ეს არ უნდა გამოტოვოთ - რის ნახვას შეძლებთ 26 მაისს თბილისსა და რეგიონებში

15:08 05-24-2019
119

თბილისი

დედაქალაქის მერია 26 მაისს, საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის აღსანიშნავად, სხვადასხვა ღონისძიებას წარმოადგენს. რუსთაველის გამზირზე დაგეგმილია, როგორც სადღესასწაულო, შემეცნებითი და გასართობი პროგრამები, ასევე, მრავალფეროვანი აქტივობები, გამოფენები და კონცერტები.

თბილისის მერიის ორგანიზებით, მთელი დღის განმავლობაში წარმოდგენილი იქნება ინსტალაციები, საგამოფენო პავილიონები, საინფორმაციო სტენდები და კულტურულ-საგანმანათლებლო სივრცეები.

 12:00 – 12:45 ფიცის დადების საზეიმო ცერემონია - თავისუფლების მოედანი

 10:00-19:00  - საბავშვო გასართობი, შემეცნებით პროგრამა: (თბილისის მერია)

 12:00-17:30 - საბავშვო საკონცერტო პროგრამა (თბილისის მერია)

o   მეკო სტუდიის კონცერტი

o   ბასტი ბუბუს კონცერტი

o   ანა-ბანას კონცერტი

o   სტუდია ჟოზეს წარმოდგენა

o   ვაჟთა ანსამბლების წარმოდგენა 17:10

12:00-18:00 სხვადასხვა აქტივობები (თბილისის მერია)

 o   მსვლელობა/პერფომანსი დროში მოგზაური ორკესტრი და დიდი თოჯინა  - მაღალი აბელა

o   მხატვარ  - ქეთი დავლიანიძის მასტერკლასი

o   Street Art - მარი კახურიშვილთან ერთად

16:00-19:00 - საკონცერტო პროგრამა (თბილისის მერია)

o   Tbilisi Newcomers

o   თბილისის ახალგაზრდული ორკესტრი

10:00-20:00 - ინსტალაციები, საგამოფენო პავილიონები, საინფორმაციო სტენდები და კულტურულ- საგანმანათლებლო სივრცეები (თბილისის მერია)

o   ინსტალაცია - 17:10

o   ორიგამის ინსტალაცია

o   ინსტალაცია - 26 მაისი

o   გამოფენა - „თავისუფლება/განათლება“

o   შუშის ინსტალაცია - ფერადი კედელი

o   შუშის ინსტალაცია - ლამპიონი

o   საინფორმაციო სტენდები - „გააზიარე ცოდნა“

o   საგამოფენო სტენდები - ჩვენი დროის ადამიანები. 

10:00-19:00 – ბიზნეს აქსელერატორი -„სპარკი“  (თბილისის მერია)

11:00 – 19:00  სამეწარმეო ბაზრობა  (აწარმოე საქართველოში)

10:00 -19:00 საზღვაო აკადემიის ბენდი და გემის სიმულატორი (საზღვაო აკადემია)

o   დამონტაჟებული  გემი, რომელზეც შესაძლებელი იქნება  ფოტოების გადაღება, ასევე სიმულატორით გემის მართვა

o   საზღვაო თემატიკის ხელსაწყოების გამოფენა, სადაც საზღვაო აკადემიის სტუდენტები მოსულ სტუმრებს საზღვაო კვანძების გაკეთებას შეასწავლიან

o   საზღვაო აკადემიის ბენდი-მუსიკალური გაფორმება

 10:00 -18:00 მაღალტექნოლოგიური, შემეცნებითი კუთხე ,სადაც შესაძლებელი იქნება ქართველი სტარტაპერების მიერ შექმნილი გამოგონებების დათვალიერება

11:00 – 18:00 გამოფენები

სპეციალურად ფრაკნფურტის წიგნის ბაზრობისთვის შექმნილი წიგნების გამოფენა

მესტია

მესტიაში საქართველოს დამოუკიდებლობის დრის აღნიშვნა 25 მაისს ორდღიანი ფესტივალით დაიწყება. 19 :00 საათზე კი გალა კონცერტი გაიმართება, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ ურსა, არაკახაბერი და ხანუმები და  რიჰო.

ღამის 12 საათზე კი მესტია დამოუკიდებლობის დღეს ჰიმნითა და ფოერვერკით შეხვდება.

თეთნულდი

თეთნულდზე გაიმართება დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი სათხილამურო ტურნირი.  გულშემატკივრებსა და მთის სტუმრებს დახვდებათ განსაკუთრებული სადღესასწაულო გარემო  და გასართობი პროგრამა.

