„თალიბანმა“ ქმრებს ცოლების ცემის უფლება მისცა, თუ ძვლებს არ მოტეხავენ - THE TELEGRAP
„თალიბანმა“ მიიღო კანონი, რომელიც კაცებს ცოლების ცემის უფლებას აძლევს, თუ ეს „ძვლების მოტეხილობას ან ღია ჭრილობებს“ არ გამოიწვევს. როგორც მედიასაშუალება იტყობინება, „ტელეგრაფმა“ მოიპოვა 60-გვერდიანი სისხლის სამართლის საქმე, რომელსაც ხელს აწერს „თალიბანის“ უმაღლესი ლიდერი ჰიბატულა ახუნდზადა.„ქმარს შეუძლია ფიზიკურად იძალადოს ცოლზე და შვილებზე, იმ პირობით, რომ ძალადობა არ დატოვებს თვალსაჩინო კვალს.„სერიოზული“ დაზიანების დამტკიცების შემთხვევაში მაქსიმალური სასჯელი 15 დღემდე თავისუფლების აღკვეთაა.34-ე მუხლის თანახმად, ქალს, რომელიც ქმრის ნებართვის გარეშე მშობლების სახლში მიდის - ძალადობისგან თავის დასაღწევადაც კი - სამ თვემდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება.ოჯახის წევრებს, რომლებიც მას თავშესაფარს მისცემენ, იგივე სასჯელი ემუქრებათ“, - წერს მედიასაშუალება.2024 წელს თალიბანის უზენაესმა ლიდერმა გამოსცა განკარგულება, რომელიც კრძალავს ფანჯრების გამოყენებას იმ ადგილებში, სადაც ავღანელი ქალები იმყოფებიან. უფრო მეტიც, თალიბანის კანონის თანახმად, არსებულ სახლებში ასეთი ფანჯრები უნდა გაუქმდეს.
1771612081
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ ყურადღებით აკვირდება მოკლული ფრანგი მემარჯვენე აქტივისტის საქმეს; უწყების მინიშნებით, მომხდარი შესაძლოა ტერორიზმად შეფასდეს - ამ კომენტარებმა, შესაძლოა, პარიზსა და ვაშინგტონს შორის ახალი დაძაბულობა გამოიწვიოს, - წერს საინფორმაციო სააგენტო Reuters.სოციალურ ქსელ X-ზე გამოქვეყნებულ პოსტში უწყებამ გააფრთხილა საზოგადოება, რომ „ძალადობრივი რადიკალური მემარცხენეობა აღმავლობის გზაზეა“ და მას უნდა მოეპყრონ, როგორც საზოგადოებრივი უსაფრთხოების საფრთხეს.„ჩვენ მოველით, რომ ძალადობის ჩამდენი პირები მართლმსაჯულების წინაშე წარდგებიან“, - ნათქვამია განცხადებაში.სახელმწიფო მდივნის მოადგილემ, სარა როჯერსმა სოციალურ ქსელ X-ზე გამოქვეყნებულ პოსტში აღნიშნა, რომ ისიც ყურადღებით ადევნებს თვალს ამ საქმეს.„დემოკრატია ეფუძნება ფუნდამენტურ შეთანხმებას: თქვენ გაქვთ უფლება, საჯარო სივრცეში ნებისმიერი თვალსაზრისი გამოთქვათ და ამის გამო მოკვლის უფლება არავის აქვს. სწორედ ამიტომ ვუდგებით პოლიტიკურ ძალადობას - ტერორიზმს - ასეთი სიმკაცრით“, - დაწერა მან.კვენტინ დერანკი გასულ შაბათს, ლიონში, ულტრამემარცხენე და ულტრამემარჯვენე ჯგუფებს შორის მომხდარი ძალადობრივი შეტაკებების შედეგად გარდაიცვალა.პროკურატურის განცხადებით, მკვლელობის მუხლით გამოძიება ექვსი პირის მიმართ მიმდინარეობს, ხოლო მემარცხენე რადიკალური პარტიის, „დაუმორჩილებელი საფრანგეთის“ (LFI) კანონმდებლის ყოფილ თანაშემწეს ბრალი წაქეზების გზით თანამონაწილეობაში ედება.
1771609440
CNN: ტრამპმა უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებას ტარიფების გაუქმების შესახებ „სამარცხვინო“ უწოდა და გუბერნატორებთან საუზმე ნაადრევად დატოვა
აშშ-ის პრეზიდენტმა, დონალდ ტრამპმა უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილების შესახებ, რომელმაც მისი ტარიფები გააუქმა, ინფორმაცია თეთრ სახლში გუბერნატორებთან საუზმის დროს, წერილის სახით მიიღო. მომხდარს პრეზიდენტმა „სამარცხვინო“ უწოდა. ინფორმაციას ამის შესახებ CNN ინფორმირებულ წყაროებზე დაყრდნობით ავრცელებს.შეხვედრის მონაწილეების თქმით, ტრამპმა შეკრებილებს განუცხადა, რომ მას „სათადარიგო გეგმა“ უკვე გამზადებული აქვს. წყაროების ინფორმაციით, პრეზიდენტი საუზმეზე განრისხდა და სასამართლოზე თავდასხმა დაიწყო, ერთ მომენტში კი გამოიყენა ფრაზა: „ეს დედა******ლი სასამართლოები [these f***ing courts]“.გადაწყვეტილების გაგების შემდეგ, ტრამპმა გუბერნატორებთან შეხვედრა დაგეგმილზე ადრე დაასრულა.ერთ-ერთი წყაროს თქმით, მან გუბერნატორებს განუმარტა, რომ ადრე ტოვებდა ღონისძიებას, რათა სასამართლოს დადგენილებასთან დაკავშირებით ოფიციალური განცხადება გაეკეთებინა.