ჩვენ განვიხილეთ საქართველოს გაზის მომარაგების საკითხი, - ამის შესახებ ყოფილმა ვიცე-პრემიერმა ლევან დავითაშვილმა სუსში გამოკითხვის დასრულების შემდეგ მედიასთან განაცხადა.ლევან დავითაშვილის განცხადებით, განიხილეს ის, თუ როგორ უნდა მოხდეს მომავალში საქართველოს სტაბილური გაზმომარაგება.„ალბათ, იცით, რომ რამდენიმე წელიწადია საქართველო აქტიურ როლს ასრულებს ევროპის გაზით მომარაგების საკითხში. კერძოდ, ჩვენ მნიშვნელოვანი წვლილი შეგვაქვს ევროპული ენერგეტიკული უსაფრთხოების საკითხში, ამაში ჩვენ ვთანამშრომლობთ აზერბაიჯანის რესპუბლიკასთან ერთად. ვფიქრობ, რომ ძალიან დეტალური და ამომწურავი ინფორმაცია მივეცი. შესაბამისად, ამას დასჭირდა დრო. ძალიან ლოგიკური კითხვები იყო. იყო კითხვები, ჩვენი აქტიური მონაწილეობა მომარაგების კუთხით რამდენად შეიძლება ქმნიდეს რისკებს, ან არ ქმნიდეს. აქედან გამომდინარე, ჩემთვის ძალიან ლოგიკური იყო, რომ ყველა ეს საკითხი ამომწურავად განგვეხილა.ეს არის ძირითადი საკითხი, რაც ჩვენ განვიხილეთ. ასევე ჩვენ განვიხილეთ ის, რომ მომავალში საქართველოში როგორ მოხდეს სტაბილურად გაზმომარაგება. ჩვენ გვაქვს ხელშეკრულებები, რომელსაც ვადები აქვს. გარკვეული ხელშეკრულებები გრძელვადიანად გარანტირებული გვაქვს, ხოლო გარკვეული ხელშეკრულებების გაგრძელებაა საჭირო და გადახედვაა საჭირო, ეს საკითხებიც განვიხილეთ," - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.ცნობისთვის, ლევან დავითაშვილმა და გიორგი ჩიქოვანმა, რომლებიც სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში გამოკითხვაზე იმყოფებოდნენ, სუსის შენობა დატოვეს.როგორც ცნობილია, ლევან დავითაშვილი სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციულ სააგენტოში მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, ერთ-ერთ მსხვილ ნავთობკომპანიასთან გაფორმებულ ხელშეკრულებასთან დაკავშირებით გამოიკითხა.ლევან დავითაშვილის გარდა, გამოკითხვაზე იმყოფებოდა საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის ყოფილი ხელმძღვანელი გიორგი ჩიქოვანიც.
დიმიტრი ხუნდაძე: საფრთხეებზე, რომლებზეც ჩვენ ვსაუბრობდით, დღეს აშშ-ის პრეზიდენტი და ახალი ადმინისტრაცია საუბრობენ. ჩვენ ვამბობდით, რომ საქართველო იყო, როგორც მეორე ფრონტის ხაზის როლის მატარებელი, ამაზე თავად საუბრობენ დასავლეთში
საფრთხეებზე, რომლებზეც ჩვენ ვსაუბრობდით, დღეს უკვე ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი და ახალი ადმინისტრაცია საუბრობენ. ჩვენ ვამბობდით, რომ საქართველო იყო, როგორც მეორე ფრონტის ხაზის როლის მატარებელი, ამაზე თავად საუბრობენ დასავლეთში. არაერთი ქვეყანა აღნიშნავდა ამას, მაგალითად, თურქეთი, სლოვაკეთი, უნგრეთი, - განაცხადა გადაცემაში „დღის ქრონიკა“ საპარლამენტო პოლიტიკური ჯგუფის „ხალხის ძალის“ ლიდერმა დიმიტრი ხუნდაძემ.მან საქართველოში განვითარებულ რევოლუციურ მოვლენებსა და ამ პროცესებში USAID-ის როლზე ისაუბრა.