დღის განმავლობაში განწყობას შექმნის DJ

26 მაისს მესტიაში  სგიმიერი-სეტის მოედანიზე გაიმართება  შემეცნებითი და გასართობი აქტივობები, თეატრალიზებული წარმოდგენები და ფოლკლორული კონცერტი

თელავი

13:00  საათიდან ძირითად სცენაზე წარმიდგენილი იქნება ადგილობრივი  ანსამბლები ,  ჯგუფი „მარტივი გამოსავალი“  ანსამბლი  „ქართული ხმები“ ; ნიაზ დიასამიძე და ჯგუფი  „33ა“

13:00 – 20:00  წარმოდგენილი იქნება გამოფენები, ქართული სამზარეულოს მასტერკლასი და ხელნაკეთი ნივთების გამოფება

o   დოკუმენტური ფილმის ჩვენება

o   საგამოფენო საინფორმაციო სტენდები ქართული ღვინის შესახებ

o   თიხაზე მუშაობის საჩვენებელი სივრცე

o   სამახსოვრო ფოტოს გადასაღები ხეივანი

13:00 – 20:00 გამოფენები

o   გამოფენა „ქართული ღვინო„

o   გამოფენა „კახეთი“

o   სამხედრო ტექნიკის გამოფენა

13:00 – 20:00 ქართული სამზარეულო და მასტერკლასები

o   ქართული თონე, პურის ცხობის მასტერკლასები

o   ჩურჩხელის ამოვლების მასტერკლასები

o   ჭაჭის გამოხდის საჩვენებელი სივრცე

o   ქართული სამზარეულო

13:00 20:00  ქართული ბაზარი მოედანზე

o   ხელნაკეთი აქსესუარებისა და ხალხური რეწვის ნიმუშების გამოფენა გაყიდვა

o   ღვინის მოედანი - სხვადასხვა სახეობის ქართული ღვინის დეგუსტაცია, გამოფენა, გაყიდვა

13:00 – 18:00 საბავშვო ქალაქი მოედანზე

o   სპორტული და მხიარული შეჯიბრებები,

o   საბავშვო შემეცნებით გასართობი პროგრამა

o   ზღაპრის გმირები

o   სახეზე მოხატვა

o   მხიარული კარნავალი

o   ბრენდირებული ბუშტები და დროშები

o   არქეოლოგიური შემეცნებითი თამაშები

o   თიხის ქვევრის და 26 მაისის ქანდაკების მოხატვა

o   თემატური თამაშები გახდი მეფე

13:00 - 17:00 თეატრალიზებული მუსიკალური  წარმოდგენა

ოზურგეთი

საკონცერტო პროგრამა - ძირითად სცენაზე

o   12:00 – 16:00 ფოლკლორის ფესტივალი

o   17:10 - საქართველოს ჰიმნი და საზეიმო აღნიშვნა

o   19:00-21:00 სოფო ხალვაში, სალომე ბაკურაძე, ნოდიკო ტატიშვილი, დათუნა მგელაძე, ჯგუფი ალეგრო

13:00 – 19:00 საქართველოს კუთხეები

o   საქართველოს რეგიონების დამახასიათებელი პროდუქტი და აქტივობები

o   კუთხეების დამახასიათებელი ნაციონალური ტანსაცმელი

o   ღვინის გამოფენა

o   ხალხური რეწვის ნიმუშების გამოფენა - დამზადება

13:00 – 20:00 გამოფენები

o   თანამედროვე და გასული საუკუნის საზოგადო მოღვაწეების გამოფენა

o   ფიროსმანის ცოცხალი ყვავილების პანო

o   ცოცხალი ფოტო გადაღების კუთხე - გახდი ,,ფიროსმანის მაგიდის სტუმარი“

13:00 – 18:00  საბავშვო აქტივობები პარკში

o   სპორტული და მხიარული შეჯიბრებები

o   გიგანტური ჯენგა

o   ზღაპრის გმირები

o   სახის მოხატვა

o   ილუზიონისტი

o   არქეოლოგიური შემეცნებითი თამაშები

o   DIY - ხელმარჯვე ოსტატის კუთხე

ფოთი 

საკონცერტო პროგრამა - ძირითადი სცენა 

o   12:00 – 17:00 ადგილობრივი  ანსამბლები

o   17:10 - საქართველოს ჰიმნი

o   19:00-21:00 მაია ბარათაშვილი, თემო საჯაია, მარიკო ებრალიძე, ზაურ შავგულიძე, ნესტან ჯიბლაძე და ბენდი;  ჯგუფი ბანდეროლი.

12:00 – 18:00 შემეცნებითი ღონისძიებები, მთავარ მოედანსა და სკვერში

o   სპეციალურად აგებულ პავილიონში, ვიდეო-რგოლების ჩვენება

o   საგამოფენო საინფორმაციო სტენდები ქართველი ემიგრანტების შესახებ

o   სამახსოვრო ფოტოების გადასაღები სტენდები

o   სპეციალურად დამზადებულ თეატრალურ პავილიონში, სხვადასხვა თემატური ეტიუდების ჩვენება

o   სკვერში საბავშვო შემეცნებით-გასართობი ღონისძიებები

12:00 – 18:00 გამოფენები

o   გააზიარე ცოდნა

o   სამხედრო ტექნიკის გამოფენა

o   ადგილობრივი ხელნაკეთი აქსესუარებისა და ხალხური რეწვის ნიმუშების გამოფენა- გაყიდვა

12:00 – 20:00 კვების ობიექტი

o   მთავარ მოედანზე იმუშავებს, სპეციალურად დამზადებული მინი   კაფე “ფოთი”

