა
რაშია ჩვენი დანაშაული, რომ ყველაზე ადრე მივხვდით, რომ საქმე აქეთ წავიდოდა?! - განაცხადა თავდაცვისა და უშიშროების საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ თენგიზ შარმანაშვილმა „დღის ქრონიკაში“.დეპუტატი გამოეხმაურა იმ ფაქტს, რომ უკრაინულმა ორგანიზაციებმა „მხარდაჭერის წერტილმა“ და „უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურეები და ვეტერანები LGBT+ თანასწორობის უფლებისთვის“ ევროკომისიას მიმართეს და ქვეყნის სამოქალაქო კოდექსში ევროპულ ვალდებულებებთან შეუსაბამობების შესახებ აცნობეს.„ჩვენ თავის დაცვა დავიწყეთ ჯერ კიდევ 2017 წლიდან. ისე ვითარდებოდა მოვლენები, მართალია დეკლარირებულად ამბობდნენ, რომ ერთნაირსქესიანთა ქორწინება და სხვა საკითხები ცალკეული ქვეყნების შინაურული საქმეა და ამაში არ ჩავერევით, ინტეგრაციისთვის დამატებით პირობებს არ დავაყენებთო, მაშინვე ვიცოდით, რომ ეს იყო ფარისევლობა და ამ პირობებს დააყენებდნენ. რა ხმაური მოჰყვა 2017 წელს კონსტიტუციაში ოჯახის შესახებ ჩანაწერის დაზუსტებას, რომ ეს არის ქალისა და კაცის ერთობა, ძალიან კარგად გახსოვთ. ახლა ხომ ნათლად დავინახეთ, რომ არათუ ჩვენ მოგვთხოვენ, ნახევრადდანგრეულ, გაუბედურებულ, ომის ქარცეცხლში მყოფ ქვეყანას მოუწოდეს და მოსთხოვეს, რომ ეს კანონმდებლობა მიიღოს?! ამასთან გვაქვს საქმე და რაშია ჩვენი დანაშაული, რომ ყველაზე ადრე მივხვდით, რომ საქმე აქეთ წავიდოდა?!“ - აღნიშნა შარმანაშვილმა.
თენგიზ შარმანაშვილი: დამერწმუნეთ, სახელმწიფო ყველაფერს გააკეთებს, რომ შავი ფული - უცხოური, უკანონო ფული ქართულ პოლიტიკაშია არ აღმოჩნდეს
დამერწმუნეთ, სახელმწიფო ყველაფერს გააკეთებს, რომ შავი ფული, ეს უცხოური, უკანონო ფული ქართულ პოლიტიკაშია არ აღმოჩნდეს, - განაცხადა თავდაცვისა და უშიშროების საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ, თენგიზ შარმანაშვილმა „დღის ქრონიკაში“ უცხოური გრანტების შესახებ კანონზე საუბრისას.მისივე თქმით, არასამთავრობოები და ევრობიუროკრატები თუ კიდევ მოიფიქრებენ, რაიმე ხვრელებს მიაგნებენ კანონმდებლობაში, რომელიც ქვეყანაში შავი ფულის შემოტანისთვის იქნება გამოყენებული, ამის იდენტიფიცირებაც მოხდება და ასეთ ხვრელებსაც ამოქოლავენ.„ჩვენ ვამბობთ ერთ რამეს, თუ თანხა შემოდის, რომელიც ხმარდება საქართველოში რომელიმე მოძრაობას, რომელიც ზეგავლენას ახდენს პოლიტიკურ დღის წესრიგზე, ან საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებაზე, ეს უნდა იყოს ღია და დეკლარირებული. ამის შესახებ უნდა ვიცოდეთ ყველამ, მთელმა საქართველომ“, - აღნიშნა შარმანაშვილმა.