„იმაზე, რომ გარედან ხდებოდა დაფინანსება „ენჯეოების“ და შიდარევოლუციების ხელოვნური მოწყობა, რათა მათთვისარასასურველი ხელისუფლებები შეცვლილიყო, ახალმა ადმინისტრაციამ, ფაქტობრივად, იმ ქვეყნის ახალმა ლიდერებმა ისაუბრეს, რომელიც წარსულში ასეთი დაფინანსების დონორი იყო. იცით, რომ USAID-ის მიმართ არა თუ კითხვის ნიშნები დაისვა, არამედ მთელი საკადრო შემადგენლობა შეიცვალა.დღესაც ამერიკის ერთ-ერთმა მაღალმა პოლიტიკურმა წარმომადგენელმა აღნიშნა, რომ გამჭვირვალობის კანონის გარშემო ატეხილ აჟიოტაჟზე, რომლის დროსაც, ლამის ცეცხლის ალში გახვიეს თბილისი და საქართველოს მასშტაბით იგეგმებოდა აურზაური და რევოლუციები - ეს იყო რევოლუციის ხუთი მცდელობიდან ერთ-ერთი, USAID -ის თანხები იხარჯებოდა.ეს ახლა უკვე ნათელი და გაშიფრულია, მაგრამ მაშინ სირთულეს წარმოადგენდა, როცა „ხალხის ძალამ“ დავტოვეთ უმრავლესობა იმიტომ, რომ მეტი სიმართლე იყო საჭირო, რადგან საზოგადოების, ქვეყნის წინააღმდეგ აზრის ფორმირებასჰქონდა უკვე ადგილი.როცა ქვეყნის მთავარ პოლიტიკურ მოედანზე შეკრიბეს საზოგადოება შეფუთული კითხვით, კითხვით, ევროპა გსურს თუ არა, შემდეგ ზურგიდან შემოვიდნენ მსხვილად დაფინანსებული მდიდარი „ენჯეოები“, რომლებიც ტექნიკური მთავრობის ფორმირებას ითხოვდნენ. ეს იყო წინაპირობა ხელისუფლების შეცვლისა, ხელისუფლების, რომელიც არ ემორჩილებოდა ამ დაკვეთებს.ეს მაშინ ძალიან რთული იყო და მიხეილ ყაველაშვილი იყო სწორედ ერთ-ერთი ის ლიდერი, რომელიც გამოეყო მმართველ გუნდს. აქ გაჩნდა ზეპარტიული პასუხისმგებლობები და საჭირო იყო, გადაგვეჭრა ის ნეგატიური დინამიკა, რასაც აუცილებლად მივყავდით რევოლუციამდე, ხელისუფლების შეცვლამდე და საბოლოოდ ომამდე", - განაცხადა დ9იმიტრი ხუნდაძემ.
1771339109
„ამ დებატებმა პირნათლად აჩვენა ოპოზიციის ორპირობაც და ორმაგი სტანდარტიც, როდესაც ნახეს, რომ საზოგადოება დადგა არა ომის, არამედ მშვიდობის მხარეს, ისინი იძულებულები არიან დაიწყონ ამაზე საუბარი“ - რატი იონათამიშვილი
პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე, რატი იონათამიშვილი პარლამენტის თავმჯდომარის, შალვა პაპუაშვილის სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ პოსტს ეხმაურება, სადაც პარლამენტის თავმჯდომარე "რუსთავი 2-ის" ეთერში გამართულ დებატებზე საუბრობს.რატი იონათამიშვილის შეფასებით, დებატებმა ნათლად აჩვენა ოპოზიციის ორმაგი სტანდარტი.„ამ დებატებმა პირნათლად აჩვენა ოპოზიციის ორპირობაც და ორმაგი სტანდარტიც. ის, რომ დღეს მათ გადაიწერეს კონსპექტებად მშვიდობის მნიშვნელობა და საუბრობენ ამაზე, რა თქმა უნდა, ნიშნავს, რომ ისინი არ არიან გულწრფელები. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ისინი 2022 წელსაც ამაზე ილაპარაკებდნენ. მაგრამ დღეს, როდესაც ნახეს, რომ საზოგადოება დადგა არა ომის, არამედ მშვიდობის მხარეს, ისინი იძულებულები არიან დაიწყონ ამაზე საუბარი. რა თქმა უნდა, რაც დრო გავა, ჩვენ კიდევ ერთხელ ვნახავთ მათ ასეთ შეცვლილ რიტორიკას, მაგრამ, რა თქმა უნდა, გულწრფელები არც მერე იქნებიან,“ - განაცხადა რატი იონათამიშვილმა.ცნობისთვის, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი სოციალურ ქსელში მშვიდობის თემაზე ოპოზიციის შეცვლილ რიტორიკას ეხმიანება. იგი ამ თემაზე ოპოზიციის წარმომადგენლების შესაბამის განცხადებებს აქვეყნებს.
