ავტოპარკის განახლებასთან დაკავშირებით პრემიერ-მინისტრის ინიციატივაზე გააკეთა კომენტარი „ხალხის ძალის“ გენერალურმა მდივანმა დიმიტრი ხუნდაძემ და აღნიშნა, რომ 6 წლის ზემოთ ასაკის ავტომანქანების შემოყვანაზე შეზღუდვის დაწესება მეორადი ავტომანქანების რეალიზაციის ბიზნესზეც უარყოფითად აისახება.მან ხაზი გაუსვა იმას, რომ ავტოპარკის განახლება აუცილებელია, თუმცა ამ მხრივ, ის პროცესის ეტაპობრივად განხორციელებას უჭერს მხარს. დიმიტრი ხუნდაძის თქმით, ეკოლოგიური ვითარების გაუმჯობესების მიზნით საჭირო გადაწყვეტილება ისე უნდა მივიღოთ, რომ არ დაზიანდეს საზოგადოების ინტერესი. საამისოდ კი, არ არის გამორიცხული კონსულტაციები გაიმართოს.„6 წელზე მეტი ასაკის ავტომანქანების შემოყვანის შეზღუდვა უარყოფითად აისახება ბიზნესსექტორზეც, რომელიც დაკავებულია საქართველოში მეორადი ავტომანქანების შემოყვანით და რომლის რეალიზებას ადგილზე, ანუ ქვეყნის შიგნით ახორციელებს. ამ შემთხვევაში, აუცილებლად შემცირდება შემოსავალი და ეს ბიზნესი დაზიანდება, რაც ამ სექტორში მომუშავე პირებსაც და სამუშაო ადგილებსაც შეამცირებს. ეკოლოგიური ფაქტორი, რა თქმა უნდა მნიშვნელოვანი და გასათვალისწინებელია. ავტოპარკიც უნდა განახლდეს ნელ-ნელა. საზოგადოებრივი ტრანსპორტი უნდა გაჩნდეს არა მხოლოდ თბილისში, არამედ რეგიონებში. რა თქმა უნდა, ამას სჭირდება დრო. ამიტომ, დროს და ეტაპობრიობას, აქვს ოქროს ფასი.როგორ მივაღწიოთ მთავარ მიზანს - ეკოლოგიას და ავტოპარკის განახლებას ისე, რომ ჩვენს რეალობაში მოსახლეობის უდიდეს ნაწილს ეს მძიმე ტვირთად არ დააწვეს (მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანაში ეკონომიკური მდგომარეობა გაუმჯობესებულია). რა უნდა გავაკეთოთ ამისთვის - ვფიქრობ, ეტაპობრიობა და დრო სწორად უნდა გავითვალისწინოთ. მაგალითად, დღეისთვის 13 წლის ზემოთ ავტომობილების შემოყვანაა შეზღუდული. დავიყვანოთ ეს შეზღუდვა 10 წლამდე. შემდეგი დიფერენცირება იყოს, ვთქვათ, 8 წელი. შესაძლოა მანქანის ასაკთან ერთად დიფერენცირებული იყოს განბაჟების გადასახადიც. ასევე, ვფიქრობ, ტექდათვალიერება უნდა გავაუმჯობესოთ არა ისე, როგორც ახლა ხდება, როცა ხშირად მეორადი ნაწილებით გადიან ავტომანქანები ამ პროცედურას. მიმაჩნია, რომ ეს სექტორიც გასააქტიურებელია. ასევე უნდა ვიზრუნოთ საწვავის ხარისხის გაუმჯობესებაზე. გამონაბოლქვი არ არის მხოლოდ მანქანის სიძველიდან გამომდინარე. შესაბამისად, საწვავის ხარისხი მნიშვნელოვანია.ამიტომ, შესაძლებელია გავმართოთ კონსულტაციები უკეთესი გამოსავლის მოსაძებნად, იქნება ეს დიფერენცირებული - 13-ის შემდეგ 10 და 8 წელი, თუ საგადასახადო წნეხი, რომ ძველი ავტომანქანები თანდათან გავიდეს და ნელ-ნელა მოხდეს ავტოპარკის განახლება. უბრალოდ, ერთი ხელის მოსმით 6 წლის ზევით სიძველის ავტომანქანების შემოყვანის აკრძალვა, ვფიქრობ, სასურველ შედეგს ვერ მოიტანს“, - განაცხადა დიმიტრი ხუნდაძემ.