 12:00 – 20:00 საბავშვო ქალაქი სკვერში

o   სპორტული და მხიარული შეჯიბრებები

o   საბავშვო შემეცნებით გასართობი პროგრამა

o   ზღაპრის გმირები

o   სახეზე მოხატვა

o   ბრენდირებული ბუშტები, დროშები და ქუდები

o   საქართველოს რუქის მოხატვა

ზუგდიდი

საკონცერტო პროგრამა ძირითად სცენაზე

o   17:20-18:10 - რეზო და ბავშვები

o   18:20-19:10 - ნიკოლშოუ

o   19:20-20:05 - ვაკის პარკი

o   20:10-20:55 - ნათია თოდუა + ვაკის პარკი

11:00 – 20:00 ერთიანი საქართველოს დერეფანი  და პავილიონი

o   ერთიანი საქართველოს მეფეები;

o   საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა 1918-1921;

o   1991 დამოუკიდებლობის აღდგენა - რეფერენდუმი;

o   ემიგრანტები.

11:00 – 20:00 ზვიად გამსახურდიას სტენდი   

o   დამოუკიდებელი საქართველოს პირველი პრეზიდენტის შესახებ საინფორმაციო სტენდი;

11:00 – 20:00  გამოფენა   

o   წარმატებული ადამიანების გამოსახულებისა და მოკლე ისტორიის ამსახველი სტენდი;

o   ტექნიკისა და აღჭურვილობების გამოფენა;

o   ველოსიპედების ხეივანი;

o   სამახსოვრო ფოტო გადაღება.

11:00 – 20:00 დამოუკიდებლობის აქტის კონსტრუქცია

o   დამოუკიდებლობის აქტზე სიმბოლური ხელმოწერების დატოვება

11:00 – 20:00  - აუდიო სტენდი - „ერთიანი საქართველო“

11:00 – 20:00  - საგამოფენო პავილიონი - „ქვეყნის უსაფრთხოება“

11:00 – 20:00  გამოფენა   

o   ველოსიპედების ხეივანი;

o   ტექნიკისა და აღჭურვილობის გამოფენა;

11:00 – 20:00  სამახსოვრო ფოტო

o   ფოტოების გადაღება/ბეჭდვა;

o   გიფის გადაღება;

o   ფოტოები დიდ ეკრანებზე;

o   ფოტოჩარჩო.

11:00 – 20:00  საბავშვო-გასართობი სივრცე    

o   სტრატეგიული თამაში - „გააერთიანე საქართველო“

o   თემატური თამაშები ბავშვებისთვის.

o   საბავშვო ხატვის სივრცე;

o   ზღაპრის გმირები / ანიმატორები;

o   კალიგრაფიის მასტერკლასი;

o   კალათბურთის ფარი ;

o   საცოცი კედელი;

o   საგზაო მოძრაობის მინი ნიშნები და წესები ბავშვებისთვის;

13:00 – 20:00  მოსასვენებელი სივრცე     

17:00  გაერთიანებული საქართველოს ქორეოგრაფიული პერფორმანსი

17:10   საქართველოს ჰიმნი - ანსამბლი ოდოია

ამბროლაური 

საკონცერტო პროგრამა ძირითად სცენაზე

o   12:00 ადგილობრივი  ანსამბლები 

o   16:00   ჯგუფი Friend-Si

o   17:10 საქართველოს ჰიმნი, საზეიმო აღნიშვნა

o   19:00 – 21:00 ია ტომაში და ბენდი Connection; კვარტეტი ჰანგები

11:00  -  18:00    ინოვაციების სააგენტო

o   ინოვაციური შემეცნებითი კუთხე

o   კოტე იანტბელიძის მასტერკლასი ბავშვებისთვის კრეატივის შესახებ

o   3D ხატვის ვორქშოფი

o   3D პრინტერი - ბავშვები შეძლებენ თავად დაბეჭდონ სხვადასხვა ფიგურები 3D პრინტერზე

o   ლეგო რობოტიქსის ვორქშოფი

o   ქართველი სტარტაპერების გაცნობა და მათი პროდუქტის ჩვენება დამთვალიერებელს

o   ფაბლაბში დამზადებული ნივთების გამოფენა

o   ელექტრო კალამი, რომლის საშუალებითაც ბავშები შეძლებენ შექმნან სხვადასხვა პროდუქტი

o   ახალგაზრდა და ძველი გამომგონებლების კუთხე (გამოფენა)

