ჩრდილოეთ საბერძნეთში მდებარე კავალას მუნიციპალიტეტი COVID-19-ით გარდაცვლილი დაახლოებით 150 ადამიანის საფლავის ექსჰუმაციისთვის ემზადება მას შემდეგ, რაც ხელისუფლებამ აღმოაჩინა, რომ გვამების გახრწნა დაკრძალვიდან ხუთი წლის შემდეგაც არ მომხდარა.
ადგილობრივი მედიის თანახმად, გახრწნის შეფერხება პანდემიის დროს მიღებული ჯანმრთელობის ზომებით არის გამოწვეული. ცხედრები ვირუსის შესაძლო გავრცელების თავიდან ასაცილებლად დამცავ პლასტმასის პარკებში მოათავსეს, რამაც შემთხვევით შეანელა ბუნებრივი დაშლა.
მუნიციპალურმა საბჭომ დაამტკიცა ორეტაპიანი პროცედურა, რომელიც მოიცავს ცხედრების ექსჰუმაციას და კუბოებიდან პლასტმასის საფარის მოხსნას. შემდეგ ნეშტი ხელახლა დაკრძალული იქნება მინიმუმ კიდევ ერთი წლის განმავლობაში, რათა ბუნებრივი დაშლა მოხდეს.
საბჭოს ბრიფინგის დროს აღინიშნა: „გარდაცვალებიდან ხუთი წლის შემდეგ COVID-19-ით გარდაცვლილთა ცხედრების ექსჰუმაციის დროს დადგინდა, რომ ცხედრები სრულად იყო შენახული. ეს იმიტომ მოხდა, რომ მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად, ისინი ვირუსის გადაცემის თავიდან ასაცილებლად პლასტიკურ პარკებში იყო მოთავსებული“.
გეგმის მიზანია საფლავების ბუნებრივი დაშლის უზრუნველყოფა გარდაცვლილთა პატივისცემისა და სანიტარიული სტანდარტების პრინციპების დაცვით. ხელისუფლებამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პროცესი ყურადღებით გაკონტროლდება ყველა სანიტარიული რეგულაციის შესაბამისად.