შეკითხვას, გაითვალისწინებს თუ არა მმართველი გუნდი ამ წინადადებებს, დიმიტრი ხუნდაძემ განაცხადა, რომ ამას სავარაუდოდ არგუმენტების სიძლიერე განაპირობებს.„არგუმენტები იმდენად ძლიერია, რომ ალბათ უნდა გაითვალისწინოს. მე, რა თქმა უნდა, წინასწარ ვერ ვიტყვი, მაგრამ ჩვენ, „ხალხის ძალა“ მცდელობას არ დავაკლებთ, იმიტომ, რომ არგუმენტები რეალურად დევს და საზოგადოების დამოკიდებულებაც ჩანს. დღევანდელ განცხადებას, საკმაოდ დიდ მხარდაჭერა მოყვა საზოგადოების მხრიდან. ამ განცხადებამ აჩვენა ერთი ის, რომ მთავრობის წევრებმა უნდა გაითვალისწინონ ჩვენი შენიშვნები და მეორე, ჩვენ შევიგრძენით საზოგადოების პულსი - ეს ხალხისთვის არის მტკივნეული და შესაბამისად, სწორი გადაწყვეტილება არის მათთვის აუცილებელი“, - განაცხადა დიმიტრი ხუნდაძემ.
ეკა სეფაშვილი ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის სხდომაზე: საქართველო ინარჩუნებს ეკონომიკურ ზრდას და ლოგისტიკური ჰაბის ფუნქციას იმკვიდრებს
საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი დელეგაციის წევრი ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეაში, პარტია „ხალხის ძალის“ საერთაშორისო ურთიერთობათა მდივანი ეკა სეფაშვილი, 19 თებერვალს ვენაში, ავსტრიის რესპუბლიკაში გამართულ ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის მეორე კომიტეტის (ეკონომიკური, ეკოლოგიური და ტექნოლოგიური საკითხები) სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა.დისკუსია შეეხებოდა გეოეკონომიკის, ტექნოლოგიისა და უსაფრთხოების საკითხებზე ცვალებად გარემოში ნავიგაციას. ეკა სეფაშვილმა თავის გამოსვლაში აღნიშნა, რომ გლობალიზებული ეკონომიკისა და მზარდი საფრთხეების პირობებში, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ტერიტორიის 20 პროცენტი ოკუპირებულია, ქვეყანა ინარჩუნებს ეკონომიკურ ზრდას და ატარებს პრაგმატულ საგარეო პოლიტიკას.მისი თქმით, საქართველოში მიმდინარე პროექტები ქვეყანას ლოგისტიკური ჰაბის ფუნქციას უმკვიდრებს, რაც, ერთი მხრივ, ეკონომიკურ ზრდას განაპირობებს, ხოლო მეორე მხრივ - დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარებასა და მოსახლეობის კეთილდღეობის უზრუნველყოფას უწყობს ხელს.კომიტეტის სხდომაზე გამართულ დებატებში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო კლიმატის ცვლილებით გამოწვეულ და ეკონომიკურ სირთულეებს ეუთოს რეგიონში. მონაწილეებმა ხაზი გაუსვეს ამ მიმართულებით მთავრობების ეფექტიანი ქმედებებისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის აუცილებლობას.სხდომაზე ასევე აღინიშნა საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფის, განსაკუთრებით კი ახალგაზრდობის აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობა ეკონომიკურ-ეკოლოგიურ სფეროებში. პორტუგალიის რესპუბლიკის წარმომადგენელმა, პაოლა კარდოზომ, აღნიშნა, რომ აღნიშნულ სექტორებში პროგრესის მიღწევისთვის ახალგაზრდების მონაწილეობა ერთ-ერთ გადამწყვეტ ფაქტორს წარმოადგენს.
