იტალიაში საზოგადოების მძაფრი რეაქცია მოჰყვა ორი წლის ბავშვის გარდაცვალებას, რომელსაც გასული წლის დეკემბერში გულის გადანერგვის ოპერაცია ჩაუტარდა. შემთხვევა განსაკუთრებულ ყურადღებას იპყრობს იმის გამო, რომ არსებობს ეჭვი სამედიცინო შეცდომაზე – გამოძიების წინასწარი ვარაუდით, ლეტალური შედეგი შესაძლოა ორგანოს ტრანსპორტირებისას დაშვებული დარღვევებით იყოს გამოწვეული.
პატარა დომენიკო შაბათს, 21 თებერვალს, დილით გარდაიცვალა საავადმყოფოში, სადაც რამდენიმე კვირა კრიტიკულ მდგომარეობაში იმყოფებოდა.
ბავშვს გულის მძიმე თანდაყოლილი დაავადება ჰქონდა და გადაუდებელ ტრანსპლანტაციას საჭიროებდა. მას დონორის გული დეკემბერში გადაუნერგეს, თუმცა მოგვიანებით გაჩნდა ეჭვი, რომ ორგანო ოპერაციამდე უკვე დაზიანებული იყო.
გამოძიების ვერსიით, გული ჩრდილოეთ იტალიის ქალაქ ბოლცანოდან სამხრეთში, ნეაპოლში ჩაიტანეს, დაახლოებით 800 კილომეტრის მანძილზე. ტრანსპორტირებისას გამოყენებული იყო კონტეინერი, რომელიც არ შეესაბამებოდა თანამედროვე სტანდარტებს – მას არ ჰქონდა ტემპერატურის კონტროლის სისტემა და თერმომეტრი.
პროკურატურამ უკვე დაიწყო გამოძიება სამედიცინო გუნდის რამდენიმე წევრის წინააღმდეგ. გამოძიება დაადგენს, ეს სამედიცინო შეცდომა იყო, სისტემური ხარვეზი თუ უბედური შემთხვევა. სამართალდამცავები სწავლობენ, იყო თუ არა დარღვეული ტრანსპორტირების პროტოკოლი და შეიძლებოდა თუ არა ტრაგედიის თავიდან აცილება.
საქმეში ასევე ჩაერთნენ ჯანდაცვის სამინისტროს ინსპექტორები.