1771337460
გიორგი კახიანი ბენცის განცხადებაზე: „გამჭვირვალობის კანონთან“ დაკავშირებული მოვლენები იყო მართული. კიდევ ერთი მტკიცებაა და დამაჯერებლობის ხარისხი კიდევ უფრო მეტია, როდესაც შტატების ყოფილი ჩინოვნიკი ამაზე ღიად საუბრობს
„გამჭვირვალობის კანონთან“ დაკავშირებული მოვლენები იყო მართული. თითქოს ახალი არაფერია ამაში, მაგრამ ეს კიდევ ერთი მტკიცებაა და დამაჯერებლობის ხარისხი კიდევ უფრო მეტია, როდესაც შტატების ყოფილი ჩინოვნიკი ამაზე ღიად საუბრობს, - ასე შეაფასა პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, გიორგი კახიანმა ბენცის განცხადება.„დღის ქრონიკასთან“ საუბრისას გიორგი კახიანმა აღნიშნა, რომ ეს განცხადება არის მტკიცებულება იმის, რასაც ხელისუფლება ამბობდა, რომ „გამჭვირვალობის“ კანონთან დაკავშირებული პროცესები იყო გარედან მართული და ის აშშ-ის წინა ადმინისტრაციის მიერ ფინანსდებოდა.„ამ მიმართვაში იგი საუბრობს იმაზე, რომ საქართველოში „გამჭვირვალობის კანონთან“ დაკავშირებული მოვლენები იყო შეერთებული შტატების იმ დროინდელი ადმინისტრაციის მხრიდან მართული პროცესები. ეს პიროვნება იყო სახელმწიფო დეპარტამენტის ერთ-ერთი ჩინოსანი და ზუსტი ინფორმაცია აქვს იმაზე თუ რა ხდებოდა, მათ შორის საქართველოშიც. ამაზე ჩვენ ადრეც ვსაუბრობდით, რომ ეს არ იყო გულწრფელი პროცესები. ეს იყო დაფინანსებული, მართული. ამ პროცესში ბევრი ისეთი ადამიანი აღმოჩნდა, რომელიც მაშინ ვერ ხვდებოდა და შეიძლება მაშინ მართლა ვიღაცას ეგონა, რომ რუსული კანონის მიღებაზე და ვითომ დემოკრატიულ უკუსვლაზე იყო საუბარი, მაგრამ ეს პროცესები იმართებოდა და ფინანსდებოდა აშშ-ის მაშინდელი ადმინისტრაციის მიერ. მათ ჰყავდათ აქ აგენტები, რომლებიც ამ პროცესებს მართავდნენ. თითქოს ახალი ხომ არაფერია ამაში, მაგრამ ეს კიდევ ერთი მტკიცებაა და დამაჯერებლობის ხარისხი არის კიდევ უფრო მეტი, როდესაც შეერთებული შტატების ყოფილი ჩინოვნიკი ამაზე ღიად საუბრობს, მე მგონი ყველაფერი გასაგებია. დროთა განმავლობაში ეს ხდება, სიმართლე არასდროს იმალება“, - განაცხადა გიორგი კახიანმა.როგორც ბენცმა აღნიშნა, 2024 წელს „უცხოური გავლენის კანონის“ წინააღმდეგ აქციებში ჩართული ადამიანები აშშ-ის წინა ადმინისტრაციის პერიოდში, მათ შორის USAID-ისა და NED-ის მეშვეობით ფინანსდებოდნენ. მისივე განმარტებით, აშშ-ის ინტერესებში შედის, რომ სხვა ქვეყნებმა არ იცოდნენ, ვინ ფინანსდება აღნიშნული სტრუქტურების მიერ, რათა მათ შეუფერხებლად შეძლონ ადგილობრივ პოლიტიკურ პროცესებზე ზეგავლენა. ბენცი ასევე საუბრობს ორმაგ სტანდარტზე და აღნიშნავს, რომ მაშინ, როცა ამერიკაში წლებია მოქმედებს უცხოელი აგენტების რეგისტრაციის კანონი, ვაშინგტონი სხვა ქვეყნებს, მათ შორის საქართველოს, მსგავსი კანონმდებლობის მიღებისთვის აკრიტიკებს.