1771523700
დიმიტრი ხუნდაძე ქვეყანაში ექვს წელზე მეტი წლოვანების მანქანების შემოყვანის აკრძალვის ინიციატივაზე: რეგულაციები ნაჩქარებია და საჭირო არის მეტი კონსულტაციები და გონივრული გადაწყვეტილებები
ავტოპარკის განახლებისა და ძველი ავტომობილების იმპორტის შეზღუდვასთან დაკავშირებით ინიციატივა გააკრიტიკა საპარლამენტო პოლიტიკური ჯგუფის "ხალხის ძალის" თავმჯდომარემ დიმიტრი ხუნდაძემ და აღნიშნა, რომ საკითხი კომპლექსურია და დამატებით განხილვას საჭიროებს."საქართველოში ავტოპარკის განახლება და შესაბამისად, ძველი ავტომობილების მიერ ჰერის დაბინძურების შემცირება რომ არის საჭირო, ამაზე არავინ დაობს",— განაცხადა ხუნდაძემ და აღნიშნა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ჰაერის დაბინძურება ჯანმრთელობაზე სერიოზულ გავლენას ახდენს, რეგულაციები ისე უნდა იქნას მიღებული, რომ სხვა მიმართულებები არ დაზიანდეს და პროცესი იყოს გონივრული და უმტკივნეულო.„საქართველოში ავტოპარკის განახლება და შესაბამისად, ძველი ავტომობილების მიერ ჰერის დაბინძურების შემცირება რომ არის საჭირო, ამაზე არავინ დაობს. საჭიროა მეტი დაფიქრება, კონსულტაციები და გონივრული გადაწყვეტილებების მიღება. კარგად მესმის ეს საკითხი, რადგან ჩემი ძირითადი პროფესია ექიმობაა და კარგად ვიცი რა გავლენა შეიძლება იქონიოს დაბინძურებულმა ჰაერმა ადამიანის ჯანმრთელობაზე, მაგრამ შეიძლება რეგულაციები ისე მივიღოთ, რომ არ დავაზიანოთ სხვა მიმართულებები და დავიცვათ ადამიანების ჯანმრთელობა. საკითხი ეხება იმას, თუ როგორ გავაკეთოთ ეს, რომ გონივრული და უმტკივნეულო იყოს ეს პროცესი.ეს არის კომპლექსური საკითხი და უნდა შევეხოთ რამდენიმე ასპექტს. მაგალითად, ითქვა, რომ 6 წელზე დიდი ასაკის ავტომობილების შემოყვანის აკრძალვა ხელს შეუწყობს მოძველებული ავტომობილების შემცირებას — ეს ასე არ არის. ეს იქნება პირუკუ ეფექტი და შესაძლოა დიდი ხნის განმავლობაში ექსპლუატაციაში დარჩეს ის მოძველებული ავტოპარკი, რომელიც დღეს არის ქვეყანაში. მოძველებული ავტომობილები, მაგალითად 13-14 წლის მანქანები, უფრო დიდხანს დარჩება მიმოქცევაში და მეტად დააბინძურებს გარემოს, რადგან მფლობელები სხვადასხვა მეთოდით შეეცდებიან მათი სიცოცხლისუნარიანობის გახანგრძლივებას. შედეგად მივიღებთ კიდევ უფრო მეტად მოძველებულ ავტოპარკს და არა მის განახლებას.გასათვალისწინებელია, რომ მოსახლეობის უმეტესობას არ აქვს მაღალი ანაზღაურება და ისინი ახალი ავტომობილების შეძენას ვერ შეძლებენ სესხების გარეშე. ამ სესხებთან წვდომა მოსახლეობის ნაწილს საერთოდ არ აქვს და ეს მათ სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობას დაამძიმებს. რა თქმა უნდა, მხოლოდ ასაკი ვერ იქნება რისკფაქტორის განმსაზღვრელი, რადგან სხვადასხვა ავტომობილს სხვადასხვა რესურსი და გამძლეობა გააჩნია და ეს საკითხი უნდა დარეგულირდეს ტექდათვალიერების მექანიზმით.რეგულაციაში საუბარია M1 კატეგორიის ავტომობილებზე, რაც მოიცავს მსუბუქ ავტომობილებს, მაშინ როცა სპეციალური ტექნიკა რეგულაციის მიღმა რჩება, მიუხედავად იმისა, რომ მათი ცვეთა უფრო მაღალია და დაძველება სწრაფი ტემპით ხდება.