12:00 – 20:00 თანამედროვე გამომგონებლების/ მეცნიერების გაცნობის კუთხე

o   შემეცნებითი ლექცია/სემინარები

o   ახალგაზრდა მეცნიერების გამოგონებები

o   ვირტუალური ლაბორატორია - ეკრანზე გაცოცხლებული ცდებ

o   წიგნიდან გადმოტანილი ცდები ეკრანზე

o    პროგრამული არფა

o   მასწაველები „ბუ“

o   პროგრამული ხატვა

o   დისტანციური დიაგნოსტიკური სამედიცინო ქამარი

o   უსინათლოებისათვის წამლების კარადა

o   დისტანციური რობოტი -  ლაბორატორიული ცდებისათვის

12:00 – 20:00 გამოფენები

o   გამოფენა „გააზიარე ცოდნა“ - ქართველი გამომგონებლების შესახებ

o   26 მაისის ინსტალაცია - ტექნოლოგიური სტილი

o    სამხედრო ტექნიკის გამოფენა

12:00 20:00  ადგილობრივი  ბაზარი მოედანზე

o   ადგილობრივი მეწარმეები - საკვები, სასმელი

o    მოსასვენებელი სივრცეები დახლებთან

12:00 – 19:00  საბავშვო ქალაქი მოედანზე

o   მხიარული შეჯიბრებები

o   14:00- 18:00 ( ოთხი ნახევარსაათიანი პროგრამა)  საბავშვო შემეცნებით გასართობი პროგრამა -  ქიმიური მეცნიერების შოუ

o   ზღაპრის გმირები

o   თოჯინების თეატრი

o   სახეზე მოხატვა

o   ბამბის ნაყინი და პოპკოპრნი

o   ბრენდირებული ბუშტები და დროშები

ახალქალაქი

საკონცერტო პროგრამა ძირითად სცენაზე

o   15:00  ადგილობრივი ანსამბლები  

o   17:10  საქართველოს ჰიმნი

o   18:00  ჯგუფი ფორტე

o   19:00  ჯგუფი ფლეში

o   20:00  ანსამბლი ეგარი

14:30 – 21:00 საგამოფენო საინფორმაციო სტენდები

o   შუშაზე ხატვის მასტერკლასი

o   სამახსოვრო ფოტოს გადასაღები ანბანის ინსტალაცია 

o   26 მაისის ისნტალაცია

14:30 – 21:00 გამოფენები

o   გამოფენა „ქალები პოლიტიკაში“

o   გამოფენა „ძველი და თანამედროვე ბიოგრაფიები“

o   სამხედრო ტექნიკის გამოფენა

14:30 – 19:00 ქართული სამზარეულო და მასტერკლასები

o   ქართული კერძების მასტერკლასი

o   ადგილობრივი სამზარეულოს მასტერკლასი

14:30 - 19:00  სამეწარმეო მარკეტი

o   ადგილობრივი მეწარმეების და ხელოვანების, ნაწარმის გამოფენა გაყიდვა

14:30 – 19:00 საბავშვო აქტივობები მოედანზე

o   სპორტული შეჯიბრებები

o   ილუსტრაციების მასტერკლასი და მეზღაპრე

o   საბავშვო შემეცნებით გასართობი თამაში

o   ზღაპრის გმირები

o   გასაფერადებელი კედელი

o   ბრენდირებული მაისურები, სტიკერები და დროშები

14:30 -17:00 მცირე სცენა (მწვანე სცენა)

o   თეატრალიზებული მუსიკალური  წარმოდგენა გედების ტბა

გორი

საკონცერტო პროგრამა - ძირითად სცენაზე

o   12:00-14.00 საათი ადგილობრივი ანსამბლები

o   17:10 საქართველოს ჰიმნი

o   19:00 – 21:00 გიორგი ნადიბაიძე, სოფო ბედია, შვიდკაცა, ჯგუფი არა

12:00 – 19:00

o   ვიზალიბერალიზაციის შესახებ ცოდნის გაზიარებისთვის - ვიზალიბის პავილიონი

o    „საპასპორტო თაღის“ გავლით პასპორტ  კონტროლი

o   მოგზაურობა თვითმფრინავით სასურველი ქალაქისკენ

o   ბარგის მოსაცდელი დარბაზი

o   ფოტოსესია საოცნებო ევროპულ ქალაქში

12:00 – 19:00 ეროვნული არქივის კინოდარბაზი 

o   ქართული ანიმაციური ფილმების რეტროსპექტივა

o    ქართული დოკუმენტური ფილმების რეტორსპექტივა

12:00 – 19:00  არტ-კაფე „მანდილოსანი“

o   არტკაფე „მანდილოსანი

o   არტკაფეს მასპინძლები იქნებიან გაცოცხლებული ისტორიული გმირები: ექვთიმე თაყაიშვილი, იაკობ გოგებაშვილი, გიორგი მაზნიაშვილი, ანასტასია ერისთავ-ხოშტარია; ეკატერინე გაბაშვილი; მარო მაყაშვილი და სხვები

o    კაფეში დღის განმავლობაში წინასწარ გაწერილი გრაფიკით ცნობილი ადამიანები, ახალგაზრდა მხატვრები, პოეტები, მუსიკოსები და ა.შ. სტუმრებს თავიანთ შემოქმედებით წარუდგენენ

12:00 – 19:00  სამხედრო ტექნიკის გამოფენა

o   ქართული სამხედრო ჯავშან-ტექნიკისა და შეიარაღების გამოფენა

12:00 19:00  ქართული ბაზარი მოედანზე

o   გამოფენა „ქართული ღვინო„

o   სასოფლო სამეურნეო პროდუქტების გამოფენა-გაყიდვა 

o   ხელნაკეთი ნივთების გამოფენა-გაყიდვა

12:00 – 18:00 საბავშვო ქალაქი მოედანზე

o   სპორტული და მხიარული შეჯიბრებები

o   საბავშვო შემეცნებით გასართობი პროგრამა

o   ზღაპრის გმირები

o   სახეზე მოხატვა

o   მხიარული კარნავალი

o   ფრანები და ბრენდირებული ბუშტები

o   შემეცნებითი თამაშები

o   ზორბინგი

o   ბოულინგი

o   „ლიმონათების ლაბორატორია“

o   საპნის ბუშტების შოუ

გორის მუნიციპალიტეტის სოფელი შინდისი

11:00 – 18:00

o   ქართული ჭიდაობის ტურნირი პროფესიონალი და მოყვარული სპორტსმენების მონაწილეობით

ახალციხე 

საკონცერტო პროგრამა ძირითად სცენაზე

o   13:00 – 16:00 ადგილობრივი  ანსამბლები  და შემოქმედებითი კოლექტივები

o   16:30 - დაჯილდოვება ყველაზე სტაჟიანი რეინჯერი, პირველი ქალი რეინჯერი, ნორჩი რეინჯერი.

o   17:10 - საქართველოს ჰიმნი

o   19:00 – 21:00   ანსამბლი  „ალილო“;  რომან რცხილაძე

12:00 – 20:00  საბავშვო ქალაქი მოედანზე

o   სპორტული და მხიარული შეჯიბრებები,

o   საბავშვო შემეცნებით გასართობი პროგრამა

o   ზღაპრის გმირები

o   სახეზე მოხატვა

o   მხიარული კარნავალი

o   ბრენდირებული ბუშტები და დროშები

o   არქეოლოგიური შემეცნებითი თამაშები

o   თიხის ქვევრის და 26 მაისის ქანდაკების მოხატვა

o   თემატური თამაშები გახდი მეფე

12:00 - 18:00  ქართული ბაზარი

o   ადგილობრივი ნაწარმი - რეგიონის დამახასიათებელი და პოპულალური ქართული ყველი , თაფლი, საკვები პროდუქტების გამოფენა გაყიდვა

o   ხელნაკეთი აქსესუარებისა და ხალხური რეწვის ნიმუშების გამოფენა გაყიდვა

12:00 – 18:00 სალექციო სივრცე ლექცია

o   დოკუმენტური ფილმის ჩვენება

o   საგამოფენო საინფორმაციო სტენდები ეროვნული ტყეპარკები

o   საქართველოს დაცული ტერიტორიების შემეცნებითი ლექცია სემინარები

o   სკოლის მოსწავლეების პრეზენტაციები თავისუფალი თემით „საქართველოს დაცული ტერიტორიები“

12:00 – 20:00 გამოფენები

o   გამოფენა „თეატრი“

o   გამოფენა „ქართული ფილმი“

o   გამოფენა „ქართული მუსიკა“

o   გამოფენა „ქართული კლასიკური მუსიკა“

o   გამოფენა „ქართული ფოტოგრაფია

12:00 – 18:00 თეატრალიზებული მუსიკალური წარმოდგენები

o    12:00 – 18:00 „ქართული ფილმი“ - კინო ჩვენება ქართული ფილმის შედევრები

o    12:00 – 18:00„ქართული მხატვრობა“ - გაცოცხლებული ნახატები პერფორმანსი

o   14:00 ; 15:00, 16:00 საათი „ქართული ბალეტი “ - თანამედროვე და კლასიკური ბალეტის ეწუდები

o   14:30; 15:30 საათი „ქართული ოპერა“ - არიები  ქართული ოპერიდან

o   13:00; 15;45 საათი „კლასიკური მუსიკის კვარტეტი“ - ქართველი კომპოზიტორები კლასიკური ნაწარმოებები

o   12:00 ; 14:45; 16:15 საათი „ქართული თეატრი“ - ნოველები ქართული სპექტაკლებიდან

o   15:30 – 17:00 საათი „ქართული მუსიკა“ - ჯაზ ბენდი, ელექტრონული მუსიკა

o   13:00;  14:15;  საათი „თოჯინების თეატრი“ - წარმონდგენა ბავშვებისთვის

ქუთაისი

11:00 – 18:00 გამოფენები

ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

o   არქეოლოგიური გათხრების იმიტაცია

o   STEM-ის მიმართულებით საუკუნის მიღწევების ჩვენება

o   გეოგრაფების კომპიუტერული თამაშები დრონის გამოყენებით

o   გეოგრაფიული ვიქტორინები

o   ზოომუზეუმის გამოფენა

o   მინერალოგიის მუზეუმის გამოფენა; ვირტუალური ტური

o   ბიოლოგების კუთხე

o   მხატვრების კუთხე

ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი

o   სახალისო ექსპერიმენტები ქიმიური ბიოლოგიის მიმართულებით

o   GAME LAB, სადაც მსურველებს ოკულუსების საშუალებით შესაძლებლობა ექნებათ ითამაშონ 3D რეალობის სხვადასხვა თამაშები

აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

o   FABLAB ATSU  ნაკეთობების გამოფენა -  ჰოლოგრამები/რობოტები

o   სახალისო ქიმიური ცდები,

o   გარემოსდაცვითი ტექნოლოგიებისა და ფარმაცევტული პრეპარატების ტექნოლოგიის ექპერიმენტები,

o   გამოფენა - მასტერ კლასი მედიცინის მიმართულებით

o   ინკლუზიურ განათლებაში ჩართული მოსწავლეების ნამუშევრების გამოფენა

თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

o   ინტერაქტიული აქტივობები დამტავლიერებელთა ჩართულობით

o   სტომატოლოგიის მიმართულებით წარმოდგენილი იქნება ბურღის მანქანა და შესაბამისი აქტივობა მულაჟზე

o   აქტივობა  - ,,წაირე შენი დნმ“

o   ინტერაქტიული ვიქტორინა, საჩუქრების გადაცემით

ბათუმის შთა რუსთაველის სახელობის უნივერსიტეტი

o   სამეცნიერო ლიტერატურა-მონოგრაფიების გამოფენა

o   საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დამფუძნებელი კრების 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი ფოტო გამოფენა

o   სახალისო ბიოლოგიური და ქიმიური ექსპერიმენტები

o   ფიტოფატოლოგიისა და ბიომრავალფეროვნების ინსტიტუტის ნამუშევრების გამოფენა

ზურაბ ჟვანიას სკოლა

o   ჟვანიას სკოლის მიერ შექმნილი სახელმძღვანელოები, აუდიოდისკები - „ისწავლე ქართული აუდიო გაკვეთილებით“

o   „კალიგრაფიის კონკურში“ მონაწილე ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენელ მსმენელთა მიერ  შესრულებული ნაშრომების გამოფენა

o   ესეების კონკურსის „ქართული -  ჩემი სახელმწიფო ენა“ გამარჯვებულთა ნამუშევრების გამოფენა

o   სახელმწიფო ენის სწავლების მნიშვნელობასთან დაკავშირებული ვიეო რგოლის ჩვენება

o   ჟვანიას სკოლის ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენლები 26 მაისთან დაკავშირებით  ქართულ ენაზე  ადგილზე შექმნიან  თემატურ პოსტერებს, მისალოც ბარათებსა და სამახსოვრო სუვენირებს

11:00 – 18:00 პროფესიული კოლეჯების გამოფენა

პროფესიული კოლეჯი იკაროსი

o   თემატური ტორტი შოკოლადის და მარცეპანის დეკორით

o   ბარმენთა შოუ

პროფესიული კოლეჯი განთიადი

o   სამკერვალო ნაწარმის გამოფენა

o   დურგლისა და შემდუღებლის სპეციალობის პროფესიული სტუდენტების ნამუშევრების გამოფენა

o   ხილ-ბოსტნეულის გადამმუშავებლის პროფესიული სტუდენტების მიერ დამზადებული პროდუქციის გამოფენა

o   სტილისტის სპეციალობის პროფესიული სტუდენტების  მასტერ  კლასები

პროფესიული კოლეჯი ერქვანი

o   მინანქრის ნაკეთობებისა და იუველირის ნაკეთობების გამოფენა

ინფორმაციული ტექნოლოგიების აკადემია

o   3 და 2 განზომილებიანი გრაფიკის ნამუშევრების გამოფენა

o   მცირე მასტერკლასი 3 განზომილებიან გრაფიკაში

საზოგადოებრივი კოლეჯი ახალი ტალღა

o   ბარმენთა შოუ

o   მასტერკლასი სამზარეულოში

o   კონდიტერია - საკონდიტრო ნაწარმის გამოფენა

პროფესიული კოლეჯი ბლექსი

o   „ჩვენ ვსწავლობთ ჟესტურ ენას“ - ადგილზე ჟესტური ენის მასწავლებელი ასწავლის მსურველებს ფრაზებს, განხორცილდება ვიდეო  ჩაწერა და გავრცელება სოციალურ ქსელში

o   კონდიტერია - ჩატარდება მასტერ კლასი

o   კერვის ხელოვნება - გამოიფინება სტუდენტების ნამუშევრები

o   ბარმენების მასტერ კლასი

პროფესიული კოლეჯი ლაკადა

o   სამკერვალო ნაწარმის გამოფენა

o   ფაბლაბის ლაბორატორიაში შექმნილი ნამუშევრების გამოფენა

გლდანის პროფესიული მომზადები ცენტრი

o   ფაბ-ლაბის ნამუშევრების გამოფენა

o    ფაბ-ლაბის დამზადებული ფირფიცარზე დაბეჭდილი ფიგურების მოხატვა-გაფერადება

o    თექის ნამუშევრების გამოფენა

o    თიხით შექმნილი ფიგურების მოხატვა-გაფერადება

o    კომპიუტერული გრაფიკის ნამუშევრების გამოფენა

o    ტოპოგრაფის აღჭურვილობის მოსინჯვა

o    კონკურსი - BW -ს შიგა წვის ძრავის აწევა (ატაცი) წყვილში.

საზოგადოებრივი კოლეჯი მერმისი

o   სტუდენტების ნამუშევრების გამოფენა -  (ხის მხატვრული დამუშავება, სტილისტი, ფეხსაცმლისა და ტყავის აქსესუარების სპეციალისტი, სამკერვალო ნაწარმის სპეციალისტი, მემინანქრე, ელექტრიკოსი, თექის ოსტატი, დეკორატიულ-გამოყენებითი ქსოვილების სპეციალისტი, მზარეული, კონდიტერი).

o    პროფესიული სტუდენტების მიერ წარმოდგენილი იქნება მასტერ კლასი სხვადასხვა პროფესიაში

პროფესიული კოლეჯი „კონსტრუქტ 2“

o   ელექტრო რკალური შედუღების სპეციალისტის ნამუშევრების გამოფენა

o   დურგალ მემონტაჟე და ზეინკალ სანტექნიკოსის ნამუშევრების გამოფენა

o   თაბაშირ მუყაოს სპეცილაისტი და მეფილე მომპირკეთებელი ადგილზე მოახდეს პროფესიის ცოდნის დემონსტრირებას

o   სახალისო ვიქტორინა დამტავლიერებლისათვის

11:00 - 16:30 სახალისო აქტივობები ბავშვებითვის

o   11:00 -  კალიგრაფისტი, სტამბა, გმირები, საბავშვო აქტივობები აქტიურად იწყებენ სტუმრების მასპინძლობას.

o   12:00 - დრამერების შოუ , ოჩო ფეხებთან და ჯადოსნურ გმირებთან ერთად ( 20 წუთიანი) თეთრი ხიდიდან ცისფერყანწელების ქუჩის ჩათვლით

o   12:30 - გმირების შოუ ბავშვებისთვის

o   13:00 - სტამბის პერფორმანსი , ოთხი მსახიობაი დადგამს მე19-მე20 საუკუნის სტამბაში მუშაობის პროცესს ( 15 წუთი)

o   14:00 - დრამერების შოუ , ოჩო ფეხებთან და ჯადოსნურ გმირებთან ერთად ( 20 წუთიანი) თეთრი ხიდიდან ცისფერყანწელების ქუჩის ჩათვლით

o   15:00 - სტამბის პერფორმანსი

o   15:15 - გმირების შოუ ბავშვებისთვის

o   15:45 - მარიონეტების ჯაზ ბენდი ( 10 წუთი)

o   16:00 - დრამერების შოუ , ოჩო ფეხებთან და ჯადოსნურ გმირებთან ერთად ( 25 წუთიანი) თეთრი ხიდიდან ცისფერყანწელების ქუჩის ჩათვლით

o   16:30 - გმირების შოუ ბავშვებისთვის ( 25-30 წთ)

11:00 – 18:00 მთელი დღის განმავლობაში სკვერში დაგეგმილია აქტივობები:

o   4 ოქროსფერი ძეგლი სტუმრებს სხვადასხვა აქტივობით გაართობს

o   თამაშობანას ექვსი თამაში

o   სახის მოხატვა

o   წყალზე ხატვის აქტივობა

o   შოუების შუალედებში ჯადოსნური გმირების აქტივობები ბავშვებთან

o   კალიგრაფისტების მასტერკლასი

o   ორი სარკიანი კაცი, სკვერში სტუმრებს ართობს

13:00 – 17:00 - საკონცერტო პროგრამა

o   17:10 ქუთაისის სახელმწიფო კაპელა - საქართველოს ეროვნული ჰიმნი 

19:00 – 23:00 - გალა კონცერტი

o   ქუთაისის სახელმწიფო კაპელა

o   აფხაზეთის კაპელა

o   ზვიად ბოლქვაძე

o   გიორგი სუხიტაშვილი

o   ნუკრი კაპანაძე

o   სოფო ბათილაშვილი

o   თემურ ყვითელაშვილი

o   ფოლკლორული ანსამბლი

o   გიორგი ცაგარელი

o   DJ KORDZ

მარნეული

საკონცერტო პროგრამა ძირითად სცენაზე

o   14:00  წამყვანების მისასალმებელი სიტყვა (ქართველი და აზერბაიჯანელი წამყვანები)

o   14:15   ადგილობრივი თეატრალური დადგმა

o   14:35 ადგილობრივი ანსამბლების კონცერტები

o   16:45 მილოცვები

o   17:10  საქართველოს ჰიმნი, საზეიმო აღნიშვნა

o   19:00-21:00  ჯგუფ მგზავრები; თეატრალური კვარტეტი

12:00 - 20 :00 საგამოფენო საინფორმაციო სტენდები

o   საგამოფენო სტენდები სახეები

o   ადგილობრივი მხატვრების გამოფენა

o   მარნეულის კულტურის ცენტრის ბავშვების კერამიკული ნამუშევრები

o   ბიბლიოთეკის კუთხე

o   კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების გამოფენა

o   სოფლის სათემო სახლების ბავშვთა ხელნაკეთი ნივთები

o   ჟვანიას სახელობის სკოლის საინფორმაციო კუთხე; წითელი ჯვრის კუთხე;

o   შულავერის ჰობი ჰაუსის ნაქსოვი და ნაქარგი ნიმუშების გამოფენა;

o   ადგილობრივი ხელოვანის ხელნაკეთი სამკაულების გამოფენა.

ფოტო ზონა- 26 მაისის ინსტალაცია

შეკრებილ სტუმრებს დახლებზე წარმოდგენილი დახვდებათ სხვადასხვა მეწარმეების პროდუქცია

ქუჩის ხელოვანები-მოხატავენ კედელს, დამთვალერებლებს შეეძლებათ თვალი ადევნონ ხატვის პროცესს

დეკორაცია ჩაის ზონა-სტუმრებისთვის განკუთვნილი სივრცე მოსასვენებელი ადგილი, სადაც მიირთმევენ ჩაის და ჩამოსხდებიან

14:00  ბავშების გასართობი სივრცე-ბავშვების სივრცე მოეწყობა პარკის ტერიტორიაზე, სპეციალურად მოწყობის 4 ზონაზე, ღონისძიებაზე მოსულ ბავშვებს დახვდებიან ანიმატორები (თარჯიმნები) და ჩართავენ სხვადასხვა აქტივობებში

ღია კინოთეატრი-ღია კინო იფუნქციონირებს დილიდან-ფილმი ალი და ნინო, მულტფილმები

ბათუმი, ევროპის მოედანი

საკონცერტო პროგრამა ძირითად სცენაზე

o   14:00 ჯგუფი „ეროუ“

o   15:00   ჯგუფი „რესპექთ“

o   16:00 ჯგუფი «4 up»

o   17:10 საქართველოს ჰიმნის - ბათუმში არსებული გუნდებისა და კაპელის შესრულებით

o   17:30   ჯგუფი „ლურჯი იალქანი“

o   20:00  ნოდიკო ტატიშვილი, სოფო ბედია, აჩიკო ნიჟარაძე, სალომე ბაკურაძე, ნოდიკო ტატიშვილი, დათუნა გელაძე, აჩიკო გოგიტიძე, მორის მელაძე, ავთო აბესლამიძე, ვაჟა ტუღუში და გიორგი დიასამიძე

o   21:30 კახაბერი და ხანუმები

o   22:30 გრანდიოზული ფეერვერკი

13:00 – 20:00 გამოფენები

o   გამოფენა ბათუმის ბულვარი წარსული და თანამედროვეობა

o   ნობელის მუზეუმის გამოფენა

o   მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის გამოფენა

o    საჯარო ბიბლიოთეკის ექსპონატების გამოფენა

13:00 20:00  ქართული ბაზარი მემედ აბაშიძის გამზირზე

o   ხელნაკეთი აქსესუარებისა და ხალხური რეწვის ნიმუშების გამოფენა გაყიდვა

o   ადგილობრივი ნაწარმის გამოფენა გაყიდვა

13:00 – 18:00 საბავშვო კუთხე

o   საჯარისო თემატიკის სპორტული და მხიარული შეჯიბრებები

o   საბავშვო შემეცნებით გასართობი პროგრამა

o   ზღაპრის გმირები

o   სახეზე მოხატვა

o   ბრენდირებული ბუშტები და დროშები

o   თემატური თამაშები

საბაჟო გამშვები პუნქტი ყაზბეგი

საკონცერტო პროგრამა ძირითად სცენაზე

o   15:00 – 15:30  ადგილობრივი ფოლკლორული ანსამბლები

o   15:30 – 16:30  ერისიონი, შავნაბადა

o   16:30 – 17:10 წარმატებული თანამშრომლების დაჯილდოვება

o   17:10 - საქართველოს ჰიმნი დღის ფეიერვერკების ფონზე , ანსამბლი „შავნაბადა“

12:00 – 18:00  საბავშვო მოედანი

o   საბავშვო შემეცნებითი გასართობი პროგრამა ანიმატორების თანხლებით

o   ყვავილების გვირგვინების დამზადება

o   სახის მოხატვა

o   საქართველოს რუკის მოხატვა

o   ბრენდირებული ბუშტები, დროშები, ყელსახვევები

12:00 – 18:00 გამოფენები

o   ფოტოგამოფენა - ყაზბეგი/ხევი, ისტორიები, ადამიანები, წარსული და აწმყო

o   ადგილობრივი ხელნაკეთი აქსესუარების, ხალხური რეწვის და სხვადასხვა პროდუქციის გამოფენა/გაყიდვა

o   სამინისტროს თანამშრომლების ნამუშევრების გამოფენა

o   გააზიარე ცოდნა

12:00 – 18:00 შემეცნებითი ღონისძიებები

o   სამინისტროს სამსახურების საინფორმაციო სტენდებზე სხვადასხვა სერვისების გაცნობა სტუმრებისთის

o   საიმიჯო და ინფორმაციულ /შემეცნებითი ვიდეო რგოლები

o   ვიდეო რგოლი  ყაზბეგი/ხევი

o   საქართველოს რუკა - ინფორმაცია საქართველოს საბაჟო გამშვები პუნქტების შესახებ

12:00 – 18:00 კვების ობიექტი

o   ტერიტორიაზე იმუშავებს სპეციალურად აგებული „ლიტერატურული კაფე“