თუ ამ რეგულაციისკენ გვიბიძგა ქალაქის მასშტაბმა, სადაც ავტომობილების რაოდენობა ჭარბია და საცობებიც ხშირია, უნდა გავითვალისწინოთ, რომ თბილისის მაგალითით მიღებული მკაცრი რეგულაცია ვერ გავრცელდება რეგიონებზე. შესაძლოა დედაქალაქში ადამიანმა, რომელსაც 6 წელზე ნაკლები ასაკის ავტომობილის შეძენა არ შეუძლია, საზოგადოებრივი ტრანსპორტით გადაადგილება შეძლოს, მაგრამ ეს არ ვრცელდება რეგიონებზე, სადაც მუნიციპალური ტრანსპორტი პრაქტიკულად არ არსებობს, და ადამიანები იძულებულნი არიან საკუთარი ავტომობილით გადაადგილდნენ.ასევე, ეს რეგულაცია, რომელიც 6 წელზე მეტი ასაკის ავტომობილების შემოყვანას შეზღუდავს, გამოიწვევს ქვეყანაში არსებული ძველი და მათ შორის შედარებით ახალი ავტომობილების გაძვირებასაც. გასათვალისწინებელია, რომ მოსახლეობის დიდი ნაწილი არ არის მაღალი შემოსავლის მქონე და მხოლოდ დაახლოებით 5%-ს შეუძლია ახალი მანქანის შეძენა, რაც დანარჩენი მოსახლეობისთვის მძიმე ტვირთი იქნება,“ - განაცხადა ხუნდაძემ.
1771521705
საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი დელეგაციის წევრი ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეაში, ეკა სეფაშვილი სიტყვით გამოვიდა ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის მეორე კომიტეტის სხდომაზე
19 თებერვალს, ქალაქ ვენაში, საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი დელეგაციის წევრი ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეაში, ეკა სეფაშვილი სიტყვით გამოვიდა ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის მეორე კომიტეტის სხდომაზე, სადაც ეკონომიკური, ეკოლოგიური და ტექნოლოგიური საკითხები განიხილებოდა.ეკონომიკის, ტექნოლოგიის და უსაფრთხოების საკითხებზე ცვალებად გარემოში ნავიგაციის თემაზე გამართულ დისკუსიაში ეკა სეფაშვილმა საკუთარ გამოსვლაში ხაზი გაუსვა, რომ გლობალიზებული ეკონომიკისა და საფრთხეების ეპოქაში, მაშინ როდესაც საქართველოს 20 პროცენტი ოკუპირებულია, საქართველო ახერხებს ჰქონდეს კარგი ეკონომიკური ზრდა და ახორციელებს პრაგმატულ საგარეო პოლიტიკას.მისი თქმით, ის პროექტები, რაც ხორციელდება საქართველოში, უმკვიდრებს ქვეყანას ლოგისტიკური ჰაბის ფუნქციას და შედეგად ვიღებთ როგორც ეკონომიკურ ზრდას, ასევე დემოკრატიული ინსტიტუციების განვითარებას და ქვეყნისა და მისი მოსახლეობის კეთილდღეობის უზრუნველყოფას.კომიტეტის სხდომაზე გამართულ დებატებში ხაზგასმული იყო კლიმატის ცვლილებებისა და ეკონომიკური გამოწვევების სირთულეები და მათი აქტუალობა ეუთო-ს რეგიონში, აგრეთვე მთავრობების ქმედებების აუცილებლობა ამ მიმართებით, ისევე როგორც თანამშრომლობის როლი არსებულ პრობლემატიკასთან ბრძოლაში. საზოგადოების სხვადასხვა ფენების, განსაკუთრებით კი ახალგაზრდობის აქტიურობის მნიშვნელობა ეკონომიკურ-ეკოლოგიურ სფეროებში წარმოადგენს ერთ-ერთ გადამწყვეტ ფაქტორს აღნიშნულ სექტორებში,- აღნიშნა მომხსენებელმა პაოლა